×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
27. jūnijs, 2016
Drukāt

Viļņā pēc pusgadsimta prombūtnes atgriezusies 350 gadus sena Tora

Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Tora īpašā ceremonijā atgriezīsies Viļņas horālajā sinagogā.

Viļņā pēc vairāk nekā pusgadsimta pārvesta 350 gadus veca Tora – ebreju Svēto rakstu rullis, kas vēl Otrā pasaules kara laikā izmantots jūdaistu rituāliem Viļņas geto.

Nodot Toru Lietuvas ebreju kopienai nolēmis Lielbritānijas fotogrāfs Džūda Pasovs. Kā viņš sacījis ziņu aģentūrai BNS, tā savulaik nodota glabāšanā viņa tēvam, ASV Filadelfijas universitātes vēstures profesoram, kad viņš 1960.gadā ciemojies Viļņā.

“Viņš bija saņēmis Rokfellera fonda atbalstu, lai iemūžinātu ebreju kopienu dzīvi aiz dzelzs priekškara. Viļņā viņš tikās ar tur vēl palikušās ebreju kopienas vadītājiem. Tikšanās laikā viņam tika nodots Toras rullis – kā viņam teikts, viens no diviem, kas saglabājušies pēc tam, kad nacisti iznīcināja Viļņas geto. Tēvam tika lūgts to pārvest uz Rietumiem un glabāt, jo nebija skaidrs, kas padomju režīma apstākļos nākotnē varētu notikt ar ebreju kultūras dzīvi,” stāstījis fotogrāfs, kura ģimene cēlusies no Ukrainas un Polijas.

“Kad pastāstīju savam dēlam un brālim, ka dodos uz Viļņu parādīt savus darbus, viņi ieteicās, ka šis varētu būt īstais brīdis pārvest Toru mājās,” piebildis Pasovs, kura fotogrāfijas izpelnījušās godalgas pasaulē.

Tora īpašā ceremonijā atgriezīsies Viļņas horālajā sinagogā.

“Svarīgākais ir šā cilvēka lēmums dāvināt Toru mūsu sinagogai. Tā ir bijusi viņa ģimenes Tora, kas saglabāta kara gados un visu pārējo laiku. Zēni pie šīs Toras iesvētīti par vīriem “Bar micva” ceremonijā, no šīs Toras sākuši lasīt Svētos rakstus, un mums tas ir liels gods,” atzinusi Lietuvas ebreju kopienas priekšsēdētāja Faina Kukļanska.

Saskaņā ar ebreju reliģisko tradīciju Torai jābūt rakstītai ar roku. Kā norādījusi Kukļanska, šis Toras rullis nomainīs šobrīd izmantoto, kas jau krietni nodilis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+