Dabā
Zaļā dzīvošana

Viļņā savvaļā manīti jau vairāki Krāmera papagaiļi0

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Viļņā savvaļā manīti dzīvojam nu jau vairāki Krāmera papagaiļi, vēsta portāla “Delfi.lt” vides izdevums “Grynas.lt”.

Kā raksta politikas apskatnieks Ramūns Bogdans, pārītis koši salātzaļu putnu ar sarkaniem knābjiem viņa balkonu Viļņas Žverīnas rajonā apmeklējis novembra sākumā, krietni atsvaidzinot pelēkās rudens dienas ainavu. Vēl pirms tam, oktobrī, viņi abi ar sievu vērojuši, kā vārnas cenšas padzīt neredzētos aizjūras viesus no savas teritorijas.

Pameklējot internetā, izdevies atrast fotogrāfijas, kurās Krāmera papagaili jau iemūžinājuši arī citi Žverīnas iedzīvotāji.

Pazīstamais dabas pētnieks un rakstnieks Selemons Paltanavičs zina teikt, ka viens tāds papagailis dzīvo arī Viļņas katedrāles apkaimē, pie Lietuvas Zinātņu akadēmijas bibliotēkas, bet vēl viens – galvaspilsētas Viršulišķu rajonā.

Šie putni, kuru dzimtene ir Āfrikas un Āzijas tropu meži, savvaļā izplatījušies jau vismaz desmit Eiropas valstīs, un to lielā mērā veicinājuši papagaiļu audzētāji, no kuriem putni aizbēguši brīvībā vai arī dažkārt viņi tos atlaiduši paši, jo acīmredzot noguruši no papagaiļu nemitīgās trokšņošanas mājās.

Anglijā pirmie Krāmera papagaiļi brīvā dabā novēroti 1969.gadā, bet 2009.gadā to skaits jau bijis mērojams desmitos tūkstošu un atzīts, ka tie rada problēmas vietējai dabai un lauksaimniecībai.

Šie putni labi pielāgojas pilsētas dzīvei un spēj pārziemot, atrodot siltas vietas, piemēram, skursteņu tuvumā.

Tie visu gadu mājo vienā teritorijā un, būdami diezgan gudri un spēcīgi, nereti atņem barības bāzi vietējām sugām vai, teiksim, padzen no dobuma dzeni, lai ieņemtu viņa mājokli.

Lietuvā Krāmera papagaiļi pirmo reizi manīti pirms gadiem desmit – vispirms Kuršu kāpās, Nidā, tad Klaipēdā, vēlāk Kauņā, Druskininkos un pirms gadiem trim arī Viļņā.

Saistītie raksti

Lai gan ir zināms, ka Krāmera papagaiļi spējuši veiksmīgi pārlaist Lietuvas ziemu, pagaidām to nav daudz un īpašas problēmas tie nerada, bet, ja klimats kļūs siltāks, tie varētu apmesties šeit lielākā skaitā un ieņemt citu putnu, piemēram, strazdu, ligzdošanas vietas.

Vietne “Latvijas putni” pirms aptuveni gada vēstīja par kādu Liepājā novērotu Krāmera papagaili.

LA.lv