BNS foto/Scanpix/LETA

Viļņas Luķišķu laukumā veidos brīvības cīnītāju memoriālu 1

Tikko rekonstruētajā Viļņas Luķišķu laukumā tiks veidots brīvības cīnītāju memoriāls, kas nedaudz pārveidos šobrīd līdzenā laukuma ainavu un raisīs asociācijas ar mežu un pēckara nacionālo partizānu bunkuru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

No pieciem ekspertu un sabiedrības vērtējumam nodotajiem projektiem izraudzīta tēlnieka Andrjus Labašauska iecere izveidot līdzenajā laukumā zāļainu nogāzi, kas pret Ģedimina prospektu vērstajā dienvidu pusē aprausies ar vertikālu sienu.

Šī siena, kas atradīsies iepretī Genocīda upuru muzejam, būs veidota no koku stumbru atlējumiem un liks domāt tiklab par partizānu bunkuru, kā par mežu, kas lietuviešiem kopš senatnes bijis nozīmīgs gan sakrālā, gan stratēģiskā ziņā, norādījis autors. Sienā paredzēts ierakstīt brīvības cīņu dalībnieku segvārdus – Liepa, Ozols, Bērzs, Apse un citus, bet tās priekšā atradīsies ērta pulcēšanās vieta, ko varēs izmantot oficiāliem reprezentācijas pasākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt ziemeļu nogāze saplūdīs ar pārējo laukuma ainavu, zālieniem un gājēju celiņiem un būs izmantojama atpūtai un brīvā laika pavadīšanai.

Labašauska projektu atbalstījuši septiņi no deviņiem komisijas locekļiem, savukārt sabiedrības balsojuma rezultātā tas tikai pavisam nedaudz apsteidzis atšķirīgu ideju, kas paredzēja laukumā novietot tēlnieka Arūna Sakalauska veidotu reālistisku Lietuvas nacionālā simbola Vīša – bruņinieka zirga mugurā – skulptūru. Par katru no abiem atzītākajiem projektiem nobalsojuši gandrīz 12 000 cilvēku.

Viļņas Luķišķu laukumā padomju laikā atradās skvērs ar Ļeņina pieminekli un pats laukums bija nosaukts par Ļeņina laukumu. Diskusijas par tā rekonstrukcijas nepieciešamību aizsākās jau tūdaļ pēc neatkarības atjaunošanas, un 1999.gadā tika nolemts tur iemūžināt Lietuvas brīvības cīņu dalībnieku piemiņu.

Šis ir jau trešais memoriāla projektu konkurss – iepriekšējās reizēs, 2008. un 2013. gadā tika izraudzīti uzvarētāji, bet viņu idejas tā arī netika īstenotas. Šoreiz Viļņas mērs Remigijs Šimašus, kas iepriekš gan publiski izteicies, ka viņam nepatīk neviens no pieciem pirmajā kārtā atlasītajiem memoriāla projektiem, solījis darīt visu, lai iecere pārvērstos realitātē.

Kā ziņots, novembra sākumā Luķišķu laukums tika atklāts pēc pusotru gadu ilgiem rekonstrukcijas darbiem. Tur izveidoti jauni celiņi, kas labāk pieskaņoti reālajām gājēju plūsmām, gar tiem izvietoti jauni soliņi un gaismekļi. Laukumā plānots iestādīt arī aptuveni 200 jaunu koku – sudrabkļavas un sīklapu kļavas, liepas, kastaņas, gobas, ošus, ozolus, dižegles, ievas, vilkābeles, bumbieres, ķiršus, dižskābaržus un īves. Vēl tiks ierīkoti arī bērnu rotaļu laukumi, bet pavasarī tur sāks darboties savdabīga interaktīvā strūklaka, kurai līdzīgas Baltijas valstīs nav.

Reklāma
Reklāma

Memoriālu Luķišķu laukumā paredzēts izveidot līdz nākamā gada 1.decembrim, un Lietuvas Kultūras ministrija šim nolūkam gatavojas piešķirt 500 000 eiro. Darbus veiks Viļņas pašvaldība.

Aktīvs partizānu karš pret padomju okupāciju Lietuvā norisinājās no 1944. līdz 1953. gadam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.