×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
11. marts, 2012
Drukāt

Vilnas mazgāšana

vilna2

“Vai veļasmašīnā var mazgāt aitu vilnu? Vai tā saveltos, ja ieliktu maisiņā vai spilvendrānā, aizšūtu galu un izmazgātu?
” Ausma Pūce Ķekavā

 

– Var šādi mazgāt, tā esam darījuši arī mēs, – skaidro SIA “Latvijas vilna” valdes loceklis Aigars Lezdiņš. Viņa ģimenes uzņēmums nodarbojas ar aitu vilnas pirmapstrādi (mazgāšanu).

– Nelielu daudzumu aitu vilnas (600 g – 700 g) ievieto tīkliņā ar rāvējslēdzēju, kas paredzēts veļas mazgāšanai. Iemērc siltā (+20…+30 °C) ūdenī, paspaida, lai atbrīvotu no lielākajiem netīrumiem, piemēram, dubļiem, un atstāj uz diennakti mirkt. Tad ieliek veļas mašīnā, iestata vilnas mazgāšanas programmu – saudzējošā režīmā 40 līdz 50 minūtes +30 °C temperatūrā. Izmanto veļas mazgāšanas līdzekli “Kastanis”, kas vilnai ir visdraudzīgākais. Uz iepakojuma ir norādīta dozācija. Ja nemaldos, proporcija ir 1:20.

Var mēģināt saudzīgi izgriezt centrifūgā, taču tad pastāv savelšanās risks. Veļasmašīnā žāvēt gan noteikti nedrīkst.

– Mēs žāvējam uz koka redelēm, kas atrodas uz lodžijas, – kā jau pilsētnieki. Laukos izmazgātu aitu vilnu iespējams ērtāk un ātrāk izžāvēt – uzmet uz veļas auklas, lai plandās vējā, un pēc pāris stundām ir sausa.

Aitas vilnu mazgājot veļasmašīnā, iznākums bijis apmierinošs.

– Protams, šādā veidā nevar atbrīvoties no zāles stiebriņiem un citiem krikumiņiem, kas ir vilnā. Tas jādara mehāniski – jāizlasa ar rokām, bet netīrumi gan pazūd. Ja vilnu mazgā mazos apjomos, šī metode ir produktīva un nav tik nogurdinoša, kā ar rokām burzot un vairākas reizes bļodā mainot ūdeni. Taču, izmantojot veļasmašīnu, nedrīkst ļaut vilnai virpuļot lielā ātrumā, jo tad tā savelsies. Jāuzmanās arī no augstas ūdens temperatūras.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+