Kokteilis
Ceļo

Viļņas Rotaļlietu muzejā bērni drīkstēs spēlēties ar eksponātu kopijām0

Viļņā piektdien, 7.decembrī, vēris durvis Rotaļlietu muzejs, kas ļaus visiem interesentiem draudzīgā gaisotnē iepazīties ar rotaļlietu attīstību no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, vēsta portāls “Lrytas.lt”.

Muzejs iekārtots Barboras Radvilaites ielā, mājīgā XVIII ēkā netālu no Sereiķišķu parka. Tā veidotāji parūpējušies gan par lielajiem, gan mazajiem – pieaugušie tur varēs iepazīties ar vērtīgu informāciju, bet bērniem būs iespēja rotaļlietām pieskarties, pašiem tās aptaustīt un iepazīt. Bērniem par to nedraudēs bāriens, bet vecākiem nebūs jābaidās no naudassoda par sabojātiem eksponātiem, jo vērtīgākās rotaļlietas atradīsies stikla vitrīnās, bet spēlēties būs atļauts ar identiskām to kopijām.

Muzeja veidotāji Indre Jovaišaite-Blaževičiene un Povils Blaževičs paši ģimenē audzina divus bērnus. Blaževičs Klaipēdas universitātē 2010.gadā aizstāvējis disertāciju par tēmu “Rotaļlietas un spēles Lietuvā XIII-XVII gadsimtā”, bet ideja veidot muzeju viņiem abiem radusies jau pirms trim gadiem. Atklāšanas brīdī gan viņi aptvēruši, ka tieši tagad sākas vislielākais darbs, jo ekspozīciju paredzēts nemitīgi papildināt un pilnveidot.

“Ekspozīcijā ir arheoloģisko atradumu kopijas un rekonstrukcijas, kuru oriģināli ņemti no 11 Lietuvas muzejiem. Divas istabas veltītas XIII-XVII gadsimta rotaļlietu kopijām un rekonstrukcijām,” stāstījis Blaževičs. Pēc viņa teiktā, šim muzejam jākļūst arī par modernu izglītojošu centru, kur bērni spēlēdamies varēs apgūt jaunas zināšanas, sākot no rotaļlietu vēstures un beidzot ar savas valsts vēsturi.

Līdztekus senajām spēļmantiņām apskatāma arī XX gadsimta rotaļlietu ekspozīcija, kas izveidota no cilvēku dāvinājumiem – savām, savu vecāku un vecvecāku rotaļlietām. Vecākie eksponāti tajā ir divas lelles, – puika un meitene, kas pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu vidū darinātas Kauņā.

Tematiski ekspozīcija sakārtota vairākās daļās – rotaļlietas, kas saistītas saimniecību un sadzīvi, karavīru tēmu, mūziku, sportu un izklaidi, rotaļlietas, kas prasa īpašas rūpes – lelles un dzīvnieciņi, kā arī galda spēles.

Kā vēsta muzeja visnotaļ rotaļīgā interneta vietne “www.zaislumuziejus.lt”, jau sestdien tur paredzēts gadatirgus, kura ieņēmumi tiks izmantoti seno rotaļlietu kopiju izgatavošanai.

Tai pašā namā atrodas arī pirmais veikals, kur var iegādāties vienīgi Lietuvā tapušas rotaļlietas no tradicionāliem materiāliem “Medinis arkliukas” (“Koka zirdziņš”) un kas arī līdz šim darbojies tikai internetā.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Laika apstākļu dēļ pārcelts Summer Sound iesildīšanās pasākums ar Ozolu
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā atbrīvoties no 7 liekām lietām ceļasomā?
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TOP 5 seriāli lietainai dienai: pārsteigs ne tikai ar sižetu, bet arī kvalitāti
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IM
Ingrīda Mičāne
Ekonomika
“Nevis “ar masu”, bet ar kvalitāti par pieņemamu cenu.” Liepājā ražo plāksterus NVS “brūcēm”
23 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Ceturtdien būs vējains un līdz +24 grādiem silts laiks
36 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Ļaudis šajā koalīcijā tik viegli aizvainojami, ka bail
12 minūtes
LE
LETA
Laukos
Vasaras aveņu raža šogad padevusies laba, ar rudens avenēm – švakāk
1 minūte
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Drāma pendelēs – “Riga” izstājas no UEFA Čempionu līgas
8 stundas