Mobilā versija
+3.2°C
Anda, Andīna
Pirmdiena, 20. novembris, 2017
8. decembris, 2012
Drukāt

Viļņas Rotaļlietu muzejā bērni drīkstēs spēlēties ar eksponātu kopijām

rotallietas

Viļņā piektdien, 7.decembrī, vēris durvis Rotaļlietu muzejs, kas ļaus visiem interesentiem draudzīgā gaisotnē iepazīties ar rotaļlietu attīstību no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, vēsta portāls “Lrytas.lt”.

Muzejs iekārtots Barboras Radvilaites ielā, mājīgā XVIII ēkā netālu no Sereiķišķu parka. Tā veidotāji parūpējušies gan par lielajiem, gan mazajiem – pieaugušie tur varēs iepazīties ar vērtīgu informāciju, bet bērniem būs iespēja rotaļlietām pieskarties, pašiem tās aptaustīt un iepazīt. Bērniem par to nedraudēs bāriens, bet vecākiem nebūs jābaidās no naudassoda par sabojātiem eksponātiem, jo vērtīgākās rotaļlietas atradīsies stikla vitrīnās, bet spēlēties būs atļauts ar identiskām to kopijām.

Muzeja veidotāji Indre Jovaišaite-Blaževičiene un Povils Blaževičs paši ģimenē audzina divus bērnus. Blaževičs Klaipēdas universitātē 2010.gadā aizstāvējis disertāciju par tēmu “Rotaļlietas un spēles Lietuvā XIII-XVII gadsimtā”, bet ideja veidot muzeju viņiem abiem radusies jau pirms trim gadiem. Atklāšanas brīdī gan viņi aptvēruši, ka tieši tagad sākas vislielākais darbs, jo ekspozīciju paredzēts nemitīgi papildināt un pilnveidot.

“Ekspozīcijā ir arheoloģisko atradumu kopijas un rekonstrukcijas, kuru oriģināli ņemti no 11 Lietuvas muzejiem. Divas istabas veltītas XIII-XVII gadsimta rotaļlietu kopijām un rekonstrukcijām,” stāstījis Blaževičs. Pēc viņa teiktā, šim muzejam jākļūst arī par modernu izglītojošu centru, kur bērni spēlēdamies varēs apgūt jaunas zināšanas, sākot no rotaļlietu vēstures un beidzot ar savas valsts vēsturi.

Līdztekus senajām spēļmantiņām apskatāma arī XX gadsimta rotaļlietu ekspozīcija, kas izveidota no cilvēku dāvinājumiem – savām, savu vecāku un vecvecāku rotaļlietām. Vecākie eksponāti tajā ir divas lelles, – puika un meitene, kas pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu vidū darinātas Kauņā.

Tematiski ekspozīcija sakārtota vairākās daļās – rotaļlietas, kas saistītas saimniecību un sadzīvi, karavīru tēmu, mūziku, sportu un izklaidi, rotaļlietas, kas prasa īpašas rūpes – lelles un dzīvnieciņi, kā arī galda spēles.

Kā vēsta muzeja visnotaļ rotaļīgā interneta vietne “www.zaislumuziejus.lt”, jau sestdien tur paredzēts gadatirgus, kura ieņēmumi tiks izmantoti seno rotaļlietu kopiju izgatavošanai.

Tai pašā namā atrodas arī pirmais veikals, kur var iegādāties vienīgi Lietuvā tapušas rotaļlietas no tradicionāliem materiāliem “Medinis arkliukas” (“Koka zirdziņš”) un kas arī līdz šim darbojies tikai internetā.

Pievienot komentāru

Modes blogere Anabella Flēra: meitene, kuras stilu atdarina tūkstošiModes bloga Viva Luxury autore Anabella Flēra ir meitene, kuras radītie tēli sajūsmina miljonus, bet tūkstošiem meiteņu seko viņas paraugam.
Latviete iemūžina suņus patriotiskās, saviļņojošās fotogrāfijās (22)Henriete Martinsone ir latviete, kura radījusi mīļu, sirsnīgu un aizkustinošu fotogrāfiju sēriju – iemūžinot skaistus suņus patriotiskās, sirsnīgās fotogrāfijās. Henriete stāsta, ka
Draugiem Facebook Twitter Google+