Pasaulē
Baltija

Viļņas Universitātes slimnīcas klīnikā izmeklē liela apjoma korupcijas lietu1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Evija Trifanova

Lietuvas tiesībsargājošās iestādes trešdien paziņojušas, ka veic izmeklēšanu par iespējamu liela mēroga korupciju Viļņas Universitātes slimnīcas Santaras klīniku publiskajos iepirkumos, un aizdomās par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu aizturēts Santaras klīniku ģenerāldirektors Ķēstutis Strups, bet par liela apmēra korupciju – Informātikas un attīstības centra direktors Romualds Kizlaitis.

“Tiek veikta plaša mēroga izmeklēšana, kas nav vērsta uz atsevišķiem korupcijas elementiem, bet mēģina atklāt kukuļošanas shēmas Santaras klīnikās,” žurnālistiem pastāstījis Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta (STT) Viļņas pārvaldes Pirmstiesas izmeklēšanas nodaļas priekšnieks Ramūns Lukošus.

Kā norādījis Viļņas apgabala prokuratūras Organizētās noziedzības un korupcijas izmeklēšanas nodaļas galvenais prokurors Nerijus Puškorjus, izmeklēšana sākta pērnruden.

Pēc viņa teiktā, tiek izmeklēts iespējams kukuļošanas mehānisms, kurā no juridiskajām personām par uzvaru publisko iepirkumu konkursos pieprasīta nelikumīga finansiāla atlīdzība, kas maskēta kā labdarība un atbalsts.

“Ir pamats domāt, ka šis atbalsts tika izmantots (..) ne tikai klīniku vajadzībām, bet arī personiskiem mērķiem,” viņš piebildis.

Trešdien STT veicis kratīšanu Santaras klīnikās, privātuzņēmumos un aizdomās turēto mājās.

Kā vēsta Lietuvas biznesa ziņu portāls “Vz.lt”, aizturētas arī citas personas, tai skaitā klīniku administrācijas darbinieki un iepirkumos piedalījušos juridisko personu vadītāji vai darbinieki, bet par to nedz prokurori, nedz STT sīkākas ziņas nesniedz.

Saistītie raksti

Lukošus pastāstījis, ka iepirkumu kopējais apjoms pērn pārsniedzis divus miljonus eiro, bet pieprasīto kukuļu summas nav nosaucis, vien norādījis, ka runa ir par “noteiktiem procentiem”. Pēc viņa teiktā, līdztekus citām jomām izmeklēšana aptver arī publiskos iepirkumus informācijas tehnoloģiju jomā.

Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga trešdien žurnālistiem sacījis, ka STT viņu informējusi par savu darbību Santaras klīnikās, bet sīkāku ziņu viņam nav un pašai ministrijai nekas nav bijis zināms par iespējamu korupciju vai citiem pārkāpumiem klīnikās. Viņš apliecinājis, ka ministrija ir gatava sadarboties ar tiesībsargājošajām iestādēm šajā izmeklēšanā.

LA.lv