×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. februāris, 2014
Drukāt

Kamielis Jaša un Šairas zirgs Mazulis – Babītes zemnieku prāvie mīluļi (2)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Kad ierodamies zemnieku saimniecībā “Ozoli eko” Babītes pagastā, sals pieņēmies spēkā – termometra stabiņš noslīdējis līdz -13 grādiem. Bet kamielis Jaša ar savu draugu Šairas šķirnes zirgu Mazuli pastaigājas aplokā un grauž zāles stiebrus, kas  spraucas caur plāno sniega kārtiņu.

Jašas un Mazuļa saimnieks uzņēmējs Vladimirs Novikovs todien ir aizņemts darbos. Pastāstīt par savu mīluli kamieli viņš uzticējis ģimenes draudzenei Ritai Pšeņičnajai, kuras zirgs Donalds arī radis patvērumu šajā zemnieku saimniecībā un aplokā bieži uzturas kopā ar Jašu un Mazuli. Tiklīdz Rita ieiet aplokā, Jaša un Mazulis ir klāt, jo nojauš, ka Ritas kabatās paslēpies kāds gardums. Un abi dzīvnieki nav vīlušies – gan Jaša, gan Mazulis dabū pa burkāna gabalam un cukura graudiņam.

Kamielis, kura īstais vārds ir Ahmeds, bet ikdienā tiek saukts par Jašu, Vladimira īpašumā nonāca pirms trīs gadiem. Viņš to iegādājās no “Rakšu” zoodārza, kur, astoņu mēnešu vecumā atvests no Čehijas, kamielis bija pavadījis aptuveni gadu. Šobrīd Jašam ir jau pieci gadi. Tieši kurā datumā kamieļpuikam ir dzimšanas diena, nav zināms, bet, kopš divkuprainais dzīvnieks nonāca Vladimira īpašumā, tā dzimumdienu svin 21. aprīlī – tieši tad, kad kamielis ieradās pie jaunā saimnieka. Kāpēc Vladimiram vajadzēja iegādāties kamieli? Viņš stāsta – televīzijā ieraudzījis skaisti sapostus kamieļus, un viņam ļoti sagribējies vienu iegūt savā īpašumā. Rita teic – Vladimiram patīk īpašas lietas. Arī viņa zirgs, īstajā vārdā Džozefs, ikdienā dēvēts par Mazuli, – ar saviem kuplajiem “zābaciņiem” ir īpašs.

Vai kamielim tik stiprā salā nav par aukstu? Izrādās, šie dzīvnieki spēj pielāgoties gan – 40, gan + 40 grādu temperatūrai. Tas iespējams, pateicoties divkupru kamieļa unikālajai spējai mainīt ķermeņa temperatūru astoņu grādu amplitūdā. Ja gaisa temperatūra ir zema un kamielim kļūst auksti, lai sevi sasildītu, tas paaugstina ķermeņa temperatūru. Savukārt, ja saule karsti cepina, kamielis pazemina ķermeņa temperatūru, tā neļaujot ķermenim pārkarst. Kamēr Latvijas ziemā laika apstākļi bija diezgan maigi, Jaša no agra rīta līdz vēlam vakaram dzīvojās pa āru. Kad janvāra otrajā pusē sals pieņēmās spēkā, kamieli ik dienu izlaida ārā uz piecām sešām stundām. Nakts melnumu tas pārlaiž zirgu stallī.

Rita teic – Jaša ir draudzīgs un saprātīgs dzīvnieks. Un ēd gandrīz visu. Vasarā pārtiek no zaļas zāles, ziemā – no siena, papildus ik dienu saņem kombinēto barību. Tam garšo arī burkāni, maize, banāni, saldumi, bietes, kartupeļi un citi dārzeņi, neatsakās ēst arī ķiplokus, redīsus un sīpollokus. Vienīgais, kas tam negaršo, ir tomāti. Tomēr par visu vairāk kamieļpuikam pie sirds iet kombinētā barība.

Rita atzīst, ka Jaša ir liels viltnieks. Viņam un abiem zirgiem spainīši ar ēdamo ēdienreizēs tiek pasniegti vienlaikus. Jaša kā atgremotājs, kurš barību uzreiz nekošļā, savu porciju notiesā ātrāk un tūdaļ cierē uz zirgu spainīšiem. Mazulis kamieli savai barībai nelaiž pat tuvumā. Tad Jaša tuvojas Donaldam. Ja jūt, ka arī tas negrib padalīties ar barību, Jaša nometas ceļos un pazemīgi rāpo. Zirga sirds to nespēj izturēt, un tas ļauj kamielim apēst sava ēdiena atlikumu. Tieši tāpat – uz celīšiem – Jaša vasarās mēdz izlīst pa elektriskā gana apakšu, lai plūktu zāli, ko iekārojis aiz aploka. Bet lielākais Jašas nedarbs laikam ir aizbēgšana no saimnieka un klejošana pa Jaunmārupi, pārsteidzot ne vienu vien vietējo. Par lielu klejotāju gan Jašu nevar nosaukt. Vislabāk tas jūtas mājās un nelielā viņam ierastā areālā ap tām.

Īpašs ir stāsts par to, kā Jašu izdevās pieradināt pie jāšanas. Sākumā kamielim likuši uz muguras ar smiltīm pildītus maisus. Bail pat iedomāties, kādas būtu sekas, ja kamielim uzreiz mugurā būtu sēdināts cilvēks, jo kamielis dibenu strauji metis uz augšu. Tikai tad, kad Jaša bija pieradis pie smaguma nešanas, jāt ar viņu mēģināja Rita. Šobrīd gan saimnieks, gan Rita droši var rāpties Jašam mugurā. Tikai, ja kamielis kādu dien izdomā, ka viņam negribas iet tajā virzienā, kurā liek saimnieks, tas to arī nedara. Skaļi brēc un jātnieku var “aplaimot” ne tikai ar spļāvienu, bet arī ar atgremotas barības strūklu. Taču ar mīļumu, gardumiem un pacietību pamazām var panākt, ka kamielis dara to, ko saimnieks vēlas. Un, jo vecāks, jo prātīgāks Jaša kļūst.

Divkupru kamielis jeb baktrians: 


dabīgais izplatības areāls – Centrālāzijas stepes

savvaļas divkupru kamielis ir iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā kā kritiski apdraudēta suga

mūsdienās baktriani lielākoties sastopami kā mājdzīvnieki, to skaits ir apmēram divi miljoni

augstums skaustā – 180 līdz 230 cm, ķermeņa garums ar kaklu un galvu – 225 līdz 350 cm, svars 300 līdz 1000 kg

dzīves ilgums – līdz 40 gadiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Redzeju “Lapsas” ciemataa sho skaisto dzivnieku un jatnieku aizaulojam gar muusu logu… Domaju ,ka man “raadaas” miraazas!!! Skaisti gan!

Draugiem Facebook Twitter Google+