×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
10. aprīlis, 2017
Drukāt

No VID izzog astoņu firmu dokumentus. VID atbildību neuzņemas (5)

Foto - VIDFoto - VID

Valsts ieņēmumu dienesta ēka.

Pēc tā saucamā “NEO skandāla”, kad, izmantojot caurumu VID datoru sistēmā, noplūda liels apjoms uzņēmumu datu, VID centies nepilnības novērst. Tomēr izrādās nav jābūt ar īpašām prasmēm apveltītam datorlietu pārzinātājam, lai joprojām varētu nozagt informāciju no VID. Šāds gadījums noticis februārī, vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Raidījums ziņoja, ka uzbrukums vērsts pret astoņiem ar hidraulikas iekārtām strādājošiem uzņēmumiem. Krāpnieki brutāli viltojuši šo firmu valdes locekļu parakstus un ar šādiem neīstiem iesniegumiem devušies uz VID. Dienests dokumentu īstumu nav pārbaudījis un krāpniekiem atļāvis piekļūt pie uzņēmumu datiem.

EDS jeb elektroniskā deklarēšanās sistēma veidota, lai atvieglotu dzīvi uzņēmējiem. Viņiem nav ar katru dokumentu jāiet uz VID, bet tos var iesniegt elektroniski. Šādi dienestā glabājas visa ar uzņēmumiem saistītā sensitīvā informācija, no kuras iespējams izpētīt, cik un kā uzņēmums pelna, kas ir lielākie klienti un sadarbības partneri. Šādas ziņas būtu jāglabā īpaši rūpīgi, tāpēc katras firmas sistēmā var iekļūt tikai ar VID izsniegtu paroli. Tomēr krāpnieki atklājuši elementāru veidu kā šādus datus nozagt.

Par krāpnieku mērķi kļuva astoņas firmas, kas visas darbojas specifiskā nozarē – ražo un tirgo hidraulikas iekārtas un detaļas. Viena no šīs firmas “Hidronex” valdes loceklis Aigars Kraģis kā ierasts pēc nedēļas nogales brīvdienām pirmdien ieradās darbā un atvēra e-pastu. Tajā bija vēstule no VID, ka dienests atļāvis viņa firmas EDS sistēmā iekļūt absolūti svešam cilvēkam.

Aigars Kraģis, SIA “Hidronex” valdes loceklis: “Šī gada 17.februārī tika saņemts paziņojums no EDS sistēmas, ka ir piešķirtas pilnas tiesības rīkoties šajā sistēmā Aleksandram Antonovam. Mēs nekavējoties bloķējām pieeju šai personai. Bet aizbraucot uz VID noskaidrot, kādēļ tas ir tā noticis, mēs noskaidrojām, ka uz viltotas pilnvaras pamata, kas tika iesniegta VID centrālajā pārvaldē, šai personai tika piešķirtas visas tiesības piekļūt mūsu uzņēmuma datiem.”

Firmas valdes loceklis raidījumam demonstrē kā izskatās viņa paraksts, kas ievērojami atšķiras no tā, kas redzams uz VID iesniegtās pilnvaras. Uz tās pamata svešu cilvēku rokās nonāca atskaites un deklarācijas ar visiem uzņēmuma datiem.

Aigars Kraģis, SIA “Hidronex” valdes loceklis:” Bijuši pieejami dati par visiem mūsu klientiem kā arī parādās visi mūsu piegādātāji. (NP: Un ko tas jums kā uzņēmumam nozīmē?) Tas, ka šāda informācija nonāk kādu citu rokās. Ja šāda informācija nonāk trešo personu rokā principā ir tā, ka viņiem ir pieejami visi dati par mūsu uzņēmumu un pieņemsim kādā dempinga ceļā ir iespējams atņemt visu biznesu.”

Aigars Kraģis sazvanījies ar citu hidraulikas iekārtu firmu tirgotājiem Līvānos, Saldū, Ventspilī, Rēzeknē un Gulbenē. Uzņēmēji secinājuši, ka visi piedzīvojuši identisku krāpnieku uzbrukumu. Aleksandrs Antonovs VID iesniedzis astoņas viltotas it kā šo firmu valdes locekļu parakstītas pilnvaras, piekļuvis firmu datiem VID EDS sistēmā un šo informāciju nozadzis.

“Nekā personīga” centās noskaidrot, kas ir Aleksandrs Antonovs. Pēc “Lursoft” datiem viņa vārds pēdējā gada laikā saistīts ar četrām firmām. Viena ar nosaukumu ”Ķeksētājs” reģistrēts pamestā būdā starp dzelzceļu un Matīsa kapiem. VID šī SIA darbību apturējis pagājušā gada septembrī. Citas trīs firmas reģistrētas īpašumā Tallinas ielā.

Mājas īpašnieks apliecina, ka savulaik vienu svešu firmu atļāvis reģistrēt zem sava jumta. Tomēr uzņēmumu reģistrā iesniegtās it kā viņu parakstītas atļaujas par vēl divu citu firmu pierakstīšanu šajā adresē esot viltotas. Un ar Aleksandru Antonovu viņiem neesot nekāda sakara.

VID par notikušo notiek pārbaude. Šobrīd esot izpētīti novērošanas kameru video. Tajos redzams, ka kāds cilvēks ieradies centrālajā VID ēkā klientu apkalpošanas zālē. Viņš nevis devies ar visām astoņām viltotajām pilnvarām pie vienas VID darbinieces, bet, lai būtu neuzkrītošāk, paņēmis vairākus rindu numuriņus un dokumentus iesniedzis pie dažādiem lodziņiem.

VID skaidrojas, ka tas noticis piektdienā, kad klientu rindas ir visgarākās, darbinieki pārslogoti. Turklāt likums viņiem neliekot par pienākumu pārliecināties vai atnākušais cilvēks ir krāpnieks vai godīgs uzņēmējs.

Agnese Rudzīte, VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece:”Dotajā gadījumā neesam konstatējuši neviena normatīvā akta pārkāpumu darbinieku rīcībā. Viņi ir izvērtējuši visu likumā atļautajam ietvaram un kā ir konstatēta šāda krāpniecība arī tika izdarīts viss, lai ierobežotu šo te iespējamo tālāko krāpšanas mēģinājumu. (NP: Bet tajā brīdī visa informācija jau bija nozagta.) Nū…. Kas ir nozagts? Mūsu rīcībā nav šādu faktu – kas ir nozagts. (NP: Visi uzņēmēji saka, ka visi darījumu dokumenti, atskaites, kas sniegtas EDS, ir ”nopumpētas”.) Mūsu rīcībā ir informācija, ka šie dokumenti iespējams ir viltoti un mēs par šo faktu esam informējuši izmeklēšanas iestādes. Tālākā kompetencē vērtēt, kas cik tālu ir noticis un kāpēc tas ir darīts, tas nav VID kā klientu apkalpošanas iestādes kompetence.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Te ir jautājums par to, ka paraksta īstums netiek pārbaudīts. Šī pati problēma ir uzņēmumu reģistrā un ir pamatā dažādām reiderisma shēmām.
  Kāda jēga no paraksta, ja to nesalīdzina ar notariāli apliecinātu paraugu? Vienkārši pārejiet uz elektroniskajiem parakstiem un tas novērsīs 95% viltošanas mēģinājumu.

 2. ja no VID kas nozagts ,tad pilnīgi vienalga ,ko tur vids uzņemas vau nē –VIDs ir pilnīgā atbildīgs likuma priekšā par dokumentu zaudējumu.
  Savādāk jebkurš noziegumu izdarījušais var tāpat pateikt—es atbildību neuzņemos un jūs varat man iepūst.
  Šo izkropļoto morāli mums uzspiež rietumu “”kultūra””:
  noziegums ir attaisnojams –galvenais mērķtiecība.

 3. LAI KĀDS PAMĒĢINA TĀ IZDARĪT BANKĀ ,TĀ VAR NOTIKT TIKAI VID ,CIK LABI ,KA NEPARKO NAV JĀATBILD.

 4. No zagļiem zagts nav zagts

Draugiem Facebook Twitter Google+