Viltotie pulksteņi izstādē Eiropas Komisijā.
Viltotie pulksteņi izstādē Eiropas Komisijā.
Foto – EK Audiovizuālais dienests

Smalku zīmoli viltojumi Eiropai dārgi izmaksā 1

Viltotas zīmolu rokassomiņas, ceļasomas, juvelierizstrādājumi un pulksteņi, it sevišķi, ja tie tiek ievesti Eiropas Savienībā kā kontrabandas preces, ES ekonomikai “izmaksā dārgi”, vēsta Itālijas biznesa laikraksts “Il Sole 24 Ore”.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Atsaucoties uz ES Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja datiem, laikraksts informē, ka viltojumi samazina Eiropas ražotāju peļņu par 3,5 miljardiem eiro gadā un samazina darbavietu skaitu par 27 000 gadā, jo ES uzņēmumi pieņem darbā mazāk darbinieku, nekā to darītu, ja viltošana un viltojumu pārdošana tiktu veiksmīgāk apkarota.

Ievesto viltojumu dēļ ES ražoto juvelierizstrādājumu un pulksteņu tirdzniecība ir samazinājusies par 13,5 procentiem, bet somu pārdošanas apjomi – par 12,7 procentiem. No visām ES dalībvalstīm šī problēma visvairāk uztrauc Itāliju, kurā ādas apstrāde un aksesuāru ražošana ir viena no ienesīgākajām ekonomikas nozarēm. Viltojumu dēļ Itālijas uzņēmumi gadā zaudē 920 miljonus eiro peļņas un atsakās no 7500 darbavietām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Juvelierizstrādājumus un pulksteņus ES ražo 37 000 uzņēmumu, pārsvarā tie ir ļoti mazi uzņēmumi, kuros vidēji ir trīs darbinieki. Viltojumu tirgošana, par kuriem netiek maksāti nodokļi, tāpat kā paši viltus preču tirgotāji nemaksā ne ienākuma nodokli, ne sociālos nodokļus, dalībvalstu kasēm atņem 590 miljonus eiro. Zaudējumus asāk izjūt tās valstis, kurās ražo vairāk juvelierizstrādājumu un pulksteņu. ES līdere ir Itālija, kur gadā tiek saražoti juvelierizstrādājumi un pulksteņi piecu miljardu eiro vērtībā, tai seko Francija, Vācija un Beļģija, kuras katra ražo šīs preces 1,3 miljardu vērtībā.

Ādas izstrādājumu ražotāji visā ES iekasē 11,3 miljardus gadā. Ar to nepietiek pat pašu patēriņam, jo eiropieši ādas aksesuāriem ik gadu tērē 12 miljardus eiro, šīs preces tiek plaši importētas, kā arī eksportētas. Vairāk nekā puse ES tapušo ādas izstrādājumu nāk no Itālijas, kur šajā nozarē strādā 
96 000 nodarbināto. Visā ES ādas aksesuārus ražo 12  000 mazo uzņēmumu, kuros vidēji ir astoņi darbinieki, Itālijas uzņēmumos vēl mazāk – vidēji septiņi. ES Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja vadītājs Antonio Kampinoss uzskata, ka tieši mazie uzņēmumi vairāk izjūt viltojumu negodīgo konkurenci.

Itālija cīnās ar viltojumiem, nosakot bargus sodus gan pārdevējiem, gan pircējiem. Itālijas likumi paredz cietumsodu līdz četriem gadiem un 35 000 eiro naudassodu par viltotu preču ievešanu valstī, cietumsodu līdz trim gadiem un 25 000 eiro naudassodu par zīmolu neatļautu izmantošanu, kā arī cietumsodu līdz diviem gadiem un 20 000 eiro naudassodu par viltotu preču uzglabāšanu. Tomēr Itālijas Tirgotāju asociācija uzskata, ka pārbaudes netiek veiktas pietiekami bieži un rūpīgi. “Ar vienu viltoto preču izņemšanu reizi četrās dienās nav pietiekami, lai apturētu šo fenomenu,” uzskata asociācijas Pizas nodaļas direktors Federiko Pieranjoli. “Ja jau tagad februārī pie mums Pizā nelegālie tirgotāji ir aktuāla problēma, tad vasarā tā samilzīs vēl vairāk.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.