Ekonomika
Bizness

Viltojumu dēļ oficiālie tirgotāji Latvijā ik gadu zaudē 145 miljonus eiro0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Edijs Pālēns

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) jaunākais pētījums liecina, ka katru gadu viltošanas dēļ Eiropas Savienībā 13 dažādās nozarē neiekasē teju 59 miljardus eiro, kas atbilst 7,5% no to pārdošanas apjoma, kā arī tieši zaudētas vairāk nekā 434 000 darbavietas. Latvijā viltojumu dēļ ekonomika paliek bez 145 miljoniem eiro 13 apskatītajās nozarēs, kas atbilst 12,7% no tiešajiem pārdošanas apjoniem ik gadu. Kā arī darbu ik gadu zaudē 1777 cilvēki.

Latvijā un arī Eiropā vissliktākā situācija ar viltojumiem ir farmācijas, apģērbu, kā arī kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļu nozarēs, slikta situācija ir arī viedtālruņu un stipro alkoholisko dzērienu un vīnu biznesā. Pētījumā aplūkotas arī tādas jomas kā apavi un aksesuāri, sporta preces, rotaļlietas un spēles, juvelierizstrādājumi un rokaspulskteņi, rokassomas un ceļsaoms, mūzikas ieraksti, pesticīdi, kā arī baterijas un riepas

EUIPO izpilddirektors Antonio Kampinjos norāda, ka pētījums sniedz visaptverošu priekšstatu par viltošanas un pirātisma ekonomisko ietekmi uz ES ekonomiku un darba vietu radīšanu, kā arī zināšanas par to, kā tiek pārkāptas intelektuālā īpašuma tiesības. “Ar mūsu pētījumu esam parādījuši arī pozitīvo ieguldījumu, ko intelektuālais īpašums atstāj uz nodarbinātību un izaugsmi. Mūsu darbs ir veikts tā, lai politikas veidotājiem un pilsoņiem nebūtu šaubu par intelektuālā īpašuma vērtību un tā tiesību pārkāpuma radīto kaitējumu,” norāda A. Kampinjos.

EUIPO ir decentralizēta Eiropas Savienības aģentūra, kas atrodas Alikantē, Spānijā. Tā nodarbojas ar Eiropas Savienības preču zīmju un reģistrēto Kopienas dizainparaugu reģistrēšanu, kas nodrošina intelektuālā īpašuma aizsardzību visās ES dalībvalstīs. EUIPO arī sadarbojas ar valstu un reģionālajiem intelektuālā īpašuma birojiem ES.

Piecas nozares, kurās zaudējumi ir vislielākie:

Zaudējumi Latvijā

Nozare

Zaudējumi ES

63 miljoni eiro (16,4%)

Apģērbi

23 247 miljoni eiro (8,1%)

18 miljoni eiro (11,4%)

Kosmētika un personīgās higiēnas līdzekļi

5 828 miljoni eiro (8,9%)

17 miljoni eiro (12%)

Farmācija

15 953 miljoni eiro (6,6%)

15 miljoni eiro (10,6%)

Viedtālruņi

4 212 miljoni eiro (8,3%)

8 miljoni eiro (10,9%)

Vīni un stiprie alkoholiskie dzērieni

2 744 miljoni eiro (6,9%)

Dati: EUIPO

LA.lv