Īstā un viltotā 50 eiro banknotes
Īstā un viltotā 50 eiro banknotes
Foto: LETA

Ko darīt, ja maciņā nonākusi viltota nauda? 4

Pensiju es saņemu bankomātā. Izņēmu 50 eiro vienā banknotē un devos iepirkties uz tirgu un veikaliem. Pēdējā veikalā mani aizturēja apsardze, jo piecu eiro banknote, kuru man kaut kur izdeva, izrādījās viltota. Kā rīkoties šādā situācijā, jo es tiešām nepamanīju un nezinu, kur man izdeva apdrukāto papīru, ko no skata nav nemaz tik viegli atšķirt no īstas naudas,? Kāda atbildība likumā paredzēta par naudas viltošanu un izmantošanu? Vai tiešām mani var sodīt? 
LŪCIJA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Viltojums ir apgrozībā esošajām naudaszīmēm līdzīgu papīra naudaszīmju un monētu izgatavošana ar jebkādiem līdzekļiem. Viltojuma izplatīšana ir viltotas naudas laišana apgrozībā, samaksājot par precēm vai pakalpojumiem, atmaksājot parādu, dāvinot vai citā veidā.

Krimināllikuma 192. pants paredz, ka par viltotu Latvijā apgrozībā esošu vai apgrozībai paredzētu naudaszīmju, monētu, valsts finanšu instrumentu (piemēram, obligāciju) vai ārvalstu valūtas izgatavošanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu, iegādāšanos vai glabāšanu nolūkā to izplatīt, kā arī par šāda viltojuma izplatīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt par tādām pašām darbībām, ja tās veiktas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Kā norādīts Eiropas Centrālās bankas oficiālajā interneta vietnē, pirms pieņemat banknoti, pārbaudiet pretviltošanas elementus – aptaustiet, apskatiet un pagroziet banknoti! Ja atklājas, ka tai nepiemīt visas nepieciešamās pretviltojuma pazīmes, naudaszīme var būt viltota un to pieņemt nedrīkst. Ja jums šķiet, ka jūsu rokās nonācis viltojums, nekavējoties jāvēršas policijā. Diemžēl par viltotas banknotes nodošanu kompensācija nepienākas. Jāatceras, ka banknotes nodošana tālāk, ja jums par viltojumu ir zināms vai radušās aizdomas, ir krimināli sodāma.

Lai pārliecinātos, vai banknote ir īsta vai viltota, varat doties uz tuvāko banku. Visās bankās ir speciālas skaidrās naudas apstrādes iekārtas, ar kurām iespējams pārbaudīt banknotes īstumu. Centieties atcerēties, kur, kad un no kā saņēmāt šo naudaszīmi. Šī informācija var būt svarīga, lai palīdzētu atklāt naudas viltotājus. Eiropas sērijas eiro banknotēs iestrādāti uzlaboti pretviltošanas elementi, kuru izgatavošanai izmantotas modernas tehnoloģijas, lai apgrūtinātu naudas viltošanu.

Jūsu gadījumā var uzsākt kriminālprocesu par viltotas naudaszīmes izgatavošanu, izplatīšanu un glabāšanu. Taču, lai jūs atzītu par vainīgu šajos nodarījumos, būs jāpierāda, ka tieši jūs šo naudaszīmi izgatavojāt vai izplatījāt, apzinoties, ka tā ir viltota. Iespējams, ka, sadarbojoties ar policijas darbiniekiem, atceroties vietas un cilvēkus, kur jūs mainījāt sākotnējos 50 eiro, tomēr būs iespējams atrast īstos vainīgos.

UZZIŅA


Eiro banknotēs ir iekļauti dažādi pretviltošanas elementi (sīkāk par to var izlasīt interneta vietnē www.eiro.lv), piemēram:

Reklāma
Reklāma

• banknošu papīrs izgatavots no tīras kokvilnas un ir stingrs (nevis mīksts vai vaskots);

• ar tausti var pārbaudīt reljefo iespiedumu – īpašā iespiešanas procesā uz banknotes virsmas galvenais attēls, uzraksti un nominālvērtības uzraksts izveidots kā unikāls sataustāms iespiedums (200 un 500 eiro banknotēm sataustāmas papildu zīmes neredzīgajiem);

• aplūkojot banknoti un paturot to pret gaismu, būs redzama ūdenszīme, drošības josla un caurskata zīme (īstai banknotei visi šie trīs elementi redzami gan aversā, gan reversā);

• banknotes papīrā ir iestrādāta drošības josla (turot banknoti pret gaismu, šī josla parādīsies kā tumša līnija), uz tās sīkiem burtiem būs salasāms vārds EURO un banknotes nominālvērtība.

Papildus šiem drošības elementiem izmantots arī mikroiespiedums un elementi, kas saskatāmi, aplūkojot banknoti ultravioletajā gaismā.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.