Kultūra
Teātris un kino

Viņa un viņš redz0

Publicitātes foto

“Sejas, ciemi” ir divu laikā, telpā un radīto darbu mēroga ziņā atšķirīgu mākslinieku kopdarbs: franču jaunā viļņa vecmāmiņa, 89 gadus vecā kinorežisore Anjēze Varda un lielformāta foto projektu autors JR, šobrīd vēl trīsdesmitgadnieks. Viņi abi kopā apceļo Francijas ciemus, veidojot intīmu un interaktīvu Francijas lauku iemītnieku portretu.

Šī dokumentālā filma ir kā ceļojums piedzīvojums, kurā socioloģisks Francijas ciematnieku dzīvju novērojums mijas ar mākslas tapšanas procesu. JR un Varda ceļo JR busiņā, kurā ir iebūvēta lielformāta attēlu drukas iekārta, kas ļauj turpat uz vietas cilvēkus gan nofotografēt, gan izdrukāt viņu attēlus ārkārtīgi lielā izmērā un izvietot vidē, pēkšņi padarot šos cilvēkus redzamākus. Satikto cilvēku vidū ir ar lauksaimniecību un rūpniecību saistīti francūži, kuru dzīvesvietas piedzīvo izmaiņas ekonomisko un saimniecisko pārmaiņu rezultātā – viņi stāsta par sevi, to, kā dzīvo, kā strādājuši, kādas viņu dzīvsvietas bijušas agrāk, kā viņi jūtas šodien. Kā nospiedums no mākslinieku un ciematu iedzīvotāju sarunām paliek viņu portreti, kas kļūst par fotogrāfiskiem pieminekļiem šo cilvēku dzīvēm.

Abus autorus saista fotogrāfijas medijs – Vardas filmās fotogrāfiskajam attēlam ir bijusi būtiska nozīme. Tas veido saikni ar pagātni, ļauj interpretēt kustīgā un nekustīgā attēla uztveres formu specifiku. Savukārt JR atpazīstamību ieguvis tieši ar mākslas projektiem vidē, kuri ar savu vērienu nepaliek nepamanīti – vai tie būtu parīziešu portreti uz namu sienām, sieviešu acis kādā favelā Riodežaneiro, Ņujorkas Taimskvēra instalācija ar cilvēku portretiem. Šie projekti vērš uzmanību uz to, kā mēs skatāmies, kāda aktuāla tēma ir attiecīgo attēlu pamatā, kā arī par attēlu pārbagātību šābrīža ikdienā ar sociālo tīklu un citu mediju starpniecību. Interesanti, ka pats JR vēlas un spēj palikt anonīms – viņš negrib atklāt savas acis aiz tumšajām brillēm, kādu viņam redzam filmā “Sejas, ciemi”, un ko tā vēlas Varda.

“Sejas, ciemi” veido saikni arī ar kino pagātni – viens no cilvēkiem, kurus Varda un JR grib apciemot, ir arī franču kinorežisors, Vardas kolēģis, jaunā viļņa viens no vadošajiem autoriem Žans Liks Godārs. Vardas un JR filmceļojumā vajag doties ar interesi par cilvēku dzīvesstāstiem un apbrīnu par to vitalitāti, kāda vēl arvien piemīt Anjēzai Vardai.

 

“Sejas, ciemi” / “Visages Villages”

Francija, 2017

Režisore Anjēze Varda

Dokumentāla filma

Kinoteātrī “Splendid Palace” no 02.01.

LA.lv