×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
3. decembris, 2015
Drukāt

Viņas dejoja vienu vasaru

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Lietuvas pretendente Amerikas kinoakadēmijas balvas nominācijai labākās ārzemju filmas kategorijā, prestižā neatkarīgā kino Mekas – Sandensas festivāla – režijas balvas saņēmēja dramatisko filmu kategorijā, vairākkārtēja Lietuvas nacionālās balvas ieguvēja „Sangailes vasara” ir apsveicams papildinājums kinorepertuārā – jaunas režisores pieteikums ar gana intriģējošu tēmu atbilstošā izpildījumā.

Ja nosaukums jau šķiet pazīstams – filma pāris seansos bija skatāma Rīgas Starptautiskā kinofestivāla ietvaros oktobrī un saņēma arī kinoteātra skatītāju balvu. „Sangailes vasara” ir juteklisks un vizuāli krāšņs stāsts par septiņpadsmitgadīgās Sangailes (Jūlija Steponaitīte) pieaugšanu. Lai arī pati baidās no augstuma, Sangaili fascinē lidošana un avio šovi. Viņas vecāku lauku māju tuvumā ir lidlauks, kurā šādas parādes notiek, un Sangaile ir regulāra to apmeklētāja. Tieši vienā no šādiem pasākumiem meitene iepazīstas ar savu vienaudzi un raksturā pilnīgu pretstatu Aušti (Aiste Dirzute), kas ne tikai ievieš izmaiņas paredzētajā Sangailes vasaras plūdumā, bet atstāj neizdzēšamu iespaidu uz meiteni – mācēšanu uzticēties, seksualitāti, baiļu pārvarēšanu.

Filmai piemīt izteiksmīgs krāsu kolorīts ar siltiem toņiem, simbolizējot ne vien dabā esošo vasaras tvīksmi, bet pārnestā nozīmē ar meiteņu emocionālo stāvokli. Jūlija Steponaitīte precīzi atbilst trauslās un introvertās Sangailes tipāžam, demonstrējot reizē trauslu nedrošību un spēju uzdrīkstēties. Lietuvas lauku vides izteiksmība ne vienmēr rada pārliecinošu vides iespaidu, drīzāk postpadomju eksotikas demonstrēšanai izvēlēta padomju ēdnīcas vide, kurā strādā Aušti, viņas eklektiskā istaba blokmājas dzīvoklī. Varbūt to skaidrot ar faktu, ka režisore Alante Kavaite jau kādu laiku vairāk mitinās Francijā un šis ir arī viņas – ārpusnieces – skatījums uz dzimteni. „Sangailes vasara” ir viņas otrā pilnmetrāžas spēlfilma, un tā atsauc atmiņā poļa Pāvela Pavļikovska, “Idas” režisora, vienu no agrākajiem darbiem “Manas mīlestības vasara” (2003), kas arī bija divu meiteņu attiecību stāsts noteiktā laika nogrieznī.

„Sangailes vasara” atstāj patīkamu pēcgaršu – tonāli, saturiski un aktieriski.

 

UZZIŅA:

„Sangailes vasara” / Sangailes vasara

Lietuva, 2015

Režisors Alante Kavaite

Lomās: Jūlija Steponaitīte, Aiste Dirzute, Nele Savicenko, Laurinas Jurgelis u.c.

Kinoteātros „Citadele“, „Cinamon“, „Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+