×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Austrijas galvaspilsēta cer sarīkot iecietīgāko un ekoloģiskāko Eirovīziju

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Eirovīzija pēc austriešu transvestīta Končitas Vurstas uzvaras 2014. gadā savu 60. gadadienu svinēs 23. maijā Austrijā, Vīnes pilsētas hallē. Pirmo reizi konkurss Austrijā tika rīkots 1967. gadā. Taču ar otro piegājienu šonedēļ vīnieši plāno uzrunāt ne tikai aptuveni 200 tūkstošus skatītāju pie televizoru ekrāniem Eiropā, bet arī tūkstošiem fanu no Ķīnas, Kanādas un Austrālijas. Klātesošos pārsteigs ne tikai organizatoriskie centieni (pasākuma rīkošanas izmaksas sasniedz 11,7 miljonus eiro), bet arī pretrunīgi vērtētā kreativitāte tolerances pret homoseksuālismu un transseksuālismu veicināšanai. Kopumā nedēļas laikā organizētāji rēķinās ar vismaz 120 tūkstošiem apmeklētāju.

Veltījums tolerancei

Vīne zaļo gaismu tolerancei nolēmusi dot arī burtiski. Pilsētas centrā uzstādīti 120 luksofori, kuros gajējus pagaidīt vai šķērsot ielu aicina homoseksuālu un heteroseksuālu pāru attēli, nevis bezdzimuma cilvēka tēls sarkanas vai zaļas lampas ietvarā. Šīs idejas autore ir Vīnes vicemēre Marija Vasilaku, un viņa skaidro, ka iedvesmu savam lēmumam smēlusies no Jaunzēlandes piemēra. Tiesa, 63 tūkstošu eiro vērtais veltījums tolerancei radījis emocionālu jezgu Austrijas politiskajā virtuvē. Austrijas Brīvās partijas pārstāvji apsūdzējuši Zaļās partijas pārstāvi Vasilaku par valsts naudas izniekošanu partijas popularizēšanas nolūkos un par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Savukārt Vasilaku preses pārstāvji skaidro, ka jaunradītie luksofori ir arī būtisks ceļu drošības pētījuma objekts. Cerēts, ka gājēji šādiem luksoforiem pievērsīs vairāk uzmanības nekā tradicionālajiem, tādējādi samazinot satiksmes negadījumu skaitu. Vasilaku īpaši vērš uzmanību uz veiktā ieguldījuma nozīmi Eirovīzijas tolerances veicināšanas pamatkoncepta “Celsim tiltus!” īstenošanai, kā arī Vīnes tēla popularizēšanai pasaulē. Par tolerantajiem luksoforiem jau ziņo mediji ASV, Spānijā, Francijā, Nīderlandē un citās valstīs.

No 18. maija, Eirovīzijas svinīgās atklāšanas dienas, Vīnes Rātsnamā tolerances tēmai tiks veltīti dažādi pasākumi, piemēram, piedāvātas ekskursijas pa Vīni homoseksuālisma vēsturiskās attīstības kontekstā. Vīne uz homoseksuāļu diskriminācijas novēršanas viļņa ir jau kopš pagājušās sestdienas, kad starptautiski pazīstamās HIV vīrusa apkarošanai veltītās labdarības balles “Life Ball” laikā tās organizators Gerijs Kezlers atzinās, ka arī viņš ir inficēts ar vīrusu un ka šī, iespējams, būs pēdējā balles ievadruna viņa dzīvē. Balles viesu vidū bija arī aktrise Šarlīze Terona un citas slavenības. Savu atbalstu video ziņojumā balles konceptam paudis arī bijušais ASV prezidents Bils Klintons.

Aicina būt videi draudzīgiem

Vīne apņēmusies sarīkot ekoloģiskāko konkursu Eirovīzijas pastāvēšanas vēsturē, cerot iedvesmot ne vien klātienes viesus, bet arī nākamo konkursu organizatorus. Pilsētā izvietoti 10 ūdenstorņi, kas piedāvās iespēju ne vien bez maksas nobaudīt svaigu kalnu ūdeni, bet arī atsvaidzināties dušā. Pasākuma laikā Rātsnama laukumā piedāvātie ēdieni un dzērieni būs ražoti galvenokārt no ekoloģiski tīriem, vietējiem, sezonāliem un godīgas tirdzniecības ceļā gūtiem produktiem. Pilsētas halles koncertzāles vajadzībām (piemēram, elektrības nodrošinājumam) tiks izmantoti tikai atjaunojamās enerģijas avoti. Atkritumu daudzumu plānots samazināt ar vairākkārt lietojamiem traukiem. Eirovīzijas organizatori ieteikto viesnīcu sarakstam izvēlējušies tikai videi draudzīgus sertificētus uzņēmumus. Vīnes viesnīcas plāno izmitināt aptuveni 30 000 mūzikas mīļu. Ekonomisti lēš, ka aptuvenais Vīnes finansiālais guvums pārsniegs 27 miljonus eiro.

Populārā vācu raidījuma “Germany’s Next Top Model” laikā izteikto bumbas eksplozijas draudu, kā arī džihādistu teroraktu iespējamības dēļ Eirovīzijas ietvaros īpaša uzmanība tiek pievērsta drošības aspektiem. Par drošību koncertu laikā rūpēsies 300 speciāli sagatavoti policisti un 400 apsargi. Pilsētas hallē ierīkota īpaša novērošanas telpa policijas darbiniekiem. Jau kopš aprīļa sākuma tiek veikti stingri drošības pasākumi, kontrolējot ne vien ēkas apmeklētājus, bet ar rentgena staru aparātiem, skeneriem un policijas suņiem pārbaudot arī pašu ēku. Koncerta viesiem būs jārēķinās ar vismaz lidostas drošības zonas cienīgām pārbaudēm. Lai garantētu drošību pasaules lielākajā mūzikas konkursā, Vīne kopumā ieguldījusi 1,3 miljonus eiro.

Eirovīzijas nedēļas organizētie pasākumi ar pilnu sparu noris jau kopš 18. maija, taču ceļā uz 23. maija finālu dalībniekiem izšķirošs būs pirmais un otrais pusfināls 19. un 21. maijā. Latvijas pārstāve Aminata Savadogo muzikālajiem spēkiem mērosies otrajā pusfinālā. Par godu Eirovīzijas 60. gadadienas svinībām konkursā izņēmuma kārtā ļauts piedalīties arī izsenam tā fanam – Austrālijai. Valsts dalība pusfināla rezultātus neietekmēs, jo tai jau ir nodrošināta vieta finālā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+