Viņi atkal ir klāt… Odi! Kā izvairīties ārā un iekštelpās 0

Viens no velna meistardarbiem esot ods. Miesās sīkais negantnieks spēj sagandēt katru mūsu svēto atpūtas mirkli. Nu jau nieka knišļi kļuvuši par īstu sodību un gāž no kājām pat gotiņas. Sadzīvot vai cīnīties – tāds, lūk, jautājums!

Reklāma
Reklāma

 

Kas šī par bandu?

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Odi uz zemeslodes mīt jau miljoniem gadu un kādreiz tie bijuši izmēros trīs reizes lielāki. Daži amerikāņu pētnieki pat uzskata, ka aizvēsturisko laiku odu un ērču pārnēsātās slimības bijis nozīmīgs faktors, kas veicināja dinozauru izmiršanu. Lai odi vairotos, nepieciešams stāvošs ūdens, kurā iedēt oliņas, piemēram, dīķis vai purvains apvidus, kādu arī pie mums netrūkst. Pašlaik pasaules malu malās ir aptuveni 3000 dažādu veidu odu un vienīgā vieta uz zemes, kur patiesi to nav, ir Antarktīda, jo 98 % tās teritorijas sedz ledus.

Īstās briesmones ir odu mātītes, kurām zīdītāju asinis nepieciešamas oliņu nobriedināšanai. Toties tēviņi ir pacifisti, jo pārtiek tikai no ziedu nektāra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Odenītes piedevām vēl ir sliktas mednieces un sadistiski mēdz durt ādā pat līdz 20 reizēm, kamēr atrod kādu mazu asinsvadu. Siekalas tām satur antikoagulanta proteīnus, kas aizkavē asins recēšanu, ļaujot pašām kārtīgi padzerties. Tāpēc koduma vietā var rasties pumpa pat līdz 12 mm diametrā, kā arī nieze un dedzināšana, bet kairinājuma kasīšana mēdz izraisīt iekaisumus, jo īpaši alerģiskiem cilvēkiem. No uzbrucējām grūti noslēpties, jo tās 25 m rādiusā nekļūdīgi atrod upuri, orientējoties pēc mūsu izstarotā siltuma. Zemiska odu būšana ir kaitinošā zumēšana, kas rodas, spārniem vēzējoties līdz 500 reizēm sekundē. Tā nav vampīriņu rituāla ziņģe, bet gan, vēl ļaunāk, reklāmas sauklis – sanāciet, sanāciet, te ir siltas asintiņas!

Lai arī odu pārtikas apritē iekļauts pat radības kronis cilvēks, paši tie noder par nelielu, bet barojošu uzkodu sikspārņiem, vardēm, putniem un zivīm, visiem, kuriem vien pietiek pacietības. Dabiskajiem ienaidniekiem ir ko ņemties, jo viena odu mātīte, kas dzīvo līdz 100 dienām, vienā reizē izdēj ap 100 – 300 oliņu. Toties veģetāriešu mūžs ir stipri īsāks, vien 10 – 20 dienas, kaut arī šie tēviņi nedzer un nesmēķē. Patiesi, ir par ko aizdomāties!

Odu kāpuri pilngadību sasniedz jau pēc 4 – 7 dienām, un šausmu virpulis turpinās. Spītējot savam fiziskajam niecīgumam, šie insekti pasaulē ir kļuvuši par lielākajiem sērijveida slepkavām, kas izraisa tūkstošiem saslimšanu un nāves gadījumu ik gadu. Vieni aplaimo ar malāriju un encefalītu, citi ar flariāzi un Rietumnīlas vīrusu, vēl tur kādi – ar dzelteno un tropu drudzi. Odi biežāk uzbrūk bērniem, jo tiem āda ir plānāka, tāpat grūtniecēm un iesvīdušiem indivīdiem. Arī mūsējie piedāvā infekcijas slimības, tādas kā tularēmija, kurai raksturīgs drudzis un limfmezglu iekaisums. Par laimi, vismaz HIV neesot odu arsenālā, jo uzbrucējas mums jau neinjicē iepriekš apstrādātās personas asinis, bet gan tikai savas siekalas…

 

Kā iespējams sadzīvot?


Odi ir liela sodība, no tiem pilnīgi izvairīties nevar. Lai skādi mazinātu, zinoši cilvēki iesaka ļaut pirmajiem pavasara vēstnešiem kārtīgi piesūkties un padzerties. Šai laikā ķermenī ievadītās vielas izraisot atbildes reakciju, kas nostiprinot imunitāti ne tikai pret odu, bet arī ērču kodumiem. Mehānisms esot līdzīgs, kā, piemēram, baku potēm.

Reklāma
Reklāma

Vissvarīgāk tomēr ir odus neielaist mājās pa atvērtajiem logiem. Šo funkciju vislabāk paveic moskītu aizkari jeb sieti, kurus cieši nostiprina pie rāmjiem.

Noderot arī uz palodzes novietoti tomātu stādi, tāpat kadiķu zariņi un egļu čiekuri. Lai mošķiem tuvākajā apkārtnē kaut nedaudz sarežģītu dzīvi, vismaz reizi nedēļā vērts nomainīt ūdeni dažādos saimniecības traukos un dārza tvertnēs. Tāpat var piegāzt pilnu pagalmu ar vardēm un bēniņos vēl iemitināt sikspārņus.

Pat apģērba izvēlei mierīgā līdzāspastāvēšanā ir sava nozīme, jo īpaši, kad darbojas svaigā gaisā. Garās piedurknes un bikses plus vēl speciālā cepure ar odu tīklu stipri samazina koduma risku. Vienmēr vajadzētu vilkt arī gaišākas drēbes, jo novērots, ka odi biežāk sēžas uz tumšajām. Vēl nav īsti izpētīts, vai tiešām zilā krāsa tiem īpaši nepatīk, toties pilnīgi skaidrs, ka džinsu audums nevienai sīcējai nav pa snuķim.

Individuālajai aizsardzībai izmanto pašu gatavotus un veikalos nopērkamus preparātus. Par to efektivitāti katrs spriež pēc savas pieredzes, universālu recepšu nav.

Vienkāršākais paņēmiens esot visas ķermeņa atklātās daļas noziest ar taukainu krēmu, piemēram, ar klasisko Niveju, kuru joprojām ražo Latvijā. Uzskata, ka taukaina āda odu dāmu smalkajiem deguniem nepatīkot, tās par šo rupjību apvainojoties un lidojot prom. Vēl efektīvāk sanākot, ja krēmu papildina ar pretodu līdzekļiem, kurus lielākoties apvieno viena pazīme, – specifiska smarža. Daudzi par nopietnu odu biedu uzskata smaržīgo krustnagliņu novārījumu, ko katrs var pagatavot pats: saujiņu garšvielas pārlej ar dažām glāzēm ūdens un vāra apmēram pusstundu, tad nokāš un atdzesē. Krustnagliņu eļļa esot efektīvāka – tad tās samaļ, aplej ar nelielu daudzumu olīveļļas un notur divas nedēļas, trauku ik dienas sakratot. Var pamēģināt arī citrona smēri – mizu sakapā ar naža galiņu, lai vēl turas kopā, bet sāk izdalīties suliņa, un tad ar šo putriņu iesmērē brīvos ādas laukumiņus. Stāsta, ka odi lidinās apkārt un nekož. Ilga šī iedarbība nav un āda iekrāsojas nedaudz dzeltena. Atzīta vērtība ir smalkā citronellas eļļa, ko sajauc ar persiku kauliņu eļļu proporcijā 1:9. Odiem tāpat ļoti nepatīkot piparmētru, eikalipta, tējas koka, anīsa, baldriāna, lavandas, ciedru un citas smaržas, kuras izdala to eļļas. Ar tām ierīvē vietas, kur ods var nosēsties un piesūkties.

Pie mūsdienīgiem, taču grūtāk pieejamiem līdzekļiem mēdz pieskaitīt armijas maskēšanās krēmu, ar kuru arī var nosmērēt seju, piemēram, dodoties ogot (tik nepārbaidiet pretimnācējus!). Varbūt vēl kaut kur dabūjams leģendārais padomju laika odekolons Neļķe, kura specifiskā smarža atbaidīja ne tikai daudzas meitenes, bet arī teju vai visas odu dāmas. Arī pazīstamās ķīniešu esences Zvaigznīte spēcīgā smarža novēršot to interesi.

No aptiekās pirktajiem līdzekļiem laikam vispopulārākais ir Odiņš, kura 50 ml iepakojums maksā Ls 1,55. Tie, kam palaimējies atrast, slavē Krievijā ražotos Tundra un Komarok.

Daudzi uzteic Autan, vietējo Ekoell, Maga, Chicco, Wilmas Nordic Summer, Zanzarin, Sano, Bros un citus. Preparātu netrūkst, tie jālieto atbilstoši instrukcijai. Jāatceras, ka pieaugušie drīkst izmantot bērnu līdzekļus, bērni pieaugušo – ne.  

Starp citu, dažādus preparātus mēdz iestrādāt arī rotaslietās. Stilīga ir daudzkrāsainā rokassprādze Bugslock, kurā ir dabīga, odiem netīkama ēteriskā eļļa. Sprādze efektu saglabā līdz 240 stundām. To nēsā uz rokas, piesprauž pie apģērba vai piekar pie telts ieejas, pēc noņemšanas ievieto gaisa necaurlaidīgā maisiņā.

 

Kā drošāk aizsargāties?

Saskarsmē ar asinskārajiem mošķiem ir tikai divi varianti – vai nu atvairīt, vai arī iznīcināt, turklāt tehnisko līdzekļu arsenāls ir pietiekami plašs un daudzveidīgs. Atverot maku, vien jāpatur prātā: lai arī kādus brīnumus sola ražotāji, tie parasti nemēdz notikt, kad sākas masveida uzlidojumi.

Humānākais un arī lētākais variants ir pretodu sveces, ko veikalos piedāvā lielā izvēlē glītos iepakojumos. Tās var būt noformētas kā parastās tējas svecītes vai salietas izturīgos stikla trauciņos. Parafīna sveces ar citronelas aromātu labi darbojas aizvējā. Telpām domātās ir ar maigāku smaržu, tās vēlams ievietot svečturī un neatstāt bez uzraudzības. Ir neaizvietojamas, nakšņojot brīvā dabā, jo ne tikai aizbaida odus, bet arī tīri labi iesilda telti vai pat nelielu kempinga istabiņu. Degšanas ilgums pretodu svecēm ir ļoti dažāds – no 4 līdz 100 stundām.

Arī Dobeles SIA “Baltic Candles” vasaras vakariem piedāvā āra sveces metāla bundžās vai folijā cilindru, bumbu vai figūru formā. Īpašas ir peldošās, kas paredzētas lietošanai ūdenskrātuvēs.

Visvairāk no odiem cieš tūristi, mednieki un makšķernieki, ogotāji un sēņotāji. Šai publikai individuālai aizsardzībai domātas daudzas teorētiski vienkāršas ierīces, piemēram “Amplecta” ražotais bezkontakta repelents ThermaCell, kas pēc izskata atgādina nelielu dzēriena blašķi. Ierīcē butāna gāzes liesma karsē speciālu aktīvās vielas plāksnīti, kuras izdalītā smarža odus atbaida apmēram 4,5 x 4,5 m laukumā. Medniekam ar to pilnīgi pietiek, zvēri lai paši vicina astes. Var pirkt atsevišķi vai uzreiz komplektu. Tajā ietilpst ierīce (Ls 23,75), ērta jostas soma (Ls 8,32), vairāki gāzes baloni un aktīvās vielas plāksnītes ar humusa – zemes smaržu, kas maskē cilvēka izdalītos aromātus. Komplekta kopējais darba laiks 156 stundas, cena www.baustock.lv – Ls 73,10. Maiņai pēcāk ir komplekts par Ls 5,90 – gāzes balons un trīs parastās plāksnītes, kas nodrošina 12 stundu aizsardzību.

Pēc līdzīga principa darbojas LED laternas (Ls 27,76). Odus aizbaida repelents, gaismu divos režīmos nodrošina 8 spuldzītes, kuras darbojas ar baterijām. Īpaši iecienīts modelis makšķerniekiem, jo palīdz arī orientēties tumsā un uzspraust īsto ēsmu uz āķa. Plašāk gan izmanto dārzos vai uz terases, lai mierīgi varētu pavakariņot.

 

Kā efektīvāk apkarot? 


Aerosoli. Visdabiskākais ir cilvēka instinkts, kas liek mums odus vienkārši nobeigt, un ne tikai ar plaukstu. Piemēram, telpās 5 – 10 sekundes izsmidzinot Biolit vai Perfect pretodu aerosolu, kad uzbrucējiem jau pēc pāris minūtēm pāriet agresīvās tieksmes un tie rātni nobeidzas. Vienīgā neērtība: pēc pusstundas telpa ir kārtīgi jāizvēdina. Iespējams, veselīgāk un humānāk ir ļaut tiem pielipt pie speciālā insektu mušpapīra vai līmplēves karodziņiem, ja vien viesi zina, ka tur vēlams nosēsties. Ir arī smalkākas lietas. Fungatorā Biolit Pluss ieskrūvē pretinsektu šķidruma flakonu un ierīci ievieto elektrorozetē.

Šķidruma tvaiki nobeidz odus, neļaujot tiem iekļūt arī telpā, ja logs ir atvērts. Vislabāk esot fungatoru izmantot kopā ar Biolit speciālo pretodu spilventiņu.

Pasākumiem dārzā ražo portatīvos fungatorus ar baterijām. Lai neapdraudētu bērnus, viņu aizsardzībai piedāvā maigāku sastāvu preparātus.

 

 

Ultraskaņas ierīces. Arī tās iesprauž parastajā elektrības kontaktā, lai sūtītu odiem signālus, kas nepārprotami liecina mūsu nodomiem. Šāda ierīce tērē maz enerģijas, ir videi draudzīga un kukaiņus likvidē bez ķīmiskām vielām un specifiskām smaržām. Tomēr eksperti atgādina, ka Latvijā ir sastopami 28 veidu odi, katrai saimei raksturīgs savs spārnu vicināšanas biežums. Tādēļ visi mūsu odi nevairās no vienas frekvences, kurā, iespējams, darbojas tikko nopirktais aparātiņš, un šķiet, ka nauda nomesta zemē. Vērtīgākas ir ierīces ar mainīgu frekvenci vai tās, kas darbojas arī elektromagnētisko viļņu diapazonā. Piemēram, ar PestReject esot cerība pat atbrīvoties ne tikai no odiem, bet arī no pelēm, blusām un citām neradībām (cena www.top-shop.lv – Ls 14,90).

Pretodu lampas. Tumšajā diennakts laikā lampā ievietotā fluorescentā spuldze dod zilganu gaismu, kas piesaista odus. Apkārt spuldzei ir metāla režģis, pa kuru plūst strāva. Gaismeklis nav bīstams cilvēkiem, jo plastmasas korpuss neļauj piekļūt šim režģim. Dažās lampās ir iemontēts ventilators, kas odus papildus iesūc uz restēm, smalkākās pat aprīkotas ar tālvadības pulti. Komplektā ir stiprinājumi, lai lampu varētu piekārt pie griestiem. Tās lielākoties nav speciāli domātas āra lietošanai, parasti liekamas zem nojumes, kur ūdens netiek klāt. Lampas ir efektīvas tikai pēc saules rieta. Piedevām vēl eksperti spriež, ka uz gaismu reaģējot samērā maz dzēlējodu, tāpēc bojā iet arī daudzi citi kukaiņi, starp kuriem var būt pat aizsargājamie. Speciālisti iesaka šīs lampas kombinēt ar pretodu svecēm vai ķermeņa aizsardzības līdzekļiem. Izcilākā šai segmentā ir ārtelpām domātā Garden evolution, kas atgādina laternu un spējot nosargāt ap 300 m2 teritoriju (cena – Ls 69,68).

Moskītu lamatas. Visus odus pievilina siltums, smarža, kustīgums un ogļskābā gāze, kas ir mūsu izelpā. Šos faktorus izmanto “Amplecta” moskītu lamatās. Piemēram, AMT 100 ir viegla un kompakta ierīce, kas odus savāc un iznīcina ap 1500 m2 platībā. Aparāts aprīkots ar pulsējošu UV gaismu, ventilatoru un siltuma ģeneratoru, kā pievilinātājvielu izmanto oglekļa dioksīdu, pienskābi un oktanolu, ko izdala cilvēka vai dzīvnieka ķermenis. Ierīce piemērota pagalmiem, dārziem, verandām un nojumēm, to var lietot arī telpās, tikai bez pievilinātājvielas (cena www.odiem.lv – Ls 111,95). Pamatīgāku teritoriju (līdz 5000 m2) apsargā Predator Dinamic, tikai cena tādai ierīcei jau pārsniedz Ls 650. Bet arī tas vēl nav viss: īsta odu atombumba ir Mosquito Magnet, kurā izmanto oglekļa dioksīdu un propāna gāzi. Tai ir speciāla pretplūsmas tehnoloģija, kura, atdarinot cilvēka izelpu, vienlaikus spēj iesūkt insektus slazdā un, neļaujot tiem izkļūt, uzreiz dehidrē jeb vienkārši izkaltē….

Odu magnēts ievērojami samazina asinsūcēju pūļus jau pirmajās darba nedēļās. To novieto starp cilvēku apmešanās un odu vairošanās vietām, kas parasti ir stāvošs ūdens vai mitri krūmāji, lai uzbrucēji vispirms nonāk pie moskītu magnēta. Modelis Mosquito Magnet Independence arī maksā ap Ls 650 (www.darzalaiks.lv).

 

Ko iesākt ar pumpām?

Ja ods tomēr iekodis, izveidojas nejauka niezoša pumpa un var pat parādīties alerģiska reakcija. Avārijas seku likvidēšanai ir daudz recepšu.

Mājās pietūkumu mazina, koduma vietu pamasējot ar ledus gabaliņu. Labāk to izmantot ik reizi, kad āda niez, nevis pastiprināt efektu, kasot un skrāpējot.

Var izlīdzēties ar aukstām tējas kompresēm, mainot tās piecas sešas reizes dienā. Noder arī soda, samaisīta uz pusi ar ūdeni, galīgā izmisumā – pat zobu pasta un ziepes. Pret niezi un pampumu kā plāksteris palīdzot ceļmallapas, pētersīļu, upeņu un kāpostu lapas, arī banānu mizas iekšpuse. Vēl kodumu vietu var noberzēt ar pārgrieztu sīpolu, ķiploku vai citronu, apslacīt ar kliņģerīšu tinktūru vai pētersīļu sulu. Norīvēšanai izmanto arī ožamo spirtu, odekolonu, spirtu vai degvīnu. Šai segmentā zināmākais dezinfekcijas līdzeklis ir Rīgas melnais balzams, turklāt, izmantojot to arī iekšķīgi, mazinoties kodumu izraisītais stress.

Aptiekās toties nopērkami profesionālie līdzekļi niezes vai sapampuma mazināšanai, tādi kā Spīdola, Fenistil gel, Octenisept, zeļonka, Menovazins, Excipial, Psilo-Balsam, Silva gel, Allergosan, Comsi, Curiosin vai Bitnera balzams. Ja pēc koduma parādās alerģiska reakcija, jāpadzer Suprastin, Zyrtec, Fenkarol, Tavegil, Loratin express vai Claritine.

 

 

UZZIŅA

Pēc “TNS Latvia” datiem, 64 % iedzīvotāji par labāko līdzekli cīņai pret odiem uzskata aptiekās un veikalos nopērkamos preparātus, bet 23 % dod priekšroku tautas līdzekļiem. Vēl 9 % domā, ka vajag mazāk atrasties ārā, 1% aicina mācīties sadzīvot, 1 % – izvēlēties piemērotu apģērbu, 2 % atbalsta citus līdzekļus.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.