×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
1. maijs, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Viņi ierodas (14)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

“Troļļus” un Kremļa draugus gaida spraigs darba cēliens. Viņiem būs grūti iztēlot Kanādu par Vašingtonas klēpja sunīti un kanādiešu karavīrus Latvijā – par pūstošo Rietumu imperiālisma sūtņiem. Kanāda vienmēr akcentējusi savu īpašo nostāju, kura vēl vairāk izpaudusies kopš iepriekšējām vēlēšanām, kad konservatīvo valdības galvu Stīvenu Hārperu nomainīja liberālais premjers Džastins Trudo. Viņa un ASV prezidenta Donalda Trampa uzskati krasi atšķiras diezgan daudzos būtiskos jautājumos, piemēram, vides politikā, imigrācijas lietās un attieksmē pret Eiropu. Toties nemainīgs palicis Kanādas atbalsts Ukrainai un Krievijas agresijas nosodījums.

Tieši šīs agresijas dēļ Ziemeļatlantijas līguma organizācija pieņēma lēmumu stiprināt alianses austrumu flanga aizsardzības spējas un NATO dalībvalsts Kanāda lika pie malas savu ierasto atturīgumu militārajā jomā un piekrita uzņemties bataljona lieluma daudznacionālās kaujas grupas vadību Latvijā. Kanādai savu vienību dislocēšana izmaksās apmēram 350 miljonus dolāru, bet nav dzirdēts, ka šo izdevumu nepieciešamība tiktu apstrīdēta valdības vai opozīcijas lielajās partijās. Politiskās aprindas kopumā vieno pārliecība, ka starptautisko tiesību normas un sabiedroto valstu starptautiski atzītās robežas ir vērts aizstāvēt.

Baltijas valstu pagātnes pieredze neatstāj pārāk daudz vietas šaubām par kolektīvās drošības nozīmīgumu un arī par to, kādai vajadzētu būt mūsu pašu attieksmei. Tā faktiski ir pati svarīgākā. Tāpēc hibrīdais pretinieks iegulda tik daudz pūļu un naudas, lai baltiešu pilsonisko pārliecību iedragātu. Kanādieši, tapāt kā briti, vācieši un citi Baltijas telpas aizsardzības spēju stiprināšanā iesaistītie, kļūst par informatīvo uzbrukumu mērķiem. Šādu situāciju jau pērn paredzēja (intervijā Kanādas medijam “iPolitics”) Kanādas bruņoto spēku izlūkdienesta vadītāja vietnieks Stefans Bērts: “Tiks radīta nemitīga ziņu un publisko incidentu straume, kas liks uzdot jautājumus par to, ko NATO dara Austrumeiropā.”

Turklāt atsevišķas Latvijas politikā redzamas figūras jau paguvušas salīdzināt alianses patiesībā visai niecīgo klātbūtni gan ar 1940. gada okupāciju, gan ar 1939. gada t. s. bāzu līgumu, kas šo okupāciju ievadīja. Vēstījums par NATO kaitīgumu parasti ir pasniegts komplektā ar mājieniem par Latvijas nepareizi izdarīto – no mājienu devēju viedokļa raugoties – ģeopolitisko izvēli. Pareizā tādos gadījumos paliek skaidri nenosaukta, bet, cik noprotams, atrodas kaut kur starp Baltkrievijas prezidenta Lukašenko un Moldovas prezidenta Dodona politisko pozicionēšanos. Interesants piemērs bija aprīļa vidū publicētā SKDS aptauja “Sankcijas un NATO Latvijas iedzīvotāju vērtējumā”, kas sarīkota pēc Eiropas Parlamenta deputāta Mamikina pasūtījuma. No rezultātu interpretācijas, protams, izrietēja, ka iedzīvotāju vērtējums ir negatīvs. Attiecībā uz Ziemeļatlantijas aliansi jautājums skanēja: “2017. gadā Latvijā jau esošo NATO karavīru kontingentu papildinās vēl citu NATO valstu karavīri. Pēc jūsu domām, kādā veidā šis fakts varētu ietekmēt Latvijas un Krievijas attiecības?” Tas vedināja secināt, ka Latvijā jau esošais “kontingents” (īstenībā Latvijas bruņotie spēki bez pienācīgas pretgaisa aizsardzības, transportlīdzekļiem un pārējā elementāri nepieciešamā) saņems kaut kādu satriecošu “papildinājumu” (kas gan drīzāk ir simbolisks solidaritātes apliecinājums). “Šis fakts,” saskaņā ar vienu no piedāvātajiem atbildes variantiem, kam sliecās piekrist 35% respondentu, “paaugstinās militārās sadursmes risku starp Latviju un Krieviju.” Nenoliedzami, riski pastāv, tomēr to galvenais avots nav “kontingents”, bet Kremļa politika, kura nevienā aptaujas ievadfrāzē vai jautājumā netika pieminēta.

Jāatgādina arī par kādu citu aptauju – februārī publiskotu un tāpat SKDS rīkotu, taču veiktu pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma. Tajā noskaidrots: 59% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka NATO klātbūtne palielina Latvijas drošību.

Ej nu tiec gudrs. Bet gan jau, kā saka, savējie sapratīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Действия цензоров этого портала показывают всю ту двуличность, так называемой, свободы слова по латышски! Вы подвергаете жесточайшей и однобокой цензуре даже статьи в архиве. Как вам не стыдно господа!

 2. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze

 3. Kārtējā brīvprātīgā un pazemīgā okupācija.
  To nevar uztvert un novērtēt objektīvi mūsdienu realitātē. To sapratīs, apkaunēsies un meģinās attaisnot stipri vēlāk.
  Nevajag nevienu vainot. Vairāki klaušu gadsimti pie vāciešiem dara savu darbu ar cilvēka ikdienas domāšanu. Šādi iemācoties dzīvot un pēkšņi saņemot neatkarību, veidojas prāta inerce – velk pie “stipra kunga” aizstāvības, jo pašiem nekad nebija gadījies organizēt(!) ambiciozu un stratēģiski pamatotu pasākumu uz esošo resursu rēkina. Tā luk gadījies. Tā ir maksa par vēsturisku miermīlību.
  Mūsdienu pasākums ir medijos uzgriezts škietāms apdraudējums no kaimiņvalsts. Domāšanu atkal velk pie kāda “stipra čaļa” kurš uzņemtos “risināt problēmas” “pārliecinoši un ar spilgtām jaunās tehnikas metodēm”.
  Un kur tad ir Neatkarība, ja atkal nevaram iztikt bez “stipra čaļa muskuļiem”?

 4. интересно через сколько лет вы им предъявите счёт за оккупацию, а в том что это случится как только вас перестанут содержать европейцы лично я ни капельки не сомневаюсь

  • Что, бандерлог, правда тебе не нравится?! Ведь так и будет, это ментальность такая, ничего не поделаешь.

  • Muļķis!

   • Сам ты дурак, дедуля. Так и будет, Макс прав. У вас это в менталитете заложено, сначала лизать задницу, а потом требовать конпенсацию за это.

 5. kremļa troļļi tikai priecājas: būs biezāks sviests viņiem uz maizes…

 6. Kā gan Kremlim lai patiktu tautas,kas kas sākušas domāt,apzināties un rīkoties pretēji Krievijas impērijas vēlmēm?

 7. Pols Vinniks ir Kanadas sauszemes speku komandieris . Etniskais ukrainis. Un labi pazist kolorado- vates drebi…

 8. Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

  что на завтрак, шашлычки по одесски или жареного колорада?.

  • Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

   Самара: в городе открылся музей “величие россии”! Посетив который вы сможете окунуться в быт “людей” каждый год штурмующих за дидов Берлин!

 9. šmita raksti nepatīk.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kurš viņu vilks?

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagaidām nav komentējis, vai gatavojas atkārtoti kandidēt uz amatu, tomēr šobrīd politiskais noskaņojums viņam nav labvēlīgs. Neviena no partijām nav paudusi pārliecinošu atbalstu Vējoņa kandidatūrai, un teju vienīgā prezidenta cerība ir Zaļo un zemnieku savienība, taču ar šīm balsīm var izrādīties par maz.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+