Foto – Valdis Semjonovs

Viņi kož! Kā pasargāties no odiem, lapsenēm un suņiem 0

Sargāt sevi nozīmē paglābties arī no odu, dunduru, bišu, lapseņu, čūsku, ērču kodieniem un suņu uzbrukumiem.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Viens oda kodumu nepamana, bet otram paliek apsārtums un pietūkums, kas neciešami niez. Neaizsargātākie ir mazi bērni un veci ļaudis, jo šajās vecuma grupās ir vājākā imunitāte, tādēļ odi biežāk izraisa alerģiskas izpausmes.

Iekaisumu un niezi palīdz mazināt tīra ūdens kompreses. Var lietot antihistamīna līdzekļus. Ja odu vai citu insektu koduma vietā radušās pumpas nepāriet trīs dienu laikā, parādās temperatūra vai rodas sastrutojumi, noteikti jāmeklē mediķu palīdzība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pasargātu sevi, jālieto speciālie līdzekļi un, protams, jāģērbjas atbilstoši laika apstākļiem un videi, kurā paredzēts uzturēties. Cilvēkiem ar paaugstinātu jutību piemērotāki dabīgas izcelsmes pretodu līdzekļi, kuru sastāvā ir ēteriskās eļļas.

Ja ir iedzēlusi lapsene, bite vai sirsenis, pēc iespējas drīzāk jāizvelk dzelonis. To ērtāk izdarīt ar pinceti, taču jāraugās pārlieku nesaspiest un nenolauzt dzeloni. Arī vietu, kur tas bijis, nedrīkst spaidīt, jo tad insekta inde nonāk dziļāk zem ādas.

Cietušajai vietai var uzlikt atvēsinošu kompresi vai to ieziest ar aptiekās nopērkamiem antihistamīna preparātiem, kā arī svaigu strutenes sulu.

Pie speciālista jāgriežas, ja ir iedzēlušas 7 – 8 bites, koduma vieta kļuvusi spilgti sarkana, sāpīga, ir lielāka par pieciem kvadrātcentimetriem vai rodas spēcīga nieze, tostarp arī citās ķermeņa daļās, tūska, grūtības elpot, reibonis, samaņas zudums.

Uzmanīgi baudāmi saldi augļi un dzērieni, jo tajos var būt iekļuvušas arī bites, lapsenes vai sirseņi, un insekts var iedzelt mutes dobumā vai rīklē. Tad mediķa palīdzība nepieciešama ar lielu steigu, bet cietušajam tikmēr maziem malciņiem jādzer auksts ūdens, jāsūkā ledus gabaliņi vai jāēd saldējums. Ja iespējams, jāpieliek arī vēsa komprese.

Ja piesūkusies ērce, ar izvilkšanu nedrīkst kavēties. Pirms svarīgās operācijas cietušo vietu dezinficē ar spirtu. Ar tievu pinceti ērci satver pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties to nesaspiest, un lēni, vienmērīgi izvelk, lai nenotiktu tās ķermeņa šķidruma injicēšanās ādā. Pēc tam šo vietu apstrādā ar joda tinktūru, odekolonu vai spirtu. Rokas obligāti rūpīgi jānomazgā ar ziepēm.

Reklāma
Reklāma

Ja nav pincetes, var izmantot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un velk aiz diega galiem.

Ja ap ērces piesūkšanās vietu parādās apsārtums vai ir slikta pašsajūta, ir nekavējoties jāapmeklē ārsts.

Latvijā vienīgā indīgā čūska ir odze. Ja tā ir iekodusi, cietušais jūt asas sāpes un uz ādas redz divu nelielus punktiņus. Nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība vai pašu spēkiem jātiek pie ārsta. Tikmēr sakostā ķermeņa daļa ir jāpaceļ augstāk par sirds līmeni un jāapliek ar aukstu kompresi, lai sašaurinātu asinsvadus, un jādzer daudz šķidruma. Brūci nedrīkst griezt, izspaidīt, izsūkt, aplikt žņaugu, jo tas tikai veicina indes nokļūšanu asinīs. Mediķu palīdzība ir nepieciešama dažu stundu laikā, lai ievadītu speciālu serumu. Pret čūsku indi aptiekā iegādājamas zāles nepalīdz.

Ja saskrāpējis kaķis vai iekodis suns, bet nav dzīvībai bīstamas asiņošanas, brūci ar ziepēm izmazgā zem tekoša ūdens un uzliek pārsēju. Tā var izskalot potenciāli slimā dzīvnieka inficētās siekalas, taču nepieciešamība pēc vakcīnas vienalga paliek. Ja iespējams, jānoskaidro, vai dzīvnieks ir vakcinēts pret trakumsērgu. Par to liecina ieraksts vakcinācijas pasē. Ja apstiprinājumu nevar iegūt, nekavējoties jāgriežas pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.