Latvijā
Politika

Māris Antonevičs: Nospļauties uz korupciju un nesaimnieciskumu, ka tikai pie varas savējais8

Foto: LETA/Zane Bitere

“Man kā krievu cilvēkam paliek nelabi ap dūšu, kad tiesības zagt tiek pielīdzinātas tiesībām būt krievam. Šīs, maigi izsakoties, ir pilnīgi atšķirīgas un pat pretējas lietas. Tāpēc, kad rīkojat savas akcijas, dariet to ar atbilstošiem lozungiem – “Aizstāvēsim Nilpadomju zagļus un korumpantus, lai viņi turpina zagt un vilkt ārā pēdējos grašus no mūsu kabatām!”” Tā par sestdien notikušo Nila Ušakova aizstāvības mītiņu sacījis Krievu pilsoniskās sabiedrības veicināšanas un krievu emigrantu atbalsta asociācijas vadītājs Dmitrijs Savins (videoieraksts publicēts “Facebook”).

Asi un trāpīgi par “Saskaņas” nekrietno mēģinājumu korupcijas un tiesiskuma problēmas paslēpt aiz etnisko domstarpību tēmas.

Lai panāktu, ka cilvēki apmeklē mītiņu Rātslaukumā, tika izmantoti pat Gebelsa propagandas cienīgi paņēmieni – Rīgas mikrorajonos izlīmējot lapiņas, kurās Ušakovs attēlots kā ieslodzītais, kuru satvēruši vairāki karavīri nacistu uniformās. “Saskaņas” līderim kaklā pakārta plāksnīte “Par to, ka krievs”.

Atsevišķi krievvalodīgie mediji iepriekš ziņoja, ka “Nilu atbalstīt ieradīsies simts tūkstoši”. Pēc Valsts policijas sniegtās informācijas, uz kuru atsaucas ziņu aģentūra LETA, “kulminācijas brīdī” esot bijuši apmēram trīs tūkstoši. Cik no tiem vēl ziņkārīgie, cik garāmejoši ārvalstu tūristi?

Bet nu vismaz apmēram skaidrs, cik lielam skaitam cilvēku ir nospļauties uz korupciju un nesaimnieciskumu Rīgā, ka tikai pie varas paliek savējais. “Naš mer” – kā klātesošos aicināja skandēt pasākuma organizatore, Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova.

Bet ko pārējie? Iepriekš Nacionālās apvienības (NA) aktīvisti bija pieteikuši mītiņu, lai paustu viedokli, ka Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam jāatkāpjas no amata.

Pasākums bija plānots vienā laikā un netālu no “Saskaņas” atbalstītāju pasākuma, tāpēc bija ļoti liela iespēja, ka izcelsies konflikts. NA tomēr pietika prāta no savas idejas atteikties.

Šādā izpildījumā tiešām rastos iespaids, ka runa ir par politisku un arī nedaudz etniski iekrāsotu cīņu starp divām partijām, kas jau sen pateikušas, ko viena par otru domā. Viss tieši tā, kā vēlas iztēlot “Saskaņas” kampaņas organizētāji. Tomēr šoreiz te vispār nav nekādas nacionālas pieskaņas, kā tas varētu būt, ja, piemēram, strīda objekts būtu kāds ārpolitikas vai integrācijas jautājums. No korupcijas un nesaimnieciskuma vienlīdz cieš visi rīdzinieki neatkarīgi no viņu tautības.

Tad nu jautājums – vai viņus apmierina un vai viņi ir gatavi turpināt ciest?

Žēl, ka netiek rīkots neviens pasākums, kur varētu redzēt, cik lielam skaitam cilvēku šie jautājumi nav vienaldzīgi, un tas liecina, ka pie mums diemžēl ļoti vājš ir nevalstiskais sektors, kas laikam jau spēj kļūt skaļš tikai tad, kad jūt draudus savam finansējumam.

Protams, var teikt, ka jaunajā laikmetā pilsoniskā aktivitāte ir pārcēlusies uz internetu. Kaut vai to pašu “Facebook”, kur savu vēstījumu ievietojis raksta sākumā minētais Dmitrijs Savins. Tas nav slikti, bet visbiežāk ir tā, ka cilvēki ieraksta savu viedokli un uzskata, ka ir aktīvi piedalījušies procesā.

Diemžēl interneta sociālajos tīklos imitēt viltus politisko atbalstu vai protestu ir vēl vienkāršāk, nekā atvilkt tūkstoti uz Rātslaukumu.

Lai cik moderna būtu kļuvusi pasaule, interneta līdzdalība tomēr nevar aizstāt fizisko klātbūtni, ko pierāda arī pasaules politika. Francijas “dzeltenās vestes”, Venecuēlas opozīcijas protesti, breksita noliedzēji un atbalstītāji, Polijas ideoloģiskie pretinieki un tā tālāk – visi dodas ielās brīžos, kad nepieciešams skaļi paust pozīciju.

Kas tagad tālāk notiks ar Rīgas domi un Ušakovu? Visticamāk, tuvākajā laikā nekas. Opozīcijas pozīcijas nav tik stipras, lai balsojumā gāztu viņu no amata. Arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un Ministru kabinets kopumā ieņēmuši nogaidošu pozīciju, šķiet, gaidot kādas tālākas aktivitātes no KNAB.

Sabiedrības spiediena nav.

Saistītie raksti

Tātad vismaz pagaidām Ušakovs var uzelpot… Lai gan jau klejo baumas, ka partija “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”), ko ierasts uztvert kā “Saskaņas” satelītu, izrādot vēlmi izslīdēt no šīs ēnas. Ja viss turpināsies tāpat kā līdz šim, tad “GKR” arī nākamajās pašvaldību vēlēšanās (kārtējās vai ārkārtas) nāktos veidot kopīgu sarakstu ar “Saskaņu” un kopā arī zaudēt varu.

Savukārt, ja “GKR” laikus norobežojas, tai paveras plašākas manevra iespējas – arī sadarbība ar citām partijām.

Zīmīgi, ka sestdien vicemērs Oļegs Burovs neieradās atbalstīt Ušakovu. Un tas it kā tuvākais sabiedrotais.

LA.lv