×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
10. janvāris, 2017
Drukāt

Lauksaimniekiem “piegriež skābekli: palielināta autoceļu lietošanas nodeva (19)

Foto - Ilze GalkinaFoto - Ilze Galkina

Pierēķinot vinjeti par auto, kas ved izaudzēto ražu no lauka uz mājām, – tas kooperatīvam rada papildu izmaksas, kas savukārt ietekmē produkta cenu.

Jaunais gads lauksaimniekus pārsteidzis nesagatavotus – no 1. janvāra autoceļu lietošanas nodeva tiek piemērota kravas transportlīdzekļiem ar masu virs trīs tonnām.Tas varētu sadārdzināt izaudzēto un pārstrādāto produkciju, tostarp pienu, gaļu, dārzeņus. Uzņēmēji, īpaši lauksaimnieki, ir nemierā ar jauno kārtību un teic, ka nav normāli katru gadu “piegriezt skābekli”.

 

Papildu izmaksas

Kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa skaidro, ka līdz šim bija jāmaksā 70 eiro par vienu auto – tik liela bija autoceļu lietošanas nodeva jeb vinjete – un atkarībā no hektāriem lauksaimniekiem bija 50% atlaide. Šogad tā vietā nāk vinjete, kas jāiegādājas arī tiem busiem, kuru masa ir 3,0 – 3,5 t, un tas nozīmē izmaksu sadārdzināšanos. Par vienu transporta līdzekli ar masu līdz 3,5 t tagad gadā jāmaksā 300 eiro, bet par smago automašīnu – 600 – 800 eiro gadā. Strazdiņa aplēsusi, ka mazai saimniecībai ar vienu busu un vienu smago automašīnu tagad būs jāmaksā 1000 eiro, kooperatīvam gadā tas izmaksās teju 13 tūkstošus eiro jeb 0,4% no gada apgrozījuma, kas nav maza summa. “Mēs vēl neierēķinājām tos auto, kas ved izaudzēto ražu no lauka uz mājām, – tās ir papildu izmaksas,” sacīja Strazdiņa. Tas viss nenoliedzami atstās iespaidu uz kāpostu cenu.

Vissāpīgāk jaunās izmaiņas varētu skart mazos ražotājus, īpaši piensaimniekus, kam pieder viens buss, ar ko prece tiek vesta uz veikaliem, skolām un ēdnīcām. Sods par noteikumu neievērošanu ir drastisks – sākot no 500 eiro. Strazdiņa ir sašutusi: “Lai cik es esmu patriotiska un optimistiska, bet attieksme no valsts puses nav vērsta uz to, lai mazais ražotājs izdzīvotu.”

 

Kur paliks nodoklis?

Neesot skaidrs, kur šis nodoklis tiks novirzīts. Piemēram, nupat sasnidzis ļoti dziļš sniegs, ceļi netiek tīrīti, taču lauku uzņēmējiem prece jānogādā līdz klientam. Tas nozīmē, ka nodokļi tiek maksāti, bet, kāds ir to izlietojums, uzņēmējai nav skaidrības. To, ka nodeva aiziet kopējā katlā, zina teikt piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Viļāni” vadītāja Aija Kiserovska. Tas gan neesot pareizi, jo visvairāk līdzekļu nepieciešams ceļu sakārtošanai.

Arī viņa ir nemierā ar jauno kārtību, kad vinješu dēļ izdevumi ir pieauguši. Vinjete vienam busam, kas ved preci uz Rēzekni, Daugavpili un Rīgu, pagaidām iegādāta tikai mēnesim. Arī sešām piena savākšanas mašīnām tā nopirkta mēnesim. “Izdevumi ir dramatiski,” sacīja Kiserovska. Strazdiņa arī piebilst, ka likumprojekts par gaidāmajām izmaiņām nebija saskaņots ar visiem lauksaimniekiem. Viņa domā, ka ieguvēji būs importa preču tirgotāji, jo tiem atliks vien samaksāt dienas nodevu, bet vietējam ražotājam būs jāmaksā nodeva par gadu.

“Slikti, ka atkal ir mainīti spēles noteikumi. Mums tas nav nāvējoši, bet daudziem zemniekiem var būt problēmas,” izmaiņas īsi komentē asociācijas “Latvijas Auto” vadītājs Valdis Trēziņš. Skaidrības labad gan jāpiebilst, ka šogad palielinātas nodevas likmes arī tiem kravas transportlīdzekļiem, 
kuru motora izmešu līmenis atbilst eiro 0, eiro I vai eiro II standartam, un tas ietekmē tālbraucējus.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Kroplu bars taja Saeima zeź

 2. Gopal.lv Sludinājumi Atbildēt

  ASV plāns Latvijā

 3. Un kārtējo reizi pierādās, ka tiek apzagti un iznīcināti mazie uzņēmēji un zemnieki!!! NOŽĒlOJAMA valsts!!!!!!!

 4. izbeigtos importa produktu invāzija Latvijā???????????

 5. KAD VISI LAUKU CEĻI NOLAISTI LĪDZ KLIŅĶIM, TOS NELIETĪGĀ SAEIMA UN VALDĪBA “PIESPĒLĒ” MŪSU ZEMNIEKIEM! VAI NAV JAUKI??????????? VIENĪGI NESAPROTU, kāpēc VISA sabiedrība ik reizes samierinās ar SITUĀCIJU, SITOT UN LAUŽOT AUTOMAŠĪNAS?? KĀPĒC SAMIERINĀS MŪSU ATU, KAD TĪŠĀ PRĀTĀ TIEK LAUZTI AUTOBUSI UN ATCELTI REISI, ATSTĀJOT LAUKU ĻAUDIS BEZIZEJĀ??? VAI TIEŠĀM MUMS BŪS LEMTS VAIRS NEIEGĀDĀTIES TĪRO LAUKU PRODUKCIJU SAVĀ ĒDIENU KARTĒ??? VAI SAMIERINĀSIMIES AR IZVĒRSTO ĶĪMISKO PRODUKTU INVĀZIJU, KURAS REZULTĀTĀ CILVĒKIEM PIETEIKTS KARŠ????

 6. Un ka tad ir ar piekabitem?Neviens,nekur nemak paskaidrot!Interese par zirgu parvadajamam piekabem.

 7. Nabagāki nepaliks,kad dārgi pārdodat savu produkciju,tad pircējam nav kam pažēloties.Jums gan supsīdijas maksā,gan nodokļus nemaksājat,ka tirgojas dzīvojamos rajonos,bet tik čīkstat,cilvēkiem desmit ādas esat ar mieru noraut.

  • Jā omīt, balso tik tālāk par Vienotību. Viņi visu sakārtos, varēsi drīz iet ubagot tuneļos, jo te nebūs neviena, kas tev pensiju nopelna.

  • izaudzē tu, vecā ragana kaut ko un redzēsi kā viss no gaisa krīt

  • Omītei mazliet kaunu vajadzēt mantot.Es un mana ğimene dienu un nakti strādāju,lai saražotu produkciju priekš jums.Man ne brīvdienas,ne Svētdienas.Strādāju,lai jums būtu tīra un garšīga produkcija,ko jums lietot uzturā.Tāda ir jūsu pateicība,SPĻĀVIENS SEJĀ.Pateicoties,ka pie varas ir tādi,kā jūs,mūsu valsts buksē un neattīstās.Cūcība no jūsu puses un no valsts puses:(:(:(

 8. KAPU SEV UN MUMS ROK TĀPĒC, KA ČIPĀ TĀDA PROGRAMMA…

 9. Vinjeta, injeta, gāzes pārvades nodoklis, strāvas aprūpes nodoklis…. Līdz bezgalībai var uzskaitīt, un vai tad nav skaidrs, kāpēc pārceļas uz Angliju uttt. Tieši šīs sīkās nastiņas saluaž kamieļa muguru. Lai varētu jāfinansēt pētījums, kā pārbēdzējus atgriezt, vēl katram palikušajam jāuzliek pētīšanas nodoklis.

 10. Nu pilnīgi pareizi,jo kas ceļus bojā laukos,neasfaltētos pagasta ceļus- protams lauksaimnieku smagā tehnika.

 11. mūsu valsts ikdiena Atbildēt

  un ne jau tikai lauksaimniekiem, es kādu gadu briedu autiņam/busiņam, cik lielu, kādu kravnesibu , modeli…. lai nebutu ne par lielu ne par mazu dažādām dzīves situācijām ieskaitot ģimenes ekskursijām. nu rudenī nopirku, un skat pēc 3 mēnešiem maina nodokļu likmes, ievieš jaunas….. un es ar visu savu pārdomāto pirkumu esmu zaudētājos. jo politiķu apetite ir bezgaliga un nodokļus ņem no tiem kas navar izmukt/izvairities . nemaksātājus neaistiek jo tas ir sarežģīti

  • Tu nu gan varētu paklusēt, kāmēr “nobriedīsi” visā pilnībā. Par visu jāmaksā! Ja gribi – lai maksā citi, tad aizej iekaro kādu valsti kur tev būs dominance. Ģimenes ekskursijas var veikt arī ar kājiņām pa mūsu skaisto dabu. Pie jūras ļoti veselīgi laiku pavadīt.

 12. Skatos tika pieminēta Lietuva, varbūt varētu arī pastāstīt cik Lietuvā maksā par ceļa nodokli? Ak vai 0 Eur!!!! Jo tas iekļauts degvielas cenā, kas maksā pat lētāk kā pie mums! Redz, tad kad tas izdevīgi mēs pielīdzinamies Lietuvas piemēram, bet tad kad nē izdomājam atrunas, lai plēstu maksimāli daudz naudas no cilvēkiem un padarītu mūsu zemniekus, uzņēmējus nekonkurētspējīgus!!!

 13. Es arī apsveru pamest šo valsti. Atbildēt

  Genocīds turpinās. Tak neļaus dzīvot tiem, kas palikuši un mēģina vēl uzturēt “gudrās galvas”.
  Pati vara rok sev kapu.

Draugiem Facebook Twitter Google+