Politika

Viņķele: dzimstības veicināšanai nākamgad jau atvēlēti vairāk kā 30 miljoni latu 0

Foto – LETA

Dzimstības veicināšanai Latvijā, par kurai atvēlēto finansējumu pašlaik sākušās asas diskusijas koalīcijas partneru vidū, nākamā gada budžetā jau paredzēti vairāk kā 30 miljoni latu, otrdien intervijā Latvijas Radio sacīja labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”).

“Tas ir tas ultimātu nelielais pikantums, ka jūtu un iniciatīvas karstumā, iespējams, reizumis paslīd garām fakti, par ko koalīcijas partneri paši jau ir lēmuši,” sacīja Viņķele, komentējot Nacionālās apvienības (NA) izvirzītās prasības demogrāfiskās situācijas uzlabošanai, kuru neatbalstīšanas gadījumā NA apsver nebalsot par nākamā gada budžetu.

“Sāksim ar to, ka nākamā gada budžetā jau specifiski dzimstības veicināšanai un atbalstam jaunajām ģimenēm ir paredzēti vairāk kā 30 miljoni latu,” teica labklājības ministre. Viņa atgādināja, ka valdība vienojusies dubultot vecāku pabalstu izmaksu griestus, atvēlēt vairāk kā divus miljonus latu mātes un bērna veselības programmai, kas ietver valsts apmaksātu neauglības ārstēšanu, tiks dubultotas sociālās apdrošināšanas iemaksas vecākiem, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, un citus pasākumus.

No NA priekšlikumiem Viņķele vismazāk atbalsta vienkāršu māmiņalgu palielināšanu, atsaistot to no veiktajām sociālajām iemaksām. “Tas, manuprāt, apstākļos, kad Latvijā ir tik augsts ēnu ekonomikas īpatsvars un tik daudz cilvēku sociālajā apdrošināšanā sevi pakļauj būtiskiem riskiem, tad vecāku pabalsti ir viens no stimuliem, kas liek cilvēkiem apzināties, kādēļ ir jāveic sociālās iemaksas,” viņa paskaidroja.

“Pretējā gadījumā, sakiet lūdzu, kādēļ lai cilvēkam būtu motivācija maksāt nodokļus no lielākas summas, ja ir skaidrs, ka viņam tiek garantēta pietiekami augsta ieejas platība sociālās apdrošināšanas sistēmā?” retoriski vaicāja labklājības ministre.

Jau vēstīts, ka Saeimā izveidota koalīcijas darba grupa, kurā meklē risinājumus, kā nākamā gada budžetā īstenot NA priekšlikumus dzimstības veicināšanai, kam partija nākamā gada budžetā sākotnēji prasīja 31 miljonu latu, bet vēlāk precizēja līdz 17 miljoniem latu. Patlaban partija nākusi klajā ar trim priekšlikumiem, kur rast finansējumu demogrāfijas pasākumiem nākamā gada budžetā, tostarp no termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanas ārzemniekiem apmaiņā pret ieguldījumiem Latvijā.

NA ir paziņojusi, ka risinājums šajā jautājumā būs izšķirošs partijas lēmumā par budžetu, taču koalīcijā panākta vienošanās ar NA par atbalstu 2013.gada budžetam pirmajā lasījumā.

NA nākusi klajā ar vairākiem priekšlikumiem ‒ palielināt māmiņalgas un maksāt tās ilgāk, ieviest mērķmaksājumu bērnudārzam vai auklītei, sākt programmu mājokļa iegādei jaunām ģimenēm ‒ un vēl citām ierosmēm un aprēķiniem, cik tas maksās.

NA piedāvā noteikt minimālo vecāku pabalstu jeb māmiņalgu 70% apmērā no minimālās algas, kas būtu 140 latu. No 2013.gada 1.jūlija māmiņalgu varētu izmaksāt 50% apmērā no šīs summas, bet pilnā apmērā no 2014.gada. Apvienība ierosina no 2013.gada 1.septembra katru bērnu vecumā no pusotra līdz septiņiem gadiem nodrošināt ar valsts garantētu mērķmaksājumu ‒ no 27 līdz 30 latiem mēnesī, kā arī no 1.jūlija palielināt neapliekamo minimumu par katru apgādājamo bērnu par 20 latiem. Apvienība arī aicina sākt projektu par pirmo iemaksu mājokļa iegādei jaunajām ģimenēm, nekustamā īpašuma atlaides daudzbērnu ģimenēm, par ko valdība jau ir lēmusi.

LA.lv