×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. marts, 2013
Drukāt

Viņķele: Latvijai jāaizstāj novecojušais iztikas minimuma aprēķina mehānisms

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijai ir jāatsakās no novecojušā iztikas minimuma aprēķināšanas mehānisma un tas jāaizstāj ar noteiktu procentu daļu attiecībā pret sabiedrības ienākumu mediānu, intervijā aģentūrai BNS pastāstīja labklājības ministre Ilze Viņķele.

Viņa paskaidroja, ka iztikas minimuma instruments ir novecojis un ir virkne citu lietu, kas ir nepieciešamas mūsdienu cilvēkiem, bet kas nav iekļautas iztikas minimuma grozā. “Labā prakse gan Skandināvijā, gan vecajās Eiropas valstīs ir noteikt procentu sadaļu attiecībā pret ienākumu mediānu sabiedrībā. Es domāju, ka šis ceļš būtu ejams arī Latvijā,” teica ministre un norādīja, ka tādējādi iztikas minimums būtu jāaizstāj ar citiem indikatoriem, kas nosaka reālu cilvēka cienīgai dzīvei nepieciešamu summas apmēru, kuru koriģējot vai nu kādu indeksu, vai procentu izteiksmē būtu skaidrs, ka bez šīs summas nevar palikt neviens cilvēks Latvijā.

Cik liela šī summa varētu būt, ministre pagaidām nespēja atbildēt, vien norādīja, ka to drīzumā varētu ieskicēt topošais Pasaules Bankas pētījums.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka vairāki eksperti un valdība ir atzinuši, ka Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātais iztikas minimuma patēriņa groza sastāvs ir novecojis, jo tiek aprēķināts pēc 1991.gada metodikas, līdz ar to tas neatspoguļo reālās vajadzības atbilstoši esošajai sociālekonomiskajai situācijai. Ja tiek saglabātas iztikas minimuma preču un pakalpojumu groza vērtības vai izmaiņu tendenču aprēķini, tad tā saturs ir regulāri jāizvērtē un vajadzības gadījumā jāatjauno.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+