Foto – Anda Krauze

Sēlijā top selekcionāra Paula Sukatnieka vīnkopības centrs 3

Biedrības “Latvijas Lauku forums” organizētā konkursa “Dižprojekts 2013” uzvarētāja titulu ieguvis LEADER projekts “Paula Sukatnieka vīnkopības un selekcijas centra izveidošana Dvietes pagasta “Apsītēs””. Šo projektu konkursam bija izvirzījusi Daugavpils un Ilūkstes novada partnerība “Kaimiņi”.

Reklāma
Reklāma

“Apsītēs” pulcēsies 
no visas Latvijas


Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Vēl pirms dažiem gadiem pasaulē pazīstamā selekcionāra Paula Sukatnieka māja “Apsītes” un viņa kādreiz tik slavenais vīnogu un dažādu neparastu augu dārzs bija tik pamatīgi ieauguši džungļos, ka no ceļa tos vairs nevarēja redzēt. Mājas skurstenis bija iebrucis, grīdas izpuvušas, visapkārt tāds biezoknis, ka ne soli paspert, tā vien likās, ka viss jau nolemts mūžīgai pamestībai un aizmirstībai. Tagad sakopto dārzu un izremontēto māju var pamanīt jau pa lielu gabalu. Ieaudzētas pirmās vīnogu rindas, rozes un citas puķes, iekārtoti glīti celiņi, bet atjaunotajā ēkā iekārtotas vairākas piemiņas telpas, kur jau uzņemti pirmie interesenti.

“Sākumā gan neticīgo netrūka, līdzīgi kā toreiz, kad tūrisma attīstības nolūkā nolēmām Dvietes palienē ieviest savvaļas zirgus un govis,” stāsta Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna. “Pašvaldībai bija skaidrs – ja mēs šo īpašumu – gan mājas, gan zemi – neiegādāsimies, tad pa īstam saglabāt slavenā selekcionāra piemiņu nebūs iespējams. Turklāt šis neparasti talantīgais cilvēks, kura dzīves gājums 75 gadu vecumā aprāvās 1989. gadā, bija ne vien izcils selekcionārs, bet arī biologs, dārznieks, literāts, novadpētnieks un kaislīgs augu un koku zīmētājs. Līdz šim Sēlijas vārdu gadiem ilgi spodrinājis slavenais Viesītes vīn­ogu audzētājs Ēvalds Pūpols, tagad Sēliju vairāk atpazīstamu darīs arī Dvietes vīnkopības centrs un no jauna uzspodrinātais Paula Sukatnieka vārds.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašvaldības vadītājs atgādina, ka “Apsītes” ir Sukatnieku dzimtas māja, kur selekcionāra dzīves laikā dārzs tuvu un tālu bija iemantojis slavu ar plašo vīnogu, koku, puķu un dažādu interesantu krūmu šķirņu kolekciju. Savulaik dārzam pat piešķirts Valsts dabas aizsargājamā objekta nosaukums. Bet pasaules slavu ievērojamajam dvietietim atnesis tieši selekcijas darbs ar vīnogām. Tagad katrs interesents “Apsītēs” var uzzināt, ka P. Sukatnieks savā mūžā ne vien radīja jaunas vīnogu šķirnes, no kurām pazīstamākās ir ‘Dvietes zilā’, ‘Supaga’, ‘Sukribe’, ‘Guna’, ‘Veldze’, ‘Zilga’, ‘Veina’, ‘Spulga’, ‘Lauma’, ‘Agra’, ‘Rītausma’, bet arī izveidoja bezērkšķu cidonijas, ērkšķ­ogas un jaunas meloņu šķirnes, piedalījās tomātu, arbūzu un kartupeļu šķirņu izpētē, kolekcionēja un izveidoja jaunas rožu šķirnes, krāja pasaku grāmatas un dažādus akmeņus, sacerēja dzejoļus un daudz zīmēja.

Paredzēts, ka “Apsītes” ar vīnogu dārzu un daudzu citu augu stādījumiem kļūs gan par mācību bāzi interesentiem, gan par selekcionāru un vīn­ogu audzētāju pulcēšanās vietu, gan par vīnogu degustācijas un dažādu augu apskates vietu. LEADER projekts ļāvis iegādāties dažādu dārza apstrādes tehniku, nolemts, ka turpmāk jāpaplašina vīnogulāju stādījumi un jāatgūst daudzas P. Sukatnieka selekcionēto augu šķirnes.

“Trijos gados “Apsītēs” bijušas vairākas lielas sakopšanas talkas, 22. un 23. augustā atjaunotajā mājā un dārzā svinēsim Paula Sukatnieka 100 gadu jubileju, pārstāvji no visas Latvijas piedalīsies konferencē, radošajās darbnīcās, amatnieku tirdziņā un degustācijās,” informē S. Rāzna.

Vīnogu tradīcijām 
jauns spēks


Lai arī “Apsīšu” slavenais saimnieks P. Sukatnieks jau sen kopj aizsaules dārzus, vīnogu audzēšanas tradīcijas Dvietē atkal celtas godā. Te vīn­ogulāji dod ražu jau vairāk nekā 40 dārzos. Pirmie vīn­ogu ķekari novākti arī atjaunotajās “Apsītēs”, galvenokārt pateicoties tieši šīs mājas un dārza aizrautīgajai vadītājai Vandai Gronskai.

Jau tas vien, ka te plauktos pieejamas sešas mapes ar bagātīgi savāktiem materiāliem par tagadējiem izcilākajiem Latvijas vīnogu audzētājiem Gvido Dobeli, Gunvaldi Vēsmiņu, Ēvaldu Pūpolu, Mārtiņu Barkānu, Ēvaldu Piļku u. c., izsaka ļoti daudz. Un kur tad neskaitāmās mapes ar materiāliem par paša P. Sukatnieka darbu un dzīvi! Trijos lielos vākos ir par selekcionāru publicētie raksti, kas aptver pusgadsimtu – no 1939. līdz 1989. gadam.

Reklāma
Reklāma

Pagaidām Latvijā vēl maz pazīstama ir Paula Sukatnieka dzeja, kas sakņojas darbā un dabā. Savā laikā par to interesējusies pat ievērojamā dzejniece Vizma Belševica. Tagad līdz selekcionāra simt gadu atcerei iecerēts viņa labākos dzejoļus izdot grāmatā. Atjaunotā dārza un mājas bukletam uz vāka nodrukāts dzejolis, kas sākas ar rindiņu “Vīnoga, tu saules bērns”.

“Apsīšu” bibliotēkā glabājas Ilūkstes novada skolēnu sacerējumi, piemēram, “Koks – Paula Sukatnieka draugs”. Bērni te ir bieži viesi, tā ir zīme, ka centrs attīstīsies tālāk, stiprinot lauku dzīvesveidu.

Mājas saimniece atvadoties saka: “Bērnudārza “Zvaniņš” mazākie bērni 2012. gadā “Pirmā ķekara svētkos” palaida debesīs krāsainus baloniņus kā sveicienus Paulam, ka “Apsītēs” atdzimst vīnogulāji, bet šā gada 27. februārī vecākās grupas audzēkņi ar sajūsmu apņēma Paula stādīto ozolu, kas šogad kļūs 95 gadus vecs, un uzdāvināja topošajam centram piecus strazdu būrīšus. Paula simt gadu jubilejā visi kopā iesim uz Dvietes parku, iznāks iet garām bijušās Dvietes astoņgadīgās skolas ēkai, skola nedrīkst vērties pretī tumšām logu acīm, sadegsim sveces logos.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.