×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
18. decembris, 2015
Drukāt

Viņu dramatiskais ceļš uz Eiropu satrieca pasauli. Kā šiem bēgļiem klājas tagad? (18)

Foto AFP/LETAFoto AFP/LETA

Ungārijas televīzijas operatores paklupinātais bēglis ar dēlu ierodas Spānijā

Vairāki satriecoši attēli šovasar ilustrēja dramatisko bēgļu situāciju ceļā uz Eiropu, liekot līdzi just pat imigrācijas pretiniekiem. Tie iekaroja sociālos tīklus un laikrakstu slejas. Kā dzīve iegrozījusies šo fotogrāfiju varoņiem?

Paklupinātais bēglis sācis jaunu dzīvi Spānijā

Osama Abduls Mohsens – sīriešu bēglis, kuru ar bērnu uz rokām, pieliekot viņam priekšā kāju, paklupināja Ungārijas televīzijas operatore, kopā ar dēliem sācis jaunu dzīvi Spānijā, vēsta BBC.

Viņš kopā ar simtiem citu bēgļu šovasar šķērsoja Serbijas un Ungārijas robežu, lai dotos tālāk uz Spāniju pie sava dēla. Bēgot no robežsargiem, viņš kopā ar dēlu nokrita, kad televīzijas operatore viņam priekšā pielika kāju. Cita žurnālista uzņemtais video ar viņu kritienu strauji izplatījās sociālajos tīkos un iekļuva plašsaziņas līdzekļu dienas notikumu apskatos.

Tobrīd viņš teica, ka sievietei, kas paklupināja viņu un dēlu, nekad nespēs piedot, taču tagad viņš savas domas ir mainījis. Mohsens atzīst, ka sākumā uz sievieti bijis ļoti dusmīgs, taču tagad šo negadījumu esot aizmirsis un domājot tikai par savas ģimenes un astoņus gadus vecā dēla nākotni. Agresīvā operatore ir zaudējusi darbu televīzijā, bet viņa dzīve ir nokārtojusies – viņš Madridē strādā par futbola skolas treneri.

Sīrieša un viņa dēla piedzīvotais ceļā uz Eiropu neatstāja vienaldzīgu arī Spānijas futbola klubu “Real Madrid”, kas uzaicināja viņus uz savu spēli. Savukārt slavenais futbolists Krištianu Ronaldo uz spēli laukumā iznāca ar daudz pārcietušo Zaīdu pie rokas, piepildot zēna lielāko mūža sapni. Pēc spēles slavenais futbolists sīriešu zēnam uzdāvināja savu kreklu.

Mohsens atzīst, ka jaunajā dzīvē Eiropā viņu visvairāk pārsteigusi brīvība – domu, pārliecības un vārda brīvība: “Būt brīvam cilvēkam ir brīnišķīga sajūta.” Viņš ir patīkami iepriecināts arī par silto uzņemšanu Spānijā un cilvēku sniegto atbalstu viņa ģimenei.

Lai gan Mohsena un viņa dēla dzīve Madridē ir nokārtojusies, viņš ļoti cer, ka Spānijas varas iestādes piedāvās patvērumu arī viņa sievai un vēl diviemviņa bērniem, kas šobrīd mitinās Turcijā.

Irākas bēgļa attēls lika raudāt pasaulei

“Es vēlētos, lai man vairs nekad nebūtu jāredz šī fotogrāfija,” saka bēglis no Irākas – Leits Madžids. Fotogrāfijā fiksēts mirklis, kad viņš ar savu ģimeni ierodas Grieķijas salā Kosā. Ceļā uz Eiropu pie Grieķijas krastiem laiva apgāzās. Viņš un viņa ģimene tikai par mata tiesu izglābās no nāves. Uzņemtajā fotogrāfijā vīrietis raud apkampis savus bērnus. Viņa sejā redzamas sāpes un šausmas, ko viņš kopā ar sievu un bērniem piedzīvojis ceļā uz Eiropu, taču vienlaikus tajā ir arī atvieglojums par brīnumaino izglābšanos. Šī fotogrāfija kļuva par liecību un simbolu tām ciešanām un briesmām ar kurām bīstamajā ceļā pa Vidusjūru saskaras daudzi patvēruma meklētāji.

Kad žurnāliste parāda vīrietim fotogrāfiju, viņš izplūst asarās:”Tā atgādina par postu un ciešanām, ko mēs ar sievu un bērniem, gandrīz aizejot bojā, piedzīvojām.” Asaras, kas lēni rit pār vīrieša vaigiem, skatot fotogrāfiju, kas satrieca visu pasauli, nav nekas pārsteidzošs. Attēls vīrietim ir sāpīgs atgādinājums par pirms četriem mēnešiem nelielajā laivā ceļā uz Eiropu piedzīvoto:”Tā bija neizbēgamas nāves smaka. Tas bija neaprakstāmi un nomācoši. Cilvēki mira, mēs sākām grimt, mēs jutāmies bezspēcīgi. Mēs domājām, ka nomirsim.”

Vīrieša sieva atklāj, ka fotogrāfijas ietekme ir liela, jo cilvēki, lai kur viņi arī dotos, joprojām atpazīst viņas vīru. Madžidu cilvēku uzmanība pārsteigusi, taču vienlaikus darījusi laimīgu, jo viņš guvis atbalstu no daudziem cilvēkiem pasaulē:”Redzot šo fotogrāfiju, es jūtu gan prieku, ka esmu ieguvis draugus visā pasaulē, gan dziļas skumjas,” viņš atzīst.

Viņiem ir četri bērni – trīs dēli un meita. Meitenīte pēc visa piedzīvotā joprojām nespēj naktīs mierīgi gulēt. Bīstamo ceļojumu pāri jūrai ģimene, kurai Bagdādē piederējis pašiem savs veikaliņš, veikusi, bēgot no bandītiem, kas solījuši nolaupīt vienu no viņu bērniem, nogalināt vīru un nodedzināt māju, ja ģimene atteiksies maksāt izpirkuma maksu. Bailēs no uzbrucējiem ģimene bandītiem samaksājusi vairāk nekā 3000 eiro, taču viņi neesot likuši ģimeni mierā. Tas bijis iemesls, kāpēc viņi kopā ar bērniem izlēmuši doties bīstamajā ceļā.

Ģimene ir priecīga, ka izdevies nokļūt tieši Vācijā. Viņi slavē kancleri Angelu Merkeli un laipno uzņemšanu:”Šeit, Vācijā, es jūtos drošībā un cilvēki pret mani ļoti labi izturas, ” saka ģimenes galva.

Šobrīd ģimene kopā ar simtiem citu patvēruma meklētāju mitinās armijas kazarmās Berlīnē. Katrai ģimenei ir piešķirta atsevišķa istaba, trīs reizes dienā tiek nodrošināta maltīte un piešķirtas sadzīvei nepieciešamākās preces. Bērni saka, ka viņi ir ļoti apmierināti ar dzīvi Vācijā, vienīgais, kas viņiem pietrūkstot, ir mātes gatavots ēdiens.

Ģimene gan vēl nezina, vai varēs palikt Vācijā. Viņu iesniegtie dokumenti patvēruma statusa iegūšanai joprojām tiek izskatīti. Ģimene raizējas, ka Vācija viņus varētu atteikties uzņemt un viņi būs spiesti atgriezties Irākā. Ģimene ir pārliecināta, ka tajā viņus gaida droša nāve.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. šis ir reklāmraksts. Atbildēt

  Pretīga migrantu invāziju slavinoša kampaņa kam aizmirsts augšā pierakstīt – šis ir reklāmraksts.

 2. Bet internetā varēja redzēt kad viņš ir smaidīgs nofotogrāfējies pie džihadistu melnā karoga ! Mūld tāpat kā pārējie. Bēglis atradies-parazīts,ne bēglis.

 3. Kurdi saka .ka šis paklupinātais treneris ir pamatītīgs radikālis al kaidas sadarbības organizācijas biedrs

 4. Nevienu tas nav satriecis! Tikai izraisījis niknumu pret viņiem . Un riebumu! 100 % visi melo! Pārdevuši viņi esot sabu iedzīvi!!!???? Kā var pārdot to,kā nemaz nav? Un arī strādājuši viņi nav ne minūti,jo nemaz to nemāk! Netīri un smirdīgi viņi ir!!!!!

 5. Apskatiet trešo sekundes daļu tā vērīgāk.

 6. deviņdesmito gadu sākumā pazinu latviešu kompāniju- jauni cilvēki, kas tiko beiguši vai arī nebeiguši skolu, jo mācīties negribējās, kas arī bija devušies uz Vāciju un prasījuši patvērumu. Sastāstīja, ka šeit Latvijā viņus vajājot un draudot nāve. Vācieši protams noticēja. Iedeva katram istabu, ēdienu, pabalstu. Tā viņi tur ilgu laiku dzīvoja, smēķēja zāli, dzēra, jāstrādā nebija. Tad, kad vairākas reizes pēc kārtas noteiktā laikā neaizgāja atzīmēties, jo lomkas lāpīja, vientiesīgie vācieši saņēmās atsūtīt atpakaļ, pamatojies uz noteiktiem pārkāpumiem. Bet tie, kas ievēroja visus noteikumus, dabūja gan patvērumu, gan vēlāk arī uz pilsonību varēja pretendēt. Valodu vairāk vai mazāk iemācījās faktiski visi. Palicēji (sievietes) pēc kāda laika pat tur strādāt sāka. Tā, kas tas, ka šo irākiešus kaut dzimtenē viņus nogalināšot, drīzāk ir tikai viņu atrunas.

  • Vēl šadiem bija populāri stāstīt , ka tu esi gejs, un tevi apspiež, piekauj, neļauj dzīvot – arī dabūja patvērumus. Vēl dzirdēts par viltus sektantiem utt

 7. Šos siekalaini — punķainos raksteļus ik pa brīžam var lasīt gandrīz visos portālos . Par laimi cilvēki iegūst arī citu informāciju : par to kā migranti izvaro un pēc tam DZĪVU sadedzina meiteni , kā migranti nosit palīdzēt gribošu pediņu , zog un laupa un vēl un vēl …. Tiešām —- tos kuri nevēlas būt nozombēti , nekad nepiespiedīs mīlēt PILNĪGI CITU, agresīvu un nežēlīgu kultūru . Cilvēki —- turiet gan acis ,gan ausis VIENMĒR vaļā !!!

 8. kā tad tur bija ar to informācijuka tas “paklupinātais”futbola treneris esot manīts islama kaujinieku pulkā?Jebšu tas vairs nav aktuāli?

 9. ko, vairs nav “sirdi plosošu” jaunumu, ka jāmaļ vecie? nu jūsmīgi bezgala, saviļņojoši!

 10. Kas var pierādīt, ka vienu no viņa bērniem gribēja nolaupīt? Tādēļ bija jāriskē ar pārējo bērnu dzīvībām ceļā uz Eiropu?
  Viens tāds frukts nupat tv stāstīja, ka pārdevis savu māju par 50 000 USD un ļoti bēdzis uz Eiropu. Ja kāds tādu naudu viņam samaksāja, tātad tur citi grib un var dzīvot!
  Cits atkal stāsta par briesmām, kur dēļ bēdzis cauri veselām 5 valstīm, lai nokļūtu Vācijā.
  Šitādas pusvieglas pasaciņas parasti čigāni stāsta. Ne visai ticamas, bet ir kas notic.

 11. ES nav apsargātu robežu Atbildēt

  Tas ir nepieņemami.

 12. Latvijā kā pēc komandas pēkšņi nezin kāpēc visos portālos parādās šāda veida raksti. Par LA gan brīnums, ka viņi šai zombēšanai pieslēgušies.

  • Nevienā laikmetā nav bijusi tāda smadzeņu skalošana kā šodien. Tas var notikt tikai pateicoties moderniem saziņas līdzekļiem. Angļu valodā pat ir izgudroti speciāli apzīmējumi šim procesam. Viens no tiem ir “awareness raising”.

  • Nu nē, brīnums nav – šis tas mainījies dizainā, komentēt var ielogojoties, gan jau drīz sāks dzēst nevēlamos. Mainījies īpašnieks? Skatos maijā LA : ir saņemti “solījumi par redakcionālās neatkarības saglabāšanu”.

 13. diemžēl pat padomju laikos mēs netikām tik ļoti zombēti

 14. Ooo, arī LA pieslēdzās propagandas darbam par labu nelegālajiem migrantiem, sak, varbūt izdosies lasītājiem sakarināt makaronus uz ausīm.

Draugiem Facebook Twitter Google+