Vīram viss, sievai nekas? 0

Pēc ilgiem laulības gadiem ģimene nonākusi situācijā, kad kopdzīve jāšķir, jo vīrs pēkšņi atradis “vislabāko sievieti pasaulē”. Visus daudzos kopdzīves gadus vīrs saņēmis ievērojami lielāku algu nekā sieva. Viņam pieder māja, kurā pāris dzīvo, vairāki zemes un mežu īpašumi, vēl citas mājas, vairākas mašīnas, naudas uzkrājumi bankās.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Vīrs uzskata, ka pēc šķiršanās viņam pienākas viss, sievai – puse no mājas, kurā pāris pašlaik dzīvo. Naudu no kontiem jau esot pārskaitījis citai personai, iespējams, tai otrai sievietei. Sievai nav tik svarīgi atkarot sev daļu no “pīrāga”, lai gan arī viņa 40 gadus nesauļojās Turcijā, bet gan rūpējās par bērniem un vīru, strādāja algotā darbā, kopa māju, dārzu, piepildīja pagrabu ar ziemas krājumiem utt.
Vai tiešām vīram taisnība? Ja nav, ko darīt ar nobēdzināto naudu? Cik tāda rīcība ir likumīga? Ko darīt? Laulības šķiršanas process vēl nav sākts.
 Ieva

 

Vispirms ir jautājums, vai laulātie vēlas šķirties. Lai gan kopdzīve ir pasliktinājusies un, iespējams, izirusi, laulību var arī nešķirt. Tas ir personīgs lēmums, kas jāpieņem abiem laulātajiem, bet prakse liecina, ka reizēm laulātie turpina būt precēti, neraugoties uz sānsoļiem vai pat pilnīgi izolētu dzīvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja nu tomēr pieņemts lēmums šķirt laulību, atbilstoši Civillikumam jānosaka, kura manta ir kopīga, kura – atsevišķa. Bērnu auklēšana un kopšana, tāpat kā mājsaimniecības uzturēšana mūsu valstī un likumos diemžēl nav novērtēta. Tāpēc visbiežāk sievietes ir tās, kas šķiršanās gadījumā paliek zaudētājas.

 

Lai pierādītu, ka laulības laikā iegādātā lieta ir laulāto kopīga manta, tai jābūt nopirktai vai nu par abu laulāto līdzekļiem vai ar aktīvu un tiešu abu darbību. Ja turpretim kāda lieta ir iegādāta tikai par viena laulātā līdzekļiem vai tikai ar viena laulātā darbības palīdzību, tā skaitīsies tikai šī viena laulātā atsevišķā manta.

 

Naudas jautājumos tiesa visdrīzāk neiejauksies. Ja laulātajiem nav bijis līguma par visas mantas kopību, tas nozīmē, ka laulāto naudas līdzekļi nav pakļauti nekādam valsts regulējumam. Cik ģimeņu, tik naudas plūsmas modeļu! Dažās ģimenēs sievai un vīram ir katram savs maks, un viens otra naudas darījumos neiejaucas. Citās ģimenēs turpretim ir kopēja kase. Ņemot vērā šo attiecību daudzveidību, valsts un tiesa parasti laulāto naudas lietas nerisina.

Jā, iespējams, vīram bija naudas līdzekļu uzkrājums. Tomēr nekur nav teikts, ka šāds uzkrājums būtu dalāms uz pusēm vai arī izlietojams tikai ar sievas piekrišanu. Kamēr ģimenē viss ir labi, laulātie paši par to var vienoties. Ja naudas darījumos parādās neuzticība, vai nu jāslēdz vienošanās par naudas līdzekļu izmantošanu, vai arī jāšķiras. Tomēr te vēl būtu jānoskaidro, no kādiem naudas līdzekļiem veidojies uzkrājums. Ja tās ir gan vīra, gan sievas iemaksas, turklāt laulātajiem noslēgta vienošanās par naudas līdzekļu izmantošanu, tad, protams, vienošanās būtu jāpilda.

Tāpat svarīgi šajā gadījumā ir atbildēt uz jautājumu: vai sievas prasības mainītos, ja vīrs naudu būtu nevis pārskaitījis jaunajai draudzenei, bet gan, piemēram, nospēlējis azartspēlēs vai iztērējis par apģērba iegādi. Rezultāts būtu tieši tāds pats – naudas vairs nav, tā izlietota ar viena laulātā atsevišķu lēmumu bez otra piekrišanas. Ja starp laulātajiem nav bijis līguma par ģimenes rīcībā esošo naudas līdzekļu izmantojumu, tiesas ceļā šo jautājumu atrisināt nebūs iespējams.

Reklāma
Reklāma