Reklāmfoto

Vircotais smeķis “Portā”
 0

Šovakar, 1. novembrī, koncertzālē “Palladium”, uzstājoties krievu interneta grāvēja “Ģitāra” autoram Pjotram Naličam, tiks atklāts jau 12. pasaules mūzikas festivāls “Porta”, kas līdz 1. decembrim dažādās koncertvietās Rīgā un Ventspilī aicinās tikties ar talantīgiem mūziķiem no Francijas, Gruzijas, Islandes, Krievijas, Madagaskaras un Latvijas.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

“Festivālā aicinām mūziķus un grupas, kas savu mūziku balsta uz tradicionālo mantojumu, vai tas būtu mūzikā, vārdos vai citos elementos,” uzsver festivāla producente Ilze Apsiņa.

“Nav noslēpums, ka Eiropā un pasaulē ir daudz mūziķu, kuru daiļradē vairs nevar izsekot daudzajām ietekmēm, viņu mūzika ir maisījums, taču mēs vēlamies, lai festivālā būtu nolasāms katra projekta unikālais nacionālais elements. Mēs kā klausītāji vēlamies dzirdēt, lai grupa, kas ieradusies, piemēram, no Francijas, dzied franču valodā, gribam sajust tās valodas un mūzikas īpatnējo garšu, unikālo “smeķi”, tādēļ izvairāmies aicināt grupas, kas pārstāv kultūru sajaukumu,” piebilst I. Apsiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aicinot populāro krievu mūziķi Naļiču, festivāla veidotāji cer pievērst plašākas klausītāju auditorijas uzmanību pasaules mūzikas virzienam, ko citos gadījumos Latvijā klausoties vien neliels interesentu loks. Kā nekā 2007. gada pavasarī vietnē “YouTube” ievietotais amatieru video “Ģitāra” un tajā dziedošais, nepazīstamais, bet glītais puisis, kurš samtainā tembrā ar slāvisku akcentu dziedāja nepieklājīgi lipīgu melodiju un vārdus – “I’ve never been lonely”, un acumirklī iekaroja vispārēju uzmanību. Pjotrs Naļičs, bijušais arhitektūras students no Maskavas, kļuva par pirmo dziedošo krievu interneta fenomenu.

“Portas” rīkotāji atklāj, šovakar koncertā “Palladium” skatītājus pārsteigšot Naļiča daiļrades nopietnākā puse. Kopā ar muzikālo grupu viņš vedīšot cauri čigānu romanču smeldzīgumam, Latīņamerikas ritmiem un balkāniskai trakulībai.

Te sava loma gēniem, jo Pjotra vectēvs bija no Bosnijas un līdz karam dziedāja Belgradas operā. Arī Pjotrs ir iestājies Maskavas konservatorijā un sapņo par operdziedātāja karjeru. Ne velti tieši Naļičs pirms diviem gadiem tika izraudzīts par Krievijas pārstāvi Eirovīzijas konkursā.

I. Apsiņa atklāj – festivāla viesus noskatot un klātienē atlasot pasaules mūzikas gada centrālajā notikumā pasaules mūzikas mesē “Womex”. “Lai arī festivālam piesakās daudz mākslinieku, publikai piedāvājam tikai tos, par kuru kvalitāti un oriģinalitāti esam pārliecinājušies klātienē, jo nereti atsūtītie ieraksti krasi atšķiras no tā, ko mākslinieks spēj sniegt koncertā.”

Lai arī pasaules mūzikas kustība Latvijā joprojām ir tikai iedīglī, tomēr izveidojušies vairāki spēcīgi projekti.

Klezmera mūzikas grupa “Forshpil”, kas tradicionālo Austrumeiropas ebreju mūziku festivālā šogad pasniegs mūsdienīgā manierē, grupai ierasto akustisko instrumentu vietā izmanto eklektiskās ģitāras, analogos sintezatorus un roka ritmus. Grupas “odziņa”, harismātiskā dziedātāja Aleksandra Lurje joprojām mirdz grupas sastāvā.

Reklāma
Reklāma

Interesants piedzīvojums būs arī pašmāju apvienības “ElektroFolk” uzstāšanās. Projektā apvienojušies pazīstami mūziķi – vijolniece un dziedātāja Kristīne Kārkle-Puriņa, divpadsmitstīgu ģitāras virtuoze Ilze Grunte, grupas “Auļi” dūdinieks Edgars Kārklis, kā arī basģitārists Ainārs Majors un bundzinieks Ilmārs Puriņš. Līdztekus abiem projektiem 8. decembrī koncertzālē “Palladium” eksotisku auru ienesīs tālās salas Madagaskaras mūziķis Kilema. Viņš piedalījās Pītera Geibriela “Real World” kompānijas skaņu ierakstu sesijās, bet pašlaik pievērsies madagaskariešu nacionālā stīgu instrumenta marovani (jāatzīst, līdzība ar mūsu pašu kokli nav noliedzama) popularizēšanai pasaulē, darot to gan solo, gan kvarteta sastāvā. Kilemas koncerts būs baudāms arī Ventspilī, teātra namā “Jūras vārti” (9. XI).

Savukārt 9. novembrī “Palladium” priecēs Dienvidfrancijas–Brazīlijas blūzs no Marseļas. Grupa “Moussu Te lei Jovents” atvedīs franciski šarmanto un brazīliski saulaino mūziku. Viņiem pievienosies gluži cita, tikai šķietami vēsāka temperamenta pārstāvji – islandieši “Arstídir” no Reikjavīkas. Jau ievērojamu popularitāti guvusī grupa apvieno islandiešu tautas mūzikas, progresīvā roka un akadēmiskās kamermūzikas ietekmes.

Festivāla “Porta” noslēgumā (1. XII, Rīgas Kongresu nams) gaidāms tā vērienīgākais projekts – “Neparastā izstāde. Kančeli. Gruzija. Latvija”, kurā apvienojušies pašmāju klausītājiem labi pazīstamie gruzīnu etnodžeza grupas “The Shin” mūziķi, Latvijas akadēmiskās mūzikas pārstāvji – Liepājas simfoniskais orķestris Atvara Lakstīgalas vadībā, obojists Normunds Šnē, ģitārists Arnolds Kārklis. Sastāvu krāsos vokālā pašmāju popmūzikas zvaigžņu grupa – kādreizēji grupas “Cosmos” mākslinieki – Jānis Šipkēvics un Jānis Ozols, kā arī Kristaps Šoriņš, Jānis Strazdiņš, Ģirts Ozoliņš un Intars Busulis. Projekta ietvaros jaunu dzīvi iegūs leģendārā gruzīnu komponista Gijas Kančeli kino un teātra mūzika. “Šis projekts būs kā muzikāla izrāde, kurā piedalās daudz aktieru, bet galvenajā lomā būs Meistara Gijas Kančeli mūzika,” stāsta grupas “The Shin” mūziķi.