Latvijā
Kriminālziņas

Zaglis ar traktoru burtiski izlauzies no šķūņa: Virešos nozog traktoru13


Nozagtā traktora īpašnieki sociālajā tīklā “Facebook.com” izvietojuši fotogrāfiju un paziņojumus latviešu, angļu un igauņu valodā, aicinot sniegt informāciju, kas palīdzētu traktora atrašanā.
Nozagtā traktora īpašnieki sociālajā tīklā “Facebook.com” izvietojuši fotogrāfiju un paziņojumus latviešu, angļu un igauņu valodā, aicinot sniegt informāciju, kas palīdzētu traktora atrašanā.
Foto no facebook.com

Naktī no sestdienas uz svētdienu ap pulksten četriem no Apes novada Virešu pagasta zemnieku saimniecības “Augstkalni VA” nozaga traktoru “Valtra 6350” (zaļā krāsā, 2007. gada modelis).

Saimnieka dēls Kristaps Ķelpis karstajā naktī gulējis pie atvērta loga un pamodies no tādas kā šņākoņas. “Tāda skaņa lielos dzinēja apgriezienos ir no traktora vai smagās automašīnas. Mums garām iet ceļš, kas pēc puskilometra uzved uz lielās šosejas A2, otrā virzienā ir ezers, citas mājas. Vasaras naktīs transports brauc diezgan bieži. Tomēr paskatījos pa logu: tālumā redzēju tikai vieglo automašīnu ar avārijas ugunīm. Gulēju tālāk. Bet deviņos no rīta konstatējām, ka traktora nav…” stāsta Kristaps.

Ap 25 000 eiro vērtais traktors bija pazudis no šķūņa, kas atrodas 20 metrus no mājas, tiesa, starpā ir kūts. Šķūņa durvis bijušas aizslēgtas, bet zaglis (vai zagļi) bija šķūnī iekļuvis no otras puses, kur durvis vienkārši bija aizbīdītas ciet, un pārrāpies pāri siena pantam. Zaglis ar traktoru burtiski izlauzies no šķūņa: pastūmis malā kombainu un pārbraucis pāri atkritumu kastēm. Policija vēlāk smiltīs fiksēja viena cilvēka pēdas. Traktora pēdas izbeigušās pie A2 šosejas, kur sākas asfalts. Traktors nebija apdrošināts, bez signalizācijas. Videokameru nebija.

Gan policija, gan paši saimnieki spriež, ka zaglim bijis ziņotājs, taču konkrētu aizdomu neesot. Pēc traktora iets droši un pārliecinoši. Nākamajā dienā bija kapu svētki un tāpēc iepriekšējā dienā māja bijusi pilna ar sabraukušajiem radiem, bijuši nomodā līdz vieniem naktī.

“Ir daži pavedieni. Kaimiņi brauc pie mums un stāsta, kādas aizdomīgas mašīnas, tostarp naktī, ar tonētiem logiem un Igaunijas numuriem, pēdējā laikā tuvumā manītas. Vienu no tādām mašīnām atradām kaimiņpagastā stāvlaukumā, kur gulēja tā ciema slavenākais zaglis, kurš dievojās, kas tas nav viņa auto, īpašnieks kaut kur aizgājis… Kaimiņiene atkal stāsta, ka piebraukuši aizdomīgi cilvēki un piedāvājuši zosi nopirkt. Skaidrs ir viens, uz dullo pēc traktora negāja,” pārliecināts Kristaps. Saimniecība, kas nodarbojas ar piena lopkopību un graudaugu audzēšanu, palikusi bez sava labākā traktora, palikuši tikai padomju laika T-40 un T-25.

Lauksaimniecības tehnikas zādzības, īpaši pierobežā, Latvijā ir diezgan izplatīta nelaime. Par to un piedāvātājiem risinājumiem daudz rakstījusi arī “LA”. Viens no nedaudziem soļiem, lai novērtu traktortehnikas zādzības un varētu atgūt nozagto un atrasto tehniku, ir valdības pagājšmēnes atbalstītais likuma grozījumu projekts, kas paredz Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrai piekļūt informācijai par Eiropas Savienībā (ES) zagto traktortehniku. Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā sagatavoti, lai Šengenas informācijas sistēmā par zagto traktortehniku ES varētu piekļūt Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra. Sadarbību traktortehnikas zādzību apkarošanā veicina no 2013. gada ES dalībvalstīm dotā iespēja informāciju par starptautiskajā meklēšanā esošu traktortehniku ievietot Šengenas informācijas sistēmā, lai varētu veikt attiecīgo pārbaudi, reģistrējot no ārvalstīm ievesto traktortehniku, ziņo LETA. Patlaban saskaņā ar likumu pielaide sistēmai ir Ceļu satiksmes drošības direkcijai. Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrai, reģistrējot no ārvalstīm ievestu traktortehniku un tās piekabes, netiek pārbaudīts, vai ziņojums par tām nav reģistrēts sistēmā. Bez šādām pārbaudēm sistēmā organizētajai noziedzībai ir iespēja realizēt Latvijas tirgū citā dalībvalstī nozagtu traktortehniku un tās piekabi. Likuma grozījumi vēl būs jāpieņem Saeimā.

Tikmēr Valsts policija saviem iecirkņu inspektoriem iesaka ikdienā doties pie lauksaimniekiem, lai atgādinātu par zādzību riskiem un vienotos par savstarpēju sadarbību traktortehnikas nosargāšanā. Īpaša uzmanība policijai jāpievērš pierobežu reģionu lielajām saimniecībām, sevišķi Lietuvas tuvumā, un to lauksaimniecības tehnikai.

LA.lv