×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
22. oktobris, 2015
Drukāt

Vīrieša un sievietes pasaules saspēle Anetes Lesītes gleznās

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kalnciema kvartāla galerijā līdz 24. oktobrim skatāma mākslinieces un Latvijas Televīzijas žurnālistes Anetes Lesītes pirmā personālizstāde ar provokatīvo nosaukumu “Erotiskie sapņi”. Ideja, ar augļu palīdzību stāstīt nedaudz pikantus tēmas māksliniecei radās studiju laikā Sicīlijā. “Banāns ir viņš, ābols – viņa. Tālāk jau domājam ko gribam,” smaidot teic Anete.

Darbu cikls radīts vairāku gadu garumā. “Ejot Sicīlijā uz Mākslas akadēmiju regulāri garām tirgum un skatoties uz augļiem un dārzeņiem, dzīvojot savā fantāziju pasaulē, kas arī ir saistīta ar vīrišķā un sievišķā mūžīgo saspēli, man šī ideja saslēdzās kopā – vai ir iespējams uz augļiem paskatīties citādi. Tā nedaudz ar intīmu, erotisku pieskaņu, neko tieši nepasakot, jo tas viss jau notiek mūsu galvā, kad mēs ieraugām. Bet tad, kad uzglezno kaut kādu rakursu vai fragmentārismu, tad tu secini, ka, jā, ir jau mūžīgais tas simboliskums. Ir viņš un viņa, sievišķās formas, vīrišķās formas,” teic Anete par radošās idejas aizsākumiem.

Mākslinieces darbos netrūkst ekspresijas, taču krāsu gamma ir nomierinoša, gluži kā vīriešu un sieviešu attiecībās. Māksliniece pirmajā personālizstādē skatītājiem piedāvā fantāziju plašumu un mūžīgo stāstu par vīrieti un sievieti. Šo mūžīgo simbolismu, strādājot pie maģistra darba, māksliniece pētījusi padziļināti, atklājot, kas tas caurvij visu mākslas vēsturi, no senajiem alu zīmējumiem un auglības dievu skulptūrām līdz modernistu un sirreālistu fantāzijām.

„„Erotiskie sapņi” („Erotic dreams”) – Viņš un Viņa. Vīrieša un Sievietes attiecības. Divu cilvēku saspēle ar dabas formu un krāsu ekspresijas starpniecību. Netieši intīma noskaņa. Lielformāta gleznas ar augļu un dārzeņu tuvplāniem erotiskās noskaņās, spilgtas krāsas ar dienvidu saules pieskārieniem ekspresīvi reālistiskā stilā, ar krāsu tecinājumiem un formu fragmentārismu. Erotisko sapņu un mākslas pasaulei robežu nav,” skaidro Anete un piebilst: “Informācija par to sakņojas vēl senāk, senāk un senāk, un visur parādās falliskie simboli un sievišķie simboli. Tad tu secini – es jau neesmu neko nepiedienīgu uzgleznojis, es vienkārši esmu uzgleznojis augļus, kuros vienkārši ir iespējams saskatīt šo vīrieša un sievietes pasaules saspēli.”

“Anetes gelznotie augļi ir ļoti veiksmīgi, un, kas mani priecē, tie ir arī monumentāli. Tie, protams, nav vulgāri, tomēr šis pavediens ir erotisks. Viņai piemīt spēja labi komponēt, interesanti, neordināri pasniegt savu darbu, un viņai ir laba krāsu izjūta,” tā vērtē mākslinieces darba vadītājs, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors, profesors Aleksejs Naumovs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+