Mobilā versija
+3.2°C
Otīlija, Iveta
Otrdiena, 12. decembris, 2017
17. novembris, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Vīrieši jūtu mulsumā (8)

Foto - Matīss MarkovskisFoto - Matīss Markovskis

Monika Zīle

Jau krietnu laiku cīnos ar pretrunīgām noskaņām un joprojām netieku skaidrībā, kam veltīt līdzjūtību. Pazīstamajam fotogrāfam Valtam Kleinam, kurš sociālajos tīklos izkliedzis sāpi par lietavu radīto iznīcības zīmi Latvijas laukos, pievienodams citus drūmus akcentus un neviļus pasniegdams “sviestmaizi” Kremļa sponsorētajiem masu saziņas līdzekļiem, kuri ar neslēptu tīksmi steidz izgaršot mākslinieka tekstu? Vai tomēr mesties žēlot ļautiņus, kuri Valtā Kleinā jau saskatījuši mesijas vaibstus un drosminieku, kas “nebaidās sacīt patiesību”?…

Domāju, mistiska karognesēja trīsās dzīvojošo pulku gaida kārtējā vilšanās. Jo esmu pārliecināta, ka talantīgajam mirkļu iemūžinātājam nav prātā nācis pielaikot jebkādas nokrāsas politiskā vētrasputna drānas. Viņš jau iepriekš tajā pašā “Facebook” ne reizi vien rakstījis, ka ir sajūtu cilvēks un dzīvo “pēc maksimuma”: ja līksme – tad ar pilnu jaudu, ja skumjas – tad līdz grīdai! Turklāt, kā jebkuru aiz piecdesmitās robežas nosoļojušo, arī Valtu Kleinu neizbēgami pavada eksistenciālas pārdomas, šaubas un nožēlas un moka neatbildami jautājumi. Bet mākslinieciskam indivīdam tas viss izpaužas daudz spilgtāk. Viņa iztēle tad izmisīgi jauc krāsas, triepj uz audekla, paklausot jūtu mulsuma brīža diktātam, nerūpējoties par gleznas kopskatu un zemtekstiem.

Nevēlos aizvainot godājamo fotomākslinieku, bet man liekas – Latvijas iznīcības rekviēma autoram tā rakstīšanas brīdī visskaudrāk sāpēja tikai ar pašu notiekošais. Droši vien tur loma arī personīgās dzīves krīzei, ko viņš lakoniski atklājis pavasara pusē. Sievietes to izslimo, nereti atļaujoties skaļas publiskas vaimanas. Bet ko darīt par stipro dzimumu dēvētajiem, kas attopas pie skaisti izsapņotas celtnes drupām ar neganti smeldzošu dvēseli?… Kaut kā taču jāatbrīvojas no tā spiediena, kas draud saplosīt sirdi. Vīrietis ir tā audzināts, ka skaitās nepiedienīgi atzīties: esmu nelaimīgs. Nu, tad viņš to izkliedz, aprakstīdams zem vēlā rudens pelēkajām debesīm gumstošo ainavu, un pilnam mēram pieķer klāt nabadzību un radošo aprindu intrigas Latvijas simtgades projektu aizkulisēs. Labs priekšplāns, lai neafišētu dziļi personiskā izmisuma nianses. Dvēseli nav redzējis neviens. Bet katrs zina, kā dvēsele sāp, kad esi pievīlies, nenovērtēts un morāli sagrauts. Tikai šim jūtu mulsumam ļoti, ļoti reti mēdz būt sakars ar politiskajiem procesiem. To piejūgšana intīmajiem mijkrēšļa brīžiem nudien ir traģikomiska.

Droši vien šajā sakarā daudz profesionālāk mācētu izteikties psihologs Viesturs Rudzītis. Viņam noteikti būtu izskaidrojums arī bijušā Tautas frontes aktīvista un ārlietu ministra Jāņa Jurkāna pēdējā laika paudumiem, kuri sāk atgādināt “Kremļa lakstīgalu” dziesmas. Iespējams, tur izpaužas nevis pārliecība, bet kaut ko dziļi personisku neatgriezeniski zaudējuša vīrieša jūtu mulsums, aplūkojot dzīves pasniegtu lēsi ar nepatīkamiem cipariem. Bet šim rēķinam tāpat kā fotomākslinieka drūmajam monologam nav ne mazākā sakara ar politiku.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Un Tu arī, Monika?! Savu komunistes pagātni piemirsusi, nu ņemas citus attīrīt.

 2. Tik skāba tante! Un vēl mēģina apsaukāties. Skaudīga.Latvijas Avīze kļūst aizvien prastāka.

 3. Spriest par otru cilvēku pēc sevis ir nožēlojami.

 4. Bijusī cienītāja Atbildēt

  Ja katrā artiķelī tiek pieminētas Kremļa lakstīgalas, aģenti un troļļi, tad laikam vairāk maksā? Autore gan varēja nokaunēties – ja jau mūža garumā naudu nepiepelnīji, tad vecumā vairs nepiepelnīsi, tik zaudēsi pēdējo cieņu lasītāju acīs.

 5. ko mans komentars nepatika?es tadu avizi ,lielkuligu nekad nepasutisu!

 6. kundzit laiks ir iet pensija!! zemniekiem dod valsts ES.viniem ir vajadziga tikai pelna,skaistas majas buvet,lepnos autinos braukat!protams ir zemnieki kas strada ar galvu!par to ka mazas upes jatira,par to ka jaatjauno padomju laika meloracija jaatjauno runaja gadiem,tacu ar runam pludus nevar apturet,un luk ari rezultats!tapat naudu pazeloja sejumu apdrosinajumiem!jums visur radas k-dzit kremla agenti!!!!

 7. aleksandrs no Ventspils Atbildēt

  Simtprocentīgi piekrītu, Monika!!!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mums nav ko zaudēt, kā tikai savas važas!

Saeimā ceturtdien spraigas debates raisīja priekšlikumi par pielaides valsts noslēpumam automātisku piešķiršanu deputātiem. Rosinājums gan tika noraidīts. Viens no priekšlikumu autoriem, deputāts Valdis Kalnozols (ZZS) sacīja: “Mēs esam tautas priekšstāvji, brāļi un māsas! Mēs neesam kalpi! Esam saimnieki savā zemē! Izslejamies, iztaisnojam plecus, noskurinām visas kalpu dvēseļu paliekas! Parādām piemēru Latvijas tautai, kādiem jābūt labiem saimniekiem savā zemē! Mēs, ne drošības dienesti, esam augstākā vara Latvijā. [..] Mēs, Saeimas tautas priekšstāvji, lemjam, kuriem no Saeimas locekļiem un ministriem liegt pieeju Latvijas valsts noslēpumam, nevis drošības dienests. [..] Ja jums tik ļoti gribas būt kalpam kādam no SAB vadītājiem, man ir grūti atteikt šo mazohismu.”

Vai Latvijas Saeimā ir vieta partijai, kuras kongresā tiek lietota krievu valoda?
Draugiem Facebook Twitter Google+