×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. februāris, 2018
Drukāt

“Vīriešu dienas” anatomija. Latviešu piedzīvojumi padomju armijā (43)

FotoJet

23. februārī aprit 100 gadu kopš Sarkanās armijas izveidošanas, ko vēlāk Krievijā un visā Padomju Savienībā sāka svinēt arī kā neoficiālo “Vīriešu dienu”. Šodien skaidri zināms, ka svinībām izvēlētais datums bijusi vēstures falsifikācija, tāpat kā daudzi padomju armijai piekabinātie varonības stāsti.

Apzinies, ko glorificē

Mūsdienās 23. februāra svinēšanu pamatoti uztver kā nevēlamu vēstures mantojumu, pēdējo reizi to oficiāli Latvijas PSR atzīmēja 1987. gadā. Neviens tad vēl nezināja, ka jau nākamā gada laikā sāksies pirmie vērienīgie protesti pret Latvijas puišu iesaukšanu okupācijas karaspēkā, ka izveidosies Latvijas Sieviešu līga, kas pieprasīs pārtraukt savu dēlu iesaukšanu PSRS armijā, kur daudzi karavīri tika sakropļoti fiziski un garīgi. Ka vairs nebūs apturams ilgs un spriedzes pilns Trešās atmodas process, kas 1994. gadā novedīs pie nelūgtā karaspēka galīgas izvešanas no Latvijas un lielā monstra – Skrundas lokatora – uzspridzināšanas.

Dienests padomju armijā bija obligāts, no tā galvenokārt izvairījās vecāku luteklīši, kā arī tie, kuru vecāki vai radinieki stāvēja tuvu valdošajai varai. Tiem, kas paguva iestāties augstskolā, armijas zinības atvieglotā variantā bija jāapgūst tā saucamajā kara katedrā. Par armiju katram ir savas atmiņas atkarībā no dienesta vietas un komandieriem – vienam pozitīvas, otram – ne tuvu tam…

Padomju armija bija sarkanās armijas mantiniece, trulais instruments, ar kuru Staļins laupīja brīvību Latvijai 1940. gadā. Tā bija armija, ar kuras durkļiem nodrošināja masu deportācijas 1941. un 1949. gadā. Armija, kura sevi Otrajā pasaules karā ar visbaisāko kauna traipu apzīmogoja masveida izvarošanu orģijās Austrumeiropā, īpaši Vācijā un Austrijā. Padomju propaganda padomju karavīram bija iegalvojusi, ka viņš nāk kā tautu atbrīvotājs, tātad visur būs gaidīts un mīlēts. Ja kāds to nepieņēma, viņš bija uzskatāms par ienaidnieku…

Mīta labirintā

Kāpēc tieši 23. februārī atzīmēja Sarkanās armijas dienu? Tāpēc ka 1918. gadā tieši šajā datumā tolaik izveidotās sarkanās armijas vienības pirmo reizi esot uzvarējušas kaujā pret vāciešiem pie Narvas un Pleskavas, apturot viņu virzīšanos uz Petrogradu. Patiesībā kaujas tur notika vēlāk (3. martā), turklāt ar ievērojamu vācu pārsvaru, un 4. martā Narvu ieņēma vācieši, bet Pleskava vairākas reizes pārgāja no vienām rokām otrās. Vēsturnieki atzīst, ka svinību dienas datuma izvēle ir nejauša, nesakrīt ar vēsturiskajiem datumiem. Mītu par sarkanarmiešu uzvaru pie Pleskavas un Narvas radījis Staļins, un to ilgus gadus uzturēja PSRS propaganda.

Oficiāli 23. februāri par sarkanās armijas dzimšanas dienu atzina 1922. gadā 22. februāra vakarā Sarkanajā laukumā, kur pirmoreiz notika Maskavas garnizona spēku parāde. Datuma falsifikāciju atzinusi pati Krievijas Valsts dome, kas 1995. gadā ar federālo likumu noteica, ka 23. februāris vairs nav uzskatāms par Padomju armijas un jūras kara flotes dienu. Bet Krievija vēsturi joprojām interpretē tā, ka šajā dienā sarkanā armija 1918. gadā uzvarējusi ķeizariskās Vācijas karaspēku. Atzīmēt bijušās PSRS propagandistu radītus tusiņus nav loģiski. Ja vēlamies godināt stipro dzimumu, tad labāk 2000. gadā pieņemtajā Vispasaules vīriešu dienā novembra pirmajā sestdienā vai arī 11. novembrī, Lāčplēša dienā, kad atceramies Latvijas brīvības cīnītājus.

Dienesta anatomija Uz “Mērkaķeni”

Katrs iesaukšanai pakļautais jaunietis saņēma paziņojumu ar datumu, kad jāierodas kara komisariātā. Tad nu iepriekšējā vakarā svinēja atvadas no mājām – vai nu vecāku, tuvinieku lokā, vai draugu, paziņu pulciņā, kur lielākoties totāli piedzērās. Daudzi bija nodzinuši matus, tērpušies nonēsātās drēbēs, jo zināja, ka civilais apģērbs tāpat būs jāatstāj un jānomaina pret armijas kārtu. Kara komisariātā parasti bija jāierodas agri no rīta. Jau apmēram plkst. 5 – 6 ap komisariātu pulcējās jauniesauktie. Ne jau visi par dienestu bija sajūsmā, daudzi ieradās iereibuši, dažs bravūrībā izdarīja arī kādu dumjību… Zinu gadījumu Saldus kara komisariātā, kur viens no puišiem “ielika kluci” virsnieka motocikla “ļuļkā” (blakusvāģī). Viņu sodīja ar dienestu strojbatā (celtniecības bataljonā) tālu ziemeļos.

Jauniesaucamos no rajoniem ar autobusiem veda uz Rīgu. Netālu no stacijas “Vagonu parks” atradās jauniesaucamo sadales punkts, ko dēvēja par “Mērkaķeni”. Tā bija iežogota četrstāvu ēka ar telpām, kurās bija tikai kailas nāras, ēdnīca un kinoteātris. Tajā ik vakaru rādīja kādu filmu par karu vai dienestu armijā. Pēc ierašanās “Mērkaķenē” visus nostādīja ierindā un izkratīja (lielākoties atņēma šņabi). Šeit topošie karavīri uzturējās 2 – 3 dienas, līdz viņiem atbrauca pakaļ no attiecīgās karaspēka daļas.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. pie mums 8.martu arī uztver kā nevēlamu mantojumu …….. un tas ir izdevīgi TAUTIEŠIEM, kuri negrib ieguldīt savās sievietēs ne emocijas, ne naudu ………….

 2. Galvenais nedarīt visu kā armijā – uz plača un caur pakaļu. Armijā jau grūtības varēja pārvarēt, ja visu ņema ar zināmu humora devu pretī. Katram jau savs stāsts, bet galvenais bija pārnākt mājās un doma, ka tevi tur gaida arī lika turēties.

 3. To : Ernis Purnis.
  Viens no zinamakajiem piemeriem ir Pleskavas desantnieka delins,kurs savas izcelsmes un neizglitotibas del ir kluvis par ES un NATO Valsts Latvijas Prezidentu.Interesanti vai vina mamina vel joprojam mitinas Pleskava,vai ari ir noslepta kopa ar savu viru ,Prezidenta tevu,kaut kur Latgale.

 4. Pati krievu armija bija tāda pati, kā viņu tumšās proletariāta masas, mazizglītoti, truli, aprobežoti un zaglīgi dzērāji! No stulba psrs seržanta, no jaunākā leitnanta lidz maršalam viņi visi zaga un zaga visur un visu ko varēja! Visi ar varu iesauktie cittautībnieki dienēja labāk par pašiem krieviem, jo nebija tik lieli pofigisti un truleņi. Virsnieki labprāt sadales punktos izvēlējās baltiešus, jo tie bija apķērīgāki un uzdevumus izpildīja labāk un ātrāk par krieviem un austrumniekiem, bet tomēr tiem neuzticējās, jo no “fašistu” zemes taču nākušie. Bet pašā krievijā, īpaši provincēs pret baltiešu karavīriem izturejas ar cieņu un par ar apbrīnu. Parasti viņu sādžās mūsējos labi uzņēma un pat centās ar savām meitām iepazīstināt, cerībā izrauties uz viņu sapņu zemi, daudz labāko un izglītotāko Baltiju. Nereti tas arī izdevās, jo jauniņie karavīri nespēja atteikt smukāķajai, bet neizglītotajai ciema skaistulei un uz dembeli naivulis jau brauca ar grūtu sievu, bet laimīgie viņas vecāki un radu radi, lielā varzā ieradās Latvijā, par milzu “sajūsmu” nabaga puiša šokētajiem vecākiem. Šodien, idiotisko 23.o2 var svinēt tikai retie latviešu totāli degradētie kretīni un okupantu masas trulākie svešie!

 5. Kas ir si raksta autors ? Ka var izskaidrot sadu tekstu : ” no dienesta (okupantu armija) izvairijas “luteklisi” vai ari tie kuru vecaki bija tuvi valdosai iekartai ?! Es un lielaka dala no manu pazinu loka nav dienejusi okupantu armija.Neviens no viniem nav bijusi “luteklisi” u neviena vecaki nebija “tuvi okupantiem”.Tiesi otradi, naids pret okupantiem bija iedzimts.

  • Tādas dirsas tikai dirsā!!! Nolādētie fašisti, uz fāterlandi!!!

   • Ну так пиздуй! Тебя никто здесь не держит! Atbildēt

    !!!

   • Reti kurš no draugiem gāja okupācijas armijā,lielākā daļa simulēja kādas saslimšanas un viņiem izdevās izvairīties,bet bija arī tādi,kuri atteicās doties dienestā,tie tika notiesāti ar brīvības atņemšanu,bet vienalga PSRS armijā negāja.Tas bija drausmīgs laiks,es vēl tagad labprāt nošautu komunistus.

  • Ko nu muldi !!! Tie,kuri tagad uzmetušies par baigiem patriotiem un okupantu nicinātājiem toreiz ar sarkaniem karodziņiem 1.maija demostrācijā plivinājās. Daži labi pa psihenēm ceļoja. Bet tagad uzmetas par latvju godu un sirdsapziņu. Būtu paklusējuši.

 6. Kads iemesls ir tam,ka neviens Latvijas pilsonis kurs ir piespiedu karta dienejis okupacijas armija,nav iesniedzis Startautiskajas tiesas prasibu sanemt kompensaciju par gadiem kurus bijis okupantu armija?Bijusas PSRS mantinieks Krievijas Federacija ir atbildiga par PSRS darbibu ( noziegumiem). Starptautiskajos likumos ir noteikts ka okupanti nedrikst piespiest okupetas valsts iedzivotajus dienet vinu brunotajos spekos.

  • Первым регулярным соединением красной армии была дивизия латышских стрелков, под командованием О.Вациетиса! Atbildēt

   Ti etu svoju okkupaciju zasunj sebe v zopu!

 7. Iespējams man noveicās, bet brigādē mums bija 1500 vīru un nekādas slānīšanas ar sprādzēm nenotika, par homoseksu nemaz nerunājot. ,,Čmarīja,, tikai morāli nenoturīgos, atzīšos, jaunības stulbums, jo kā seržants varēju to novērst, bet nedarīju. Kopumā bija diezgan daudz latviešu, bet vairums ,,mīkstie,, kuriem šie divi gadi neko dzīvē nemainīja. Labākie armijas draugi bija ukraiņi, stipri vīri, gan fiziski, gan morāli, tad arī pieminu ar labām atmiņām savus dienesta biedrus, vai tas ir 23 februāris, vai kāda cita diena.

 8. Man šai ziņā dažu iemeslu dēļ paveicās un armijā nebija jādien, par ko itin nemaz nejutos sarūgtināts. Bet, runājot par t.s. “vīriešu dienas” svinēšanu: svinēt jau var, visu, ko sirds vēlas, taču mani tomēr pārsteidz, ka arī starp latviešiem atrodas šo “svētku” svinētāji. Personīgi man jau padomju laikos izveidojās nepārvarama alerģija pret visiem padomju svētkiem, tai skaitā šiem. Un ne tikai to ideoloģiskā satura dēļ, bet arī svinēšanas veida ārējo izpausmju dēļ. Vēl tagad ar riebumu atceros tos sarkandzeltenos plakātus uz katras malkas grēdas, padomiski patriotisko runu plūdus no visām skanošajām un rādošajām “kastēm” un t.t Es šīs dienas, cik varēju, centos ignorēt, braukt uz laukiem vai darīt ko citu. TV un radio neieslēdzu, jo no kobzona tipa dziesmām nebija glābiņa. Šajos svētkos man radio biežāk nekā citkārt tika noskaņots uz “balsīm” – radio Svoboda, BBC, Nemeckaja volna un c. Bija viens izņēmums – 8. marts. Šie svētki jau padomju laikā bija zaudējuši krietnu daļu ideoloģiskā satura, cilvēciskojušies, un bija patīkami tos svinēt. Un pat Maskavas TV programmas šajā dienā bija mazāk “pilsoniskas”,..parasti tikai pašā sākumā, pēc tam gāja normāla programma. Bet t.s. “vīriešu diena” ir pilnīgs anahronisms, it sevišķi jau mūsu dienās!

  • А ты оказывается, антисоветчик со стажем, да?! Вражеские голоса слушал! Atbildēt

   Ne tvoj prazdnik – ne prazdnuj!

   • a ko tavs te darit, vot nemak latviwy valoda, tad macies a tavs tad ko, specom kirilica te raksta, kurinat naida pret mumsim, pret visi krievim tauta? tu ir 100% provokator kremlja?

    • Коля! Ты редкостный дурак и полный мудак! Atbildēt

     Ne ja zapretil russkij jazik na etom portale! Eto zdelali tvoji druzja – latishskije nacionalisti! Ja principialjno pishu toljko po russki, nazlo vsem vam! I predstavj sebe, latishskim jazikom ja vladeju, i govoritj i pisatj mogu. No ne hochu!!!

 9. tagad vajadzetu jauneklus iesaukt armija vismaz uz 6 menesiem!lai tie sanemtu rudijumu!sakot ar 70 gadiem padomju armija virsnieki degradejas.to es pats redzeju Latvija!personigi es dieneju no 1963 gada,tadu gedovscinu neredzeju,virsnieki bija pieklajigi!ari kareivju sava starpa valdija miers!dienests man deva norudijumu,seviski 1 gads!tagad visu par padomju gadiem censas nomelnot!starp citu latviesus,ukrainus nevisai cienija to izkalposanas del!

 10. Kopumā tā arī bija, tikai “učebkā”. un to visu līdz dienesta beigām, izbaudīja tie, kas tur arī palika. lielākā daļa pēc 2-4 mēneši tika nosūtīta uz karaspēku daļām. tas jau ir cits stāsts. katrai daļai ir sava vēsture. tie, kas dienēja kirgizijā, tadžikijā, afgamnistānā, pakistānā – tiem ir cits. Un, domājot par 23. 02, pievienojos tiem, kas atceras savus armijas biedrus. tas ir kas cits. jūs domājat, ka latviešu armijā, 1992. gadā bija medus maize? es paguvu izbaudīt to kā komandieris. un tagadējā armija dienē par naudu. un man nepatīk no saviem nodokļiem viņiem maksāt algas. un – afganistāna. Ieputiet man! misija! piķis…. visbēdīgākasi tas, ka latvieši karoja, parasti, citās zemēs. savējā, tā pa tiešām – tikai tīrelī un ložmetējkalnā. gods un slava tiem, kuri dienēdami krievu armij;a, ieguva cieņu un nesa latvijas vārdu ar lepnumu. tā ir vēsture un tā ir jāciena un jāatceras. Jānis

 11. Es uzskatu ka vīriešiem vajag Vīriešu dienu, tāpat kā sievietēm Sieviešu dienu. Ja šis datums neder tad vajadzētu izvēlēties citu, bet to ka vajag tādu dienu es esmu PAR

 12. dieneju krievu armija un nemaz nenozeloju cepuri nost tities tagad ta nav armija bet viens cirks kur var salasit tadus hlupikus liekas kad vini no dzemdes tiko izlidusi

 13. Padomju armija nevienu netika kropļojusi! Tā centās salabot memmes dēliņu kroplīgās miesas. Toties tagad cik tādu sakropļotu vārguļu Latvijā!

  • pirms sāc žvankstēt, ej un izguli dzērumu

  • es dienēju no 1982-1984g. Mūsu kara daļā divi sajuka prātā tos demobilizēja viens ar kalašņikovu izšāva cauri rokai,pats redzēju sašauto roku,vēl vienam armēnis ar slotas kātu izsita pautu olu to arī demobilizēja bez tam kā autovadītājs tiku vedis divus vai trīs cinka zārkus no dzelsceļa stacijas uz mirušo dzimtajām sādžam. Nevajag muldēt ja neko nav redzējis.Bija vēl citas lietas bet tās esmu piemirsis.

 14. tupie zurnalugas!nave netulkojas, vagonu parka bija-abizjaniks-a pertiki zoodarzaa!

 15. PIEDZIVOJUMI KRIEVU ARMIJA!BUS JUMS PIEDZIVOJUMI,KAD NATO SAKS SUKAT!KRIEVIEM VISI SUKA UN SUKAS!JA IR STULBI!AMERIKA KRIEVAM SUKAS LIDZ ASINIM!A LATTVIJA SUKAS PAR SAVU MULKIBU!LATVIJA TAGAT FASIZMA ZONA,TATAD BUS ARI JACIES KA FASISTIEM!KIIEVA JAU PARASA SEZ,PARASENKO SOKOLADES PARASA!LATVIJA NEVAR NO PARASAS IZLIST!

 16. Мудак ты Андрис, только и всего! да ещё какой! Atbildēt

  !!!

 17. Labs raksts, gandrīz viss tā arī bija. Tikai ar to ģedovščinu bija kā nu kur, politiku laida gar ausīm, bet par zilajiem netika dzirdēts. Toreiz par tādām lietām gāza pa purnu. Gan armijā, gan ārpus tās.

 18. ja grobas iexzet jaaoet pirtii

Draugiem Facebook Twitter Google+