×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. decembris, 2015
Drukāt

Vīrietim jāpelna nauda, sievietei – “jātaisa” bērni, postulē pirmslaulību mācību programma (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Tādas frāzes kā “sieviete lielākoties vēlas daudz tērpu, kurpju, rotu un somiņu” [Pirmslaulību mācību programmas 82.lpp – red.] mūsdienās pieklājīgā sabiedrībā dzirdamas reti. Tādēļ izlasīt ko tādu oficiālā, valsts apmaksātā dokumentā ir patiesi pārsteidzoši.

Tomēr tieši šāda frāze redzama Tieslietu un Labklājības ministrijas jaunākajā kopdarbā – pirmslaulību mācību kursā pāriem, kas gatavojas precēties. Īpatnējā dokumenta sagatavošanā ieguldīti vairāk nekā četrarpus tūkstoši eiro, bet darba kvalitāti slavināt neviens pagaidām nesteidz. Drīzāk tieši otrādi, prāto TV3 ziņas.

Vai tiešām vīrietim jāpelna nauda, bet sievietei – jāaudzina bērni? Eksperta viedoklis

Šādus uzskatus mēdz uzskatīt par novecojušiem. Tomēr tieši tādi tiekot popularizēti ar jauno pirmslaulību mācību programmu, kuras izstrādi apmaksājusi valsts. Vismaz tā uzskata akadēmiķi un aktīvisti, kuru sašutuma vilni izraisījusi šī programma.

Dzimtes jautājumu pētniece Marita Zitmane, analizējot mācību brošūru, secina – tajā iekļauta ļoti vecmodīga izpratne par dzimumiem. Tāda, kāda tā pastāvējusi pirms gadsimta vai pat pusotra.

Piemēram, izteikumus, ka vīriešu dzīves uztvere esot tiešāka un skaidrāka nekā sievietēm tādēļ, ka vīriešiem starp kājām kaut kas karājas [Mācību programmas 78. lpp. – red.]. Pētniece skaidro, ka tā esot ārkārtīgi vienkāršotā veidā pārstāstīta psihoanalīzes tēva Zigmunda Freida ideja. Tomēr zinātne nebeidza attīstīties līdz ar Freidu.

Līdzīgu kritiku izvirza resursu centrs sievietēm Marta. Pirmkārt, ļoti apšaubāma esot brošūras kvalitāte, jo tajā iekļautas atsauces uz “Vikipēdiju” un sertifikātu zaudējušā skandalozā psihoterapeita Viestura Rudzīša darbiem. Otrkārt, no tās esot noprotams, ka galvenais iemesls, kādēļ sievietes vajadzīgas, esot “bērnu taisīšana”.
“Mēs kā organizācija, kas iestājas par sieviešu tiesībām, saskatām, ka šajā bukletā (jo es to nevaru nosaukt par dokumentu), ir ietverts tas, ka viens no sievietes pamatuzdevumiem ir bērnu dzemdēšana. Tāpēc viņai ir jārūpējas par sevi, lai viņa varētu dzemdēt bērnus un rūpēties par tiem,” tā uzskata Liene Gātere, Resursu centra Marta pārstāve.

Jāpiebilst, ka pirmslaulību mācību daļu par ģimenes dzīves psiholoģiskajiem un ētiskajiem aspektiem izstrādāja psihoterapeite Baiba Gerharde. Tieši viņas darbs izpelnījies visasāko kritiku. Gerharde TV3 Ziņām interviju atteica, bet uz dažiem jautājumiem atbildēja rakstveidā. Viņa kritiku noraida.

Gerharde noraida arī apgalvojumus, ka viņas idejas esot novecojušas, jo no oponentiem tā arī neesot dzirdējusi, kas tad būtu mūsdienīgi. Viņa arī akcentē, ka pirmslaulību mācību programma nav zinātnisks traktāts, bet materiāls brīvprātīgām nodarbībām, ko izmantot kopā ar profesionāļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Viss jau būtu skaisti, ja sievietēm tas viss tiktu un mums Latvijā beidzot uzrastos tik daudz īsteni džentelmeņi, kas šādi lutinātu savas sievas:).
    Tikai jautājums kur tad valsts dabūs naudu šādiem murgainiem projektiem, ja visas sievietes dzīvos pa māju nebūs tak, kas maksā nodokļus? Vai tad par to gudrās galvas piemirsa padomāt vai neredzēja neskaitāmās reklāmas par nodokļu maksāšanu:)

  2. vīrietim jāpelna nauda, bet sievietei – jāaudzina bērni
    ———————————-
    Nesaprotu, kas šajos viedajos, tūkstošiem gadu pārbaudes izturējušos vārdos būtu nepareizs. Tās ir pamatvērtības. Mums ir jāatgriežas pie pamatiem, pie miera ģimenē, jāpierod atkal, ka nevar būt nekāda vienlīdzība starp sievieti un vīrieti, jo Dievs tos ir radījis atšķirīgus. Katrs ir skaists tieši ar to, ka ir atšķirīgs. Protams, ka tas nav jāsaprot burtiski, ja sieviete vēlas vīrieša darbus, bet lūdzu, lai tiek, bet vai tas ir sievietes ceļš uz laimi?

  3. Kuŗš te nojūdzies ??? No kuŗa laika ministrijām jātērē laiks un nauda, lai muldētu dumjības. Likvidejot to birokrātu baru. Aizsūtiet uz Šitonēziju, kur tie lai dabū kārtīgu skolu. Vai atdodiet ..

Draugiem Facebook Twitter Google+