×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2015
Drukāt

Vīrietis, kuram Latvijā bija piespriests nāvessods, vēl aizvien atrodas cietumā (3)

Kadrs no videoKadrs no video

Jau kopš 1996. gada Latvijā nāvessods netiek piespriests un izpildīts nevienam notiesātajam. Taču deviņdesmito gadu sākumā Latvijā bija tā sauktās “nāvinieku kameras”, un tajās savu dzīves galu gaidīja un sagaidīja ne viens vien ieslodzītais. Savukārt viens no šiem cilvēkiem – Uldis Lujāns – tika apžēlots un tagad vēl aizvien savas dienas vada cietumā, vēsta raidījums “Degpunktā”.

Par izglābšanos no nāvessoda Lujānam jāpateicas toreizējajam prezidentam Guntim Ulmanim, kurš viņu apžēloja.

Divas aukstasinīgas slepkavības un vēl viena slaktiņa mēģinājums 1968. gadā dzimušais Uldis Lujāns aiz restēm nonāca deviņdesmito gadu sākumā. Kopīgas iedzeršanas laikā viņš nodūra vienu pudeles brāli, un tad, nolēmis, ka otrs grib viņu nodot policijai, nodūra arī otru, apzaga nogalināto cilvēku dzīvokli un pēc pāris dienām mēģināja izdarīt vēl vienu slepkavību. Tiesa viņu nesaudzēja, Lujānam piesprieda toreiz vēl iespējamo nāvessodu, proti, nošaušanu.

Toreiz Lujāns vēl bija jauns vīrietis, un viņam nebija pat trīsdesmit gadu. Protams, viņš gribēja dzīvot. Vienīgais glābiņš – toreizējais Valsts prezidents Guntis Ulmanis. Tikai viņš varēja glābt Lujānu no sekošanas divu savu nogalināto paziņu liktenim – no nāves.

Mainījās prezidenti, un 2013. gada aprīlī Lujāns apžēlošanu lūdza toreizējam Valsts prezidentam Andrim Bērziņam.

Viņam pēc likuma ir šādas tiesības, proti – “atsēdēti” ne mazāk kā 20 gadi. Tas bija Uldis Lujāns. Viņš bija turējis vārdu un pēc divdesmit gadu pavadīšanas cietumā bija gatavs iznākt brīvībā, tomēr prezidents Bērziņš teica “nē”.

Visticamāk, atteikums bijis tādēļ, ka Uldis jau vienreiz bija apžēlots un otrreizēja apžēlošana viņam vienkārši nepienācās.

Uldis Lujāns aiz cietuma restēm atrodas vēl aizvien. Viņam šobrīd ir 47 gadi, un viņa mūžs paies cietuma mūros.
Atgādināsim, ka 2002. gadā Latvijas parakstītais Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas protokols paredz atteikties no nāvessoda piemērošanas arī kara laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. kam gan tas varētu interesēt? Slepkavas nevar dzīvot starp cilvēkiem, žēl tikai ka tautai viņi jāuztur 🙁

  2. Kara laikā pretiniekam tādi labi noderēs!

Draugiem Facebook Twitter Google+