×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
18. jūlijs, 2016
Drukāt

Vīrietis pie stellēm! Māris Maniņš audis arī savu tautastērpu

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Māris Maniņš pie savām amerikāņu stellēm (maksā vairāk nekā smalks auto!). Tām auduma pinuma rakstu veido ar datoru.

Tekstila tehnologs, dizainers MĀRIS MANIŅŠ, kurš kopš 1993. gada vada Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Tautas lietišķās mākslas studiju “Rīdze”. Neierasti redzēt pie stellēm vīrieti audēju. Māris Maniņš gan uzskata, ka tas neesot retums, jo viņam Latvijā zināmi vismaz desmit vīrieši audēji!

– Kad mācījos Rīgas 64. vidusskolas septītajā klasē, vēlējos sev uzaust prievīti – tādu, kādu pats biju iecerējis. Izdevās, un āķis lūpā, pēc tam uzaudu spilvendrānu ar bārkstīm. Lai gan aušana ir diezgan piņķerīga un vajadzīga gan uzmanība, gan pacietība, tomēr man tā sagādā prieku, jo varu īstenot savu izdomu. Nemēdzu aust rakstu, kā rādīts grāmatās, bet pēc izjūtas. Un tā mani nav pievīlusi. Protams, šī aizraušanās, kas man kļuvusi par pamatdarbu, nav viegla, jo jāprot ne vien aust, bet arī ieceres grafisko risinājumu uzzīmēt uz rūtiņa papīra. Savas zināšanas neslēpju zem pūra, nododu tālāk interesentiem.

Māris Maniņš strādā arī par pasniedzēju Rīgas Tehniskajā universitātē – studentiem māca tekstilmākslu.

– Aužu gandrīz visu, izņemot gobelēnus. Mana aizraušanās ir ne vien tautiskais (jostas, dvieļi, prievītes…), bet arī industriālais (segas, pledi u. c.) un tehniskais tekstils (stikla šķiedras audums, ugunsdzēšamās segas automašīnām).

Māris Maniņš atceras zīmīgu gadījumu, kad izpildījis Doles vēstures muzeja pasūtījumu:

– Saņemot audumus, vienā gabalā bija rozīgs tonis, tāpēc arī uzaudu līdzīgas krāsas segu. To saņemot, muzejnieki bija neizpratnē – latviešiem tāds krāsu tonis neesot raksturīgs! Vajadzēja mierīgāku – uzaudu lašu tonī. Nez kādēļ mēs vairāmies no košām krāsām… Es tomēr gribu aicināt izrausties no pelēcīguma un spilgtināt savu ikdienu ar dzīvespriecīgiem, saulainiem toņiem!

Vai Māris uzaudis arī savu tautastērpu?

– Protams, tā kā mans augums ir 1, 94 metri, tad atrast piemērotu apģērbu ir grūtāk, un tautastērpu arī vajadzēja aust pašam. Joprojām dejoju Latvijas Universitātes Tautas deju ansamblī “Dancis”, kam šogad aprit 70. 18. aprīlī aicinu uz Operas un baleta teātri, kur notiks ansambļa koncerts “No saknēm līdz galotnēm augt”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+