Pasaulē

Virpuļdurvis Baltajā namā: Trampa administrāciju pametuši desmitiem darbinieku 16

Foto – AFP/LETA

Pēdējos mēnešos ASV prezidenta Donalda Trampa administrāciju pametuši desmitiem darbinieku, bet daudzas vakances Valsts departamentā un citās ministrijās joprojām nav aizpildītas, apgrūtinot valsts iestāžu koordinētu darbību.

Toties ir ievērojami uzblīdusi Baltā nama juristu komanda, kurai jāatvaira apsūdzības par vairāku prezidenta bijušo un vēl amatā esošo padomnieku slēptiem kontaktiem ar Krievijas pārstāvjiem. Jau piektdien ASV Kongresa abas palātas ar pārliecinošu balsu vairākumu apstiprināja likumprojektu par stingrākām sankcijām pret Krieviju, kā arī Irānu un Ziemeļkoreju. Baltais nams paziņoja, ka prezidenta Tramps parakstīs šo lēmumu. Otrdien Baltā nama preses sekretāre Sāra Sendersa teica, ka valdības juristiem esot vajadzīgs laiks likuma caurskatīšanai no juridiskā viedokļa, taču prezidents atbalstot likumprojektu un grasoties to parakstīt. Analītiķu ieskatā Sendersas izvairīgie izteikumi varētu nozīmēt, ka Tramps, kurš vairākkārt paudis vēlmi uzlabot attiecības ar Maskavu, apsver nākt klajā ar prezidenta rakstisku paziņojumu, kas mazinātu likumprojektā noteiktās prasības prezidentam ievērot Kongresa lēmumu. Daudzi prezidenti ir izmantojuši šādus paziņojumus, īpaši par likumprojektiem ārpolitikas jomā, lai apliecinātu, ka valsts galva, nevis Kongress, nosaka ārējo politiku, atzīmē laikraksts “The Washington Post”. Šajā gadījumā likumprojekts tika pieņemts ar abu lielāko partiju deputātu pārliecinošu vairākumu Kongresa abās palātās, nedodot prezidentam ne mazāko cerību izmainīt tā saturu vai bloķēt apstiprināšanu. Novērotāji atzīmē, ka arī Republikāņu partijas kongresmeņu aprindās pieaug neapmierinātība ar Trampa administrācijas neefektīvo un destruktīvo darbību. Prezidents Tramps ir apšaubījis ASV izlūkdienestu secinājumu, ka Krievija centusies ietekmēt 2016. gada prezidenta vēlēšanu procesu, un šīs lietas izmeklēšanu ir sācis īpašais prokurors Roberts Millers.

Analītiķi atzīmē, ka prezidents Tramps atradis laiku dusmīgiem tvītiem par Kongresa nespēju noraidīt prezidenta Obamas laikā pieņemto veselības aprūpes plānu, taču nav izteicies par Krievijas atbildes lēmumu samazināt ASV diplomātisko personālu Krievijā par 755 darbiniekiem. Prezidents sava Ņūdžersijas golfa kluba biedriem esot teicis, ka daudz laika pavada ārpus Vašingtonas, jo Baltais nams ir “īsta izgāztuve”. Kopš stāšanās prezidenta amatā Tramps teju katru nedēļas nogali pavada kādā no saviem īpašumiem, arī golfa klubā Bedminsterā.

ASV viceprezidents Maiks Penss, kurš šonedēļ apmeklēja Igauniju, Gruziju un Melnkalni, paziņojis, ka Tramps parakstīšot Kongresa pieņemto likumu par sankcijām “ļoti drīz” un ka to neietekmēšot Putina atbildes pasākumi. “Mūsu valsts dod priekšroku konstruktīvām attiecībām ar Krieviju, balstoties uz sadarbību un kopējām interesēm,” teica ASV viceprezidents, uzsverot, ka “prezidents un Kongress ir vienoti savā vēstījumā Krievijai: labākas attiecības un sankciju atcelšana varētu notikt, ja Krievija mainītu savu rīcību, kas izraisīja sankciju ieviešanu.”

Vakar ASV prezidents Donalds Tramps parakstījis Kongresa pieņemto likumprojektu par jaunām sankcijām pret Krieviju, kā arī Irānu un Ziemeļkoreju. Likums izstrādāts tā, lai ierobežotu prezidenta iespējas atcelt vai mīkstināt Maskavai noteiktās sankcijas. Likuma mērķis ir sodīt Krieviju par darbībām Ukrainā un Sīrijā, kā arī par Maskavas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās pērn.

 

LA.lv