Kultūra
Teātris un kino

Valmieras jaunie aktieri – personiski par mīlestību0

Publicitātes foto

Pirmizrādi piedzīvojis Valmieras teātra sezonas pirmais jauniestudējums LMT Mansarda zālē – Latvijas Kultūras akadēmijas Valmieras teātra aktieru 3. kursa studentu izrāde “Viktorija”, kas tapusi pēc norvēģu rakstnieka Knuta Hamsuna tāda paša nosaukuma stāsta motīviem un iestudēta kursa vadītāju Indras Rogas un Mihaila Gruzdova režijā.

Izcilā norvēģu rakstnieka Knuta Hamsuna (1859–1952) jauniešu romāns “Viktorija” ir iedvesmojis un radījis ieganstu Valmieras teātra kursam izstāstīt un izspēlēt personiskus stāstus par savu pirmo mīlestības pārdzīvojumu, kļūstot par šī darba līdzautoriem un vienlaikus identificējoties ar romānā esošajiem tēliem.

Valmieras teātra direktore Evita Sniedze atklāj, ka aktierdarbi reizē būs arī jauno aktieru kursadarbi, kas pārtaps izrādē.

“Sākam trešo kursu diezgan strauji, kopš augusta jau strādājam pie izrādēm,” stāsta Valmieras teātra kursa vadītāja, režisore Indra Roga.

Režisore arī atklāj, ka izrādei “Viktorija” būs divas pirmizrādes, jo arī izrādes versijas esot divas, katrā no tām spēlējot citam galveno lomu aktieru sastāvam.

“Viktorija” tapusi pēc Knuta Hamsuna noveles un ir ļoti brīvi skatīta no mūsu viedokļa par mīlestību.

Tas, ko mēs saprotam, domājam, zinām vai nezinām, bet varbūt atceramies par mīlestības tēmu. Jauniem cilvēkiem aktuāla lieta.” Režisore piebilst, ka izrādē būtisks ir personiskais rakurss – izmantoti stāsti, kas atšķiras no Hamsuna teksta, pašu jauno aktieru domas par mīlestību un notikumiem dzīvē saistībā ar mīlestību.

Romāna “Viktorija” (1898) darbība norit rakstnieka laika Norvēģijā. Sociālā atšķirtība starp dzirnavnieka dēlu Juhanesu un muižkunga meitu Viktoriju ir nepārvarama, bet tai nav varas pār mīlestību, kas aizsākas ar bērnu spēlēm, ilgst visu dzīvi un uzplaukst Viktorijas pirmsnāves vēstulē.

Nobela prēmijas laureāta K. Hamsuna darbs tapa, kad rakstnieks salaulājās ar Berglotu Gopfertīnu, un abu meitai jau pēc romāna iznākšanas tika Viktorijas vārds. K. Hamsuna stāsts iepriekš ekranizēts arī 1988. gada Rīgas Kinostudijas filmā “Viktorija”, Juhanesu spēlēja aktieris Jānis Reinis, bet Viktoriju – Maija Api­ne.

Saistītie raksti

Izrādes varoņu lomās jauniestudējumā iejutušies Valmieras teātra kursa topošie aktieri: Aksels Aizkalns, Kārlis Arnolds Avots, Ieva Barkāne, Rūdis Bīviņš, Katrīna Griga, Artis Jančevskis, Agnese Laicāne, Meinards Liepiņš, Milēna Miškevica, Sandis Runge, Diāna Stafecka, Krišjānis Strods, Kārlis Zahovskis.

Izrādes gaismu mākslinieks ir Mareks Lučinskis, kostīmi un scenogrāfija – Pamelas Butānes pārziņā.

Gaidāma pirmizrāde arī otram Valmieras teātra aktieru kursa jauniestudējumam – 20. septembrī skatītājiem vērtēšanai tiks nodots darbs “731. solis”, kura pamatā ir krievu rakstnieka Fjodora Dostojevska ievērojamā romāna “Noziegums un sods” teksti.

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Liepājas teātrī pēdējo reizi spēlēs Džilindžera iestudēto izrādi “Platonovs un viņa sievietes”
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Izstādē “Dzintarzeme” – trīs mākslinieki par Latviju un tās vērtībām
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
2020. gada valsts budžets kultūras sektorā – 175 389 894 eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Ar budžeta deficītu stimulēs ekonomiku, nevis jostas savilkšanu?
47 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdiena būs stipri vējaina, Kurzemē gaiss jau iesilis līdz +16 grādiem
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Gobzemam piederējusi deklarācijā nenorādīta māja
11 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Atsevišķu jomu speciālistiem valsts pārvaldē maksās lielākaa algas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: VID ierodas pie emigrantiem Anglijā 2
9 stundas