×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. augusts, 2015
Drukāt

Fotogrāfs kameras priekšā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Viens no 20.gadsimta nozīmīgākajiem fotogrāfiem Sebastiāu Salgādu ir Vima Vendersa jaunākās filmas galvenais varonis. Atklājot viņa dzīvesstāstu, tiek atklāts arī 20. gadsimta vēstures ritums.

Zaudējis interesi par tiešajiem darba pienākumiem, ko Sebastiāu Salgādu veica, apceļojot daudzas valstis, jaunais vīrietis aiz nejaušības rokās paņēma kameru. Tobrīd viņš nenojauta, ka tieši caur objektīvu tvers pasauli gadu desmitiem ilgi – 71 gadu vecais Salgādu vēl joprojām aktīvi fotografē –, un, mēnešiem esot prom no ģimenes, viņš dokumentējis vietas, notikumus un cilvēkus, atstājot milzīgu arhīvu, kas pieskaitāms 20. gadsimta vēstures arī traģiskāko notikumu atspoguļošanai. Vima Vendersa un paša dēla Žuliano Ribeiro Salgādu izvaicāts, „Zemes sāls” galvenais varonis atklāj savu skatījumu gan uz starptautiskiem konfliktiem, gan bēgļu gaitām un bada izraisītām traģēdijām, un nu, atgriezies tēva mājās un atkal dzimtās takas padarījis par zaļojošu paradīzi, uzsācis jaunu projektu, kas ļauj dziedēt viņa dvēseli, ko gabalos saārdījis reiz skatītais.

Salgādu, kurš nodēvēts par vienu no 20. gadsimta nozīmīgākajiem fotogrāfiem, pazīstams ar saviem melnbaltajiem darbiem, un par cilvēku portretēšanu viņam jau sen ir viedoklis, ka visu izšķir sekundes, proti, pareizā brīdī nospiesta poga var ļaut ieskatīties fotografējamās personas dzīvē. Un – galu galā – Zemes sāls ir tikai un vienīgi cilvēki, kas šajā filmā kļūst arī par varoņiem, kuri atklāj paša Salgādu stāstu, ko iemūžināt palīdzējis Venderss, arīdzan labs un kaislīgs fotogrāfs.

„Zemes sāls” bija iekļauta Kannu kinofestivāla programmā, un nav nekāds brīnums, ka filma saņēma īpašo balvu. Tā bija nominēta arī Amerikas Kinoakadēmijas balvai „Oskars” kā labākā dokumentālā filma un kā labākā savā žanrā triumfēja arī Cēzaru pasniegšanas ceremonijā.

UZZIŅA:

„Zemes sāls”/”The Salt of the Earth”

Francija, Brazīlija, 2014.

Režisori: Vims Venderss, Žuliano Ribeiro Salgādu

No 21. augusta „Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+