Mobilā versija
Brīdinājums +16.0°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 22. jūnijs, 2017
16. decembris, 2015
Drukāt

“Nedrīkst neko noslēpt” (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Venta Svilāne: ""Latvijas Avīzē" lasām rakstus par mežu stādīšanu, kopšanu, jo tas viss attiecas uz mums."

Suntažniece Venta Svilāne atnāca uz “LA” bibliotēku, lai izlasītu divus rakstus par bankām un starptautisko kapitālu žurnālā “Planētas Noslēpumi”, ko arī izdod apgāds “Lauku Avīze”. Šī žurnāla informācija noderēšot mazdēlam, kurš mācās Šveicē un kuru vecmamma gaida ciemos.

Bet “Latvijas Avīze” un žurnāls “36,6 0C” arvien ir Svilānu ģimenes pastkastītē. “Abi ar vīru esam bijuši skolotāji, tāpēc jau mums patīk lasīt,” stāsta Venta. “”Latvijas Avīze” ir brīnišķīga! Izlasām no sākuma līdz beigām, un viss ir interesants! Ļoti labi raksta Agris Liepiņš un Anda Līce. Man patīk “Lasītāju balsu” lappuse. Un intervijas, jo, tās lasot, var secināt, kāds šis cilvēks ir, ko domā. Uzzinām, piemēram, ko domā Ušakovs.” Ventas kundze spriež, ka cilvēkiem ir jāzina viss par iekšpolitiku: “Politiķi nedrīkst no mums neko noslēpt! Saeimas priekšsēdētājai Mūrniecei citas partijas politiķe uzbruka par viņas 18. novembra runu. Taču Ināra Mūrniece bija tik drosmīga, ka sāka runāt par problēmām. Tas bija ļoti labi! Ja visi Saeimas deputāti būtu tādi kā Mūrnieces kundze – enerģiski, zinoši –, tad darbi veiktos raitāk un mēs tiktu ātrāk uz priekšu.”

Skolotāju streika laikā Svilāni domās dzīvojuši līdzi kolēģiem. Pedagogiem nekad nav bijušas lielas algas, saka bijusī latviešu valodas skolotāja. Viņa salīdzina, ka arī padomju laikos lielākas algas pelnīja “vadošie kadri un viņiem pietuvinātās personas, kam toreiz deva atzinības rakstus. Spriedām – nu, lai dod tos diplomus. Bet ja dotu naudu…” Svilānes kundze saka paldies Neo – Ilmāram Poikānam, kurš atklāja tautai, ka atalgojums valsts pārvaldē dažiem ticis nesamērīgi liels.

Par praktiski noderīgiem “Latvijas Avīzē” Venta vērtē rakstus par mežu stādīšanu, audzēšanu, kok­apstrādi un nodokļiem. Kad abi Svilāni pensionējušies, Antons kā bijušais fizkultūras skolotājs teicis, ka viņš bez kustību slodzes nevar iztikt. Tāpēc ģimene pieprasījusi pašvaldībā zemi.

“Nopirkām to, iztīrījām brikšņus un apstādījām 25 hektārus ar bērziem un eglītēm. Tas būs pensijas kapitāls bērniem – meitai, kura ir ārste, un dēlam, darbmācības skolotājam, un arī mazbērniem,” stāsta Venta. Pati zīmējusi kociņu stādīšanas plānus un rakstījusi projektus, lai saņemtu valsts un ES fondu atbalstu meža kopšanai. Viņa priecājas, ka mežs aug skaists, gandrīz kā parks. Vīrs, būdams 87 gadus vecs, joprojām ejot uz mežu līdzi dēlam, lai dotu padomus.

Decembra beigās Svilāni svinēs laulības 60 gadu jubileju. Rīkot lielu balli Ogres kultūras centrā mudinājuši bijušie audzēkņi, kuri solījuši priekšnesumus un arī citādi atbalstīt. Atceroties 1955. gadu, kad abi bijuši jauni skolotāji Meņģelē, Venta saka: “Mums nebija tā, ka iemīlējāmies no pirmā acu uzmetiena. Nē, bija kopīgs darbs, mācības, sabiedriskais darbs. Piemēram, paši rakām bedres elektrības stabiem, lai skolas ēkā ievilktu elektrību. Apprecējāmies Vecgada vakarā. Darbabiedri mūs apsveica, bet nekādu kāzu jau toreiz nebija. Abi esam nākuši no stiprām zemnieku dzimtām, kurās viens otru neatstāj, bet nodzīvo kopā līdz mūža galam. Šī tradīcija ir bijusi mūsu ģimenes dzīves stūrakmens.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Maz drusciņ jau drīkst slēpt.
    Nu, pavisam bišķi bišķiņ !
    Nu, tā, kā mūsu “varas nesēji” to dara … !

Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt izsūtāmo sarakstus (12)Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt apcietināmo, nošaujamo un izsūtāmo sarakstus
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Medicīnas pakalpojumu divi groziņi

Koalīcijas partijas pagājšnedēļ vienojās, ka papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei iegūs no sociālajām iemaksām un ka pilno veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems tie, kas maksā sociālo nodokli, un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas. Veselības ministrija piektdien publiskoja informāciju ar virsrakstu “Par veselības aprūpes pakalpojumu dalījumu pilnajā un pamata pakalpojumu grozā”, skaidrojot, kas ietilpst pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā un kādus medicīnas pakalpojumus saņems tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicējas.

Vai veselības aprūpes pieejamība jāsaista ar nodokļu nomaksu?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (1)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (2)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Liepnieks: Trukšņa pārvēlēšana ir jocīga un neticama (8)“Es zināju, ka socioloģija Jūrmalā bija Trukšņa kungam labvēlīga, bet tas tomēr likās tik jocīgi. Tas, ka viņš tik pārliecinoši uzvarēja ar tik jaunu un īpatnēju kampaņu, ir pilnīgi neiedomājami,” polittehnologs Jurģis Liepnieks apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot Gata Trukšņa pārvēlēšanu Jūrmalas mēra amatā.
Draugiem Facebook Twitter Google+