×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. decembris, 2015
Drukāt

“Nedrīkst neko noslēpt” (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Venta Svilāne: ""Latvijas Avīzē" lasām rakstus par mežu stādīšanu, kopšanu, jo tas viss attiecas uz mums."

Suntažniece Venta Svilāne atnāca uz “LA” bibliotēku, lai izlasītu divus rakstus par bankām un starptautisko kapitālu žurnālā “Planētas Noslēpumi”, ko arī izdod apgāds “Lauku Avīze”. Šī žurnāla informācija noderēšot mazdēlam, kurš mācās Šveicē un kuru vecmamma gaida ciemos.

Bet “Latvijas Avīze” un žurnāls “36,6 0C” arvien ir Svilānu ģimenes pastkastītē. “Abi ar vīru esam bijuši skolotāji, tāpēc jau mums patīk lasīt,” stāsta Venta. “”Latvijas Avīze” ir brīnišķīga! Izlasām no sākuma līdz beigām, un viss ir interesants! Ļoti labi raksta Agris Liepiņš un Anda Līce. Man patīk “Lasītāju balsu” lappuse. Un intervijas, jo, tās lasot, var secināt, kāds šis cilvēks ir, ko domā. Uzzinām, piemēram, ko domā Ušakovs.” Ventas kundze spriež, ka cilvēkiem ir jāzina viss par iekšpolitiku: “Politiķi nedrīkst no mums neko noslēpt! Saeimas priekšsēdētājai Mūrniecei citas partijas politiķe uzbruka par viņas 18. novembra runu. Taču Ināra Mūrniece bija tik drosmīga, ka sāka runāt par problēmām. Tas bija ļoti labi! Ja visi Saeimas deputāti būtu tādi kā Mūrnieces kundze – enerģiski, zinoši –, tad darbi veiktos raitāk un mēs tiktu ātrāk uz priekšu.”

Skolotāju streika laikā Svilāni domās dzīvojuši līdzi kolēģiem. Pedagogiem nekad nav bijušas lielas algas, saka bijusī latviešu valodas skolotāja. Viņa salīdzina, ka arī padomju laikos lielākas algas pelnīja “vadošie kadri un viņiem pietuvinātās personas, kam toreiz deva atzinības rakstus. Spriedām – nu, lai dod tos diplomus. Bet ja dotu naudu…” Svilānes kundze saka paldies Neo – Ilmāram Poikānam, kurš atklāja tautai, ka atalgojums valsts pārvaldē dažiem ticis nesamērīgi liels.

Par praktiski noderīgiem “Latvijas Avīzē” Venta vērtē rakstus par mežu stādīšanu, audzēšanu, kok­apstrādi un nodokļiem. Kad abi Svilāni pensionējušies, Antons kā bijušais fizkultūras skolotājs teicis, ka viņš bez kustību slodzes nevar iztikt. Tāpēc ģimene pieprasījusi pašvaldībā zemi.

“Nopirkām to, iztīrījām brikšņus un apstādījām 25 hektārus ar bērziem un eglītēm. Tas būs pensijas kapitāls bērniem – meitai, kura ir ārste, un dēlam, darbmācības skolotājam, un arī mazbērniem,” stāsta Venta. Pati zīmējusi kociņu stādīšanas plānus un rakstījusi projektus, lai saņemtu valsts un ES fondu atbalstu meža kopšanai. Viņa priecājas, ka mežs aug skaists, gandrīz kā parks. Vīrs, būdams 87 gadus vecs, joprojām ejot uz mežu līdzi dēlam, lai dotu padomus.

Decembra beigās Svilāni svinēs laulības 60 gadu jubileju. Rīkot lielu balli Ogres kultūras centrā mudinājuši bijušie audzēkņi, kuri solījuši priekšnesumus un arī citādi atbalstīt. Atceroties 1955. gadu, kad abi bijuši jauni skolotāji Meņģelē, Venta saka: “Mums nebija tā, ka iemīlējāmies no pirmā acu uzmetiena. Nē, bija kopīgs darbs, mācības, sabiedriskais darbs. Piemēram, paši rakām bedres elektrības stabiem, lai skolas ēkā ievilktu elektrību. Apprecējāmies Vecgada vakarā. Darbabiedri mūs apsveica, bet nekādu kāzu jau toreiz nebija. Abi esam nākuši no stiprām zemnieku dzimtām, kurās viens otru neatstāj, bet nodzīvo kopā līdz mūža galam. Šī tradīcija ir bijusi mūsu ģimenes dzīves stūrakmens.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Maz drusciņ jau drīkst slēpt.
    Nu, pavisam bišķi bišķiņ !
    Nu, tā, kā mūsu “varas nesēji” to dara … !

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+