Foto: Depositphotos

Virtuvē bez folijas neiztikt. Uzzinām, kā to labāk izmantot! 4

Pārtikas alumīnija folijā var ātri un garšīgi izcept jebkuru ēdienu: zivis, gaļu, dārzeņus un augļus, turklāt nav nepieciešamas īpašas iemaņas – arī pavāram iesācējam izdosies brīnišķīga maltīte. Bet ir daži noslēpumi, lai viss izdotos lieliski.

Reklāma
Reklāma

Daudz veselīgāka maltīte

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Folijas izmantošana stipri atvieglo darbu virtuvē. Pirmkārt, gatavojot ēdienu, samazinām sāli un taukvielas, iespējams cept pilnībā bez taukiem. Otrkārt, sarūk ēst gatavošanai patērētais laiks. Tā vietā, lai stāvētu pie pannas, var visu satīt folijā, ielikt cepeškrāsnī, bet tikmēr pievērsties uzkodām, salātiem un dzērieniem. Process nav nepārtraukti jāuzrauga. Piedeguma risks ir minimāls, gaļa un zivis reti kad var izcept pārāk mīkstas. Treškārt, plānā alumīnija loksnīte lieliski saglabā siltumu – ja ēdāji aizkavējas, mielasts saglabājas silts vairākas stundas. Ceturtkārt, nekādu netīru cepamtrauku – panna tikai jānoskalo ar siltu ūdeni. Piektkārt, kvalitatīvs materiāls var izturēt līdz pat +600 °C temperatūru, līdz ar to ēdienu var gatavot jebkurā veidā – cepeškrāsnī, uz grila, ugunskura oglēs.

Palīgs uzsildīšanai un cepšanai

Foto – Aija Geida
CITI ŠOBRĪD LASA

Apkaltušu, negaršīgu maizes šķēlīti nedaudz apsmidzina ar tīru ūdeni, ietin folijā un silda uz pannas piecas minūtes. Tā atkal garšo kā svaigi cepta. Šādā veidā var uzsildīt jebkuru ēdienu – ietauko mazliet foliju, ieliek karbonādi, kotletes vai zivs fileju un piecas minūtes silda uz pannas. Nekas nepiedeg un nekļūst sauss.

Folija noder, lai veidotu neparastas kūkas. Uz cepampannas no divkārt salocītas biezas folijas izveido noteiktu formu, izklāj mīklu (tā nevar būt šķidra, kā, piemēram, uz kefīra bāzes gatavotā mīkla vasaras ogu kūkām) un cep kā parasti.

5 virtuves noslēpumi

Ir daži knifiņi, kas jāzina, lai, cepot vai grilējot folijā, ēdiens būtu aromātisks, sulīgs un nepiedegtu.

1. Folijai viena puse ir matēta, otra – spīdīga. Loksni uz galda klāj ar spīdīgo pusi uz augšu un tikai tad ietin produktu. Spīdīgajai pusei obligāti jābūt iekšpusē, jo tā labi atstaro siltumu, un produkts izcepas vienmērīgi.

2. Pirms cepšanas jāpārbauda, vai folijai nav caurumu un kāda mala neveras vaļā. Plānu un neizturīgu materiālu liek divās kārtās. Ja ēdiens nebūs hermētiski ietīts, cepot no gaļas vai zivs iztecēs lielākā daļa šķidruma un maltīte būs sīksta, sausa un reizēm pat piedegusi.

3. Garšos daudz labāk, ja produkts cepsies ne tikai savā sulā, bet arī nelielā tauku daudzumā. Tāpēc gaļai nevajag atdalīt taukus; treknās zivis var cept bez taukvielām, bet sausās, piemēram, raudas, asarus, zandartus un citas, labāk apsmidzināt ar kvalitatīvu augu eļļu un citrona sulu. Arī dārzeņus ieteicams apslacīt ar eļļu un pievienot nedaudz garšvielu, piemēram, ķiplokus, melnos piparus, sinepes, paprikas pulveri.

4. Cepot folijā, ēdiens izsutinās pat savā sulā. Lai tam būtu kārdinoša, kraukšķīga garoziņa, 5–7 minūtes pirms cepšanas beigām atver foliju un cepeškrāsnī ieslēdz ventilatoru. Ja uz dārzeņiem vai zivīm paredzēts likt sieru, to uzkaisa nevis cepšanas sākumā, bet tieši apbrūnināšanas laikā.

Reklāma
Reklāma

5. Ja produkts ilgāku laiku jācep cepeškrāsnī, nereti tam apdeg virspuse. Tāpēc sautējumiem, cepešiem un kūkām der uztaisīt folijas cepurīti – šis materiāls pasargā no pārliekas apbrūnēšanas un neļauj mitrumam tik strauji iztvaikot, ēdiens ir sulīgāks. Savukārt lielajam kēksam ātrāk izcepas augšējās maliņas, kas kļūst brūnas. Lai tā nenotiktu, malas var apsegt ar folijas strēmelītēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.