Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

Kā atklāj un ārstē C hepatītu. Tas var skart ikvienu! 0

C hepatīts visbiežāk neietekmē pašsajūtu, tādēļ parasti to atklāj vēlu un pilnīgi nejauši.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

“Daudzi joprojām uzskata, ka pie inficēšanās ar C hepatītu vainīgs nepareizs dzīvesveids un ka tas pielīdzināms HIV infekcijai. Tā nav taisnība. No C hepatīta nav pasargāts neviens no mums. Tā ir saslimšana, ko nevaram prognozēt,” saka Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote.

Injekcijas, pedikīrs vai manikīrs, zobu labošana un citas manipulācijas ar nepietiekami labi sterilizētiem instrumentiem, kā arī seksuālo partneru maiņa ir biežākais veids, kā iegūt slimību, kas nemanāmi iznīcina aknu šūnas, līdz tās vairs nespēj veikt savu uzdevumu – atindēt organismu.

Slimība parasti tiek ielaista

CITI ŠOBRĪD LASA

“Inficējoties ar C hepatītu, tikai nelielai daļai pacientu parādās dzelte, slikta dūša vai vājums. Lielākā daļa neko nejūt, tādēļ nezina par saslimšanu,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) infektoloģe, Latvijas Infektoloģijas centra Infekcijas un aknu slimību ambulatorās nodaļas vadītāja Agita Jēruma.

Akūtā stadijā slimību viegli var izārstēt ar pretvīrusu medikamentiem, bet 10 – 15% laimīgo izveseļojas paši dabiskā ceļā. Diemžēl visbiežāk – 85% gadījumu – slimību neatklāj un neārstē, tādēļ tā kļūst hroniska. Piemēram, pērn, kā liecina Slimību kontroles un profilakses centra dati, hronisku C hepatītu atklāja 1221, bet akūtu – tikai 53 pacientiem. Ap 200 saslimušo bija vecumā no 50 līdz 60 un tikpat daudz – vecāki par 60 gadiem.

Nonācis cilvēka organismā, vīruss izraisa aknu iekaisumu, kas pakāpeniski iznīcina aknu šūnas, aizstājot tās ar saist­audiem. Pēc 20 gadu slimošanas piektajai daļai pacientu, bet pēc 30 gadu sirgšanas jau pusei attīstās aknu ciroze. Saistaudu ir tik daudz, ka aknas vairs nespēj attīrīt organismu no vielmaiņas galaproduktiem. Pamazām tiek traucēta smadzeņu darbība, vēdera dobumā uzkrājas šķidrums un rodas vēl citas smagas komplikācijas. Hronisks C hepatīts ir visbiežākais aknu transplantācijas iemesls pasaulē. Vienam līdz četriem procentiem pacientu vīrusa ietekmē attīstās aknu vēzis.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.