×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. oktobris, 2014
Drukāt

Virza prasības veselības pārbaužu veikšanai aptiekās

Foto: LETAFoto: LETA

No 2015.gada 1.jūlijā aptiekās veiktajām veselības pārbaudēm tiks noteiktas vienotas prasības, tādējādi nodrošinot to līdzvērtīgu kvalitāti visās aptiekās, to paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātie grozījumi Aptieku darbības noteikumos.

Kā skaidro VM speciālisti, aptiekās jau šobrīd ir iespējams izmērīt asinsspiedienu un saņemt citus pašaprūpes atbalsta pakalpojumus, tomēr to sniegšanai nav noteiktas prasības, tāpēc to kvalitāte dažādās aptiekās var būt atšķirīga. Līdz ar to ne tikai pacients nevar būt pārliecināts par sniegtā pakalpojuma kvalitāti, bet arī ģimenes ārsts, pie kura ar izmeklējumu rezultātiem pacienti vēršas.

Plānots, ka no 2015.gada jūlija aptiekās, kurās tiks piedāvāti izmeklējumi, kas paredz saskari ar ķermeņa šķidrumiem, piemēram, asinīm, būs jābūt atsevišķai speciāli iekārtotai telpai, kur šos izmeklējumus veikt, neietekmējot to kvalitāti, personāla un klientu drošību. Pie šiem izmeklējumiem pieder glikozes līmeņa noteikšana asinīs ar glikometru un holesterīna un triglicerīdu līmeņa noteikšana asinīs, izmantojot teststrēmeles.

Savukārt ar vienkāršu norobežotu vietu, kur netraucēti veikt izmeklējumu, būs gana gadījumos, kad aptiekas piedāvās ar ķermeņa šķidrumu izmantošanu nesaistītus izmeklējumus, tai skaitā pulsa frekvences un arteriālā asinsspiediena mērīšanu, kā arī svara un ķermeņa masas indeksa noteikšanu.

Vienlaikus grozījumi paredz noteikt, ka aptiekās, kuras pielietos iepriekšminētos izmeklējumus, būs jābūt attiecīgām medicīniskajām ierīcēm, palīgmateriāliem un piederumiem, kuru ekspluatācijā un tehniskajā uzraudzībā ievēro kārtību, kas noteikta normatīvajos aktos.

Tāpat būs jāpārliecinās, ka apmeklētajam pieejama informācija par veselības paškontroles metodēm un norādījumi izmeklējamo paraugu noņemšanai.

Paredzēts arī noteikt, ka šīs aptiekas dokumentē veikto veselības paškontroles metožu datus un uzglabā tos vienu gadu. Atskaitē būs jāiekļauj apmeklētāja vārds un uzvārds, izmeklējuma veids, rezultāti, veikšanas datums un laiks, kā arī personas, kura veikusi mērījumus, vārds un uzvārds.

Šāds rezultātu pārskats būs jāizsniedz apmeklētājam, papildus iekļaujot aptiekas nosaukumu.

VM speciālisti atgādina, ka primārajā veselības aprūpē farmaceits ir veselības aprūpes speciālists, ar kuru pacients var konsultēties par savām veselības problēmām. Aptiekās sniegtajiem pašaprūpes atbalsta pakalpojumiem, piemēram, asinsspiediena mērīšanai, ir svarīga loma slimību profilaksē, hroniskas saslimšanas zāļu lietošanas uzraudzībā un veselības veicināšanā.

Tai pašā laikā pašaprūpes atbalsts neaizstāj slimības diagnostiku, kā arī nav pamats, lai uzsāktu medikamentozu ārstēšanu vai mainītu ārsta nozīmēto terapiju, uzsver VM pārstāvji.

Lai grozījumi Aptieku darbības noteikumos tiktu pieņemti, tie vēl jāsaskaņo ar citām ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Šā gada augustā Latvijā bija reģistrētas 832 aptiekas un to filiāles, liecina Zāļu valsts aģentūras rīcībā esošie dati.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+