×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
29. septembris, 2014
Drukāt

Virza priekšlikumu nodokļu izmaiņas pieļaut tikai reizi gadā (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ministru kabineta komiteja šodien atbalstīja Finanšu ministrijas priekšlikumu ierobežot “nesaprātīgi biežu” nodokļu politikas maiņu, nosakot, ka to var darīt tikai reizi gadā.

Patlaban likumā “Par nodokļiem un nodevām” nav noteikti konkrēti principi nodokļu uzlikšanai un likmju noteikšanai, taču nepieciešams garantēt nodokļu maksātājiem nodokļu sistēmas stabilitāti, vienkāršību, skaidrību un atbilstību ekonomiskajai situācijai valstī, norāda ministrija.

Lai ierobežotu iespēju nesaprātīgi bieži grozīt nodokļu likmes, plānots noteikt, ka nodokļu likmi varēs mainīt reizi kalendārajā gadā. Vienlaikus tiks noteikti ierobežojumi arī attiecībā uz regulējuma spēkā stāšanās laiku, proti, grozījumi, kas nosaka jaunu nodokļu objektu vai ietekmē to vai nodokļa likmi, vai būtiski ietekmē nodokļa administrēšanas procedūras vai piemērošanu, varēs stāties spēkā ne agrāk kā pēc sešiem mēnešiem no regulējuma pieņemšanas dienas.

Šāds regulējums ļauj nodrošināt, ka gan nodokļu maksātāji, gan Valsts ieņēmumu dienests varēs laikus sagatavoties šo izmaiņu ieviešanai, uzskata ministrija.

Grozījumi likumā paredz, ka nodokļa likme ir jānosaka skaidri un nepārprotami. Savukārt atšķirīgas nodokļu likmes noteikšana konkrētai nodokļu maksātāju grupai vai konkrētam nodokļu objektam un grupēšana notiek pēc objektīviem kritērijiem.

Grozījumos noteikti arī principi nodokļu atvieglojumiem – tiem jābūt ar noteiktu mērķi, pamatotiem un ieviestiem uz noteiktu laiku, kas dos iespēju izvērtēt, vai atvieglojuma ieviešanas mērķis ir sasniegts, vai tā darbība ir turpināma arī pēc noteiktā termiņa beigām.
Izstrādātais regulējums paredz arī iespēju ārkārtas situācijās neievērot vienu vai vairākus no uzskaitītajiem principiem, tomēr šādam gadījumam ir jābūt izsvērtam un pamatotam.

Likuma izmaiņas jau rīt iecerēts skatīt arī valdības sēdē.

Iebildumi par likuma grozījumu tālāku virzību ir Latvijas Pašvaldību savienībai (LPS), kas norāda, ka FM ir pret sociālās atbildības principu ievērošanu nodokļu politikā. Turklāt, pat neskatoties uz LPS iebildumiem, jautājums jau rīt, 30.septembrī, tiks izskatīts valdības sēdē.

LPS uzskata, ka FM ir kategoriski pret sociālās atbildības ievērošanu nodokļu politikā un likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”. Patlaban sociālās atbildības principa ievērošana esot obligāta tikai pašvaldībām attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu noteikšanu saistībā ar nodokļa likmēm.

Pēc pašvaldību domām, veidojot nodokļu politiku, būtu jāmazina nevienlīdzība un taisnīgāk jāsadala nodokļu slogs starp iedzīvotājiem ar zemiem un augstiem ienākumiem, taču ministrija pret šādu principu iebilstot. LPS tomēr uzskata, ka arī nekustamā īpašuma nodokļu politikā, līdzīgi kā ar citiem nodokļiem, būtu būtu jāievēro sociālās atbildības princips.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lai nodokļu izmaiņas būtu vajadzīgas,labi,ja reizi desmit gados,Latvijā steidzami jāatjauno progresīvo nodokļu sistēmu. Piemērs-pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātā likme ikdienas pārtikai,kas,piemēram,Zviedrijā,Polijā,Vācijā,Austrijā,Nīderlandē,Beļģijā,Luksemburgā,Francijā,Šveicē,Lielbritānijā,Īrijā,Spānijā un pat Turcijā nav mainīta kopš PVN ieviešanas.
    Ja gribam turpināt Roberta Zīles sociālekonomisko programmu-pakāpeniski samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli visiem,tsk.miljonāriem,vienlaicīgi ceļot neapliekamo minimumu,tad neizbēgami nāksies ieviest arvien jaunus nodokļus,ieskaitot cukuram un sālij,palielināt jau esošos.Ar tradicionālo sociālā budžeta konsolidēšanu vien vairs nepietiek.

Draugiem Facebook Twitter Google+