×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
17. janvāris, 2017
Drukāt

Anda Līce: Negodīgi par simtgades dāvanu saukt pašsaprotamas lietas (23)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Jaunais gads iesācies ar sajūtu – esam izsaldēti līdz kaulam. Latvijai pēkšņi uzkritušais aukstums tomēr ir tikai tāda ārēja, reizē ar salu pārejoša lieta, kaulos daudz ciešāk turas kas cits – drebulis no tā, kas notiek pasaulē un tepat, mūsu valstī. Pazemes grūdieni seko cits citam un neko labu nesola. Globālās norises mēs – ierindas pilsoņi – no vienas puses, ietekmēt spējam visai maz, no otras – visas lielās svārstības taču rodas, mazajām summējoties.

Ap katru no mums ir kāda telpa, kurā cilvēks ir brīvs kaut ko darīt vai nedarīt. Viss atkarīgs no pamatiem, kurus mūsos ir ielikusi ģimene ar savu dzīvi, mantotie gēni, vide un mēs paši. Viscaur liekulīgu un netaisnu sistēmu es nespēju mainīt, tomēr varu darīt visu, lai sistēma vismaz nemaina mani. Tā ir mana izvēle un mana cīņa arī tad, kad visapkārt krīt daudzi. Bet tā jau ir saruna par ideāliem un lielo Sapni, bez kura nerodas nekas ievērības cienīgs.

Jādomā, ne viens vien saķer galvu, dzirdot, ka šaurās rocības apstākļos valsts simtgadei paredzēts tērēt gandrīz 60 miljonus eiro, no tiem 32 no valsts budžeta, kamēr Somija savai simtgadei iztiek ar 19 miljoniem eiro. Latvija simtgadi svinēšot piecus gadus. Vai gudrāk nebūtu piecos gados beidzot iemācīties strādāt godprātīgi, lūk, tā gan būtu dāvana savai valstij! Mums vispār ir juceklis ar jēdzienu “dāvana”, ar to tagad visbiežāk saprotam kukuli. Nav godīgi par dāvanu saukt pašsaprotamas lietas, kas tapušas par nodokļu maksātāju naudu. Dāvana ir tikai tas, par ko mēs neprasām atlīdzību.

Es pilnībā atbalstu komponista Jāņa Lūsēna aicinājumu simtgades svinību laikā mūziķiem apbraukāt visus Latvijas nostūrus un koncertēt par brīvu. Radošo cilvēku pienākums pret priekšgājējiem, kuri ar savām asinīm mums izcīnīja valsti, ir dalīties ar to, kas katram silst delnās un sirdī. Nu nav vienmēr visam jāiet caur maku! Simtgade nav nekāda slaucamā govs, degvielas uzpildes stacija un kārtējā izrādīšanās iespēja, tā ir augstuma atzīme, pie kuras ikviens ir aicināts apliecināt savu pilsonisko stāju ar darbiem, nevis ar patriotisku vāvuļošanu. Būs kauns svinēt valsts simtgadi, ja visā valsts teritorijā nebūs brīvi pieejams Latvijas radio un LTV. Ar pilsonisko stāju ir tāpat kā ar prezidenta pils tikko atjaunotās Baltās zāles griestiem – no tās jau gadiem ilgi pil neierobežota bezatbildība un to ne ar kādiem miljoniem nevar apstādināt. Varbūt tomēr atgriezīsimies pie šodien nepopulārā jautājuma par ideāliem?

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Tagad vismaz ir skaidrs,kādēļ Latvijā nav iespējams samazināt 21% PVN pat rupjmaizei!

 2. Dāvana Latvijas simtgadei būtu Eiropas progresīvo nodokļu un eiropejiska neapliekamā minimuma,slimokasu,bezmaksas augstākās izglītības,atraitņu pensiju un atsevišķa pensiju fonda ieviešana,nevis sešdesmit miljonu izšķērdēšana Potjomkina sādžas ārišķībai un krāšņām izpriecām,laikā kad valsts nevar nodrošināt pat 2% minimumu aizsardzībai-pat tās divas zemūdenes,kādas bija pirmskara Latvijai!

 3. Pēc manām domām, 60 miljoni eiro ir par šerpu. Ko dod nabagam valsts svētki? Manuprāt, tajā gadā točna pabalstus neindeksēs.
  Cieņā, Skolnieciņš

 4. Varbūt ne tikai mūziķiem būtu mēnesi jākoncertē par brīvu, bet visai valstij mēnesi jāstrādā par brīvu, lai beidzot varētu piepildīt sili līdz augšai un turpmāk varētu izbeigties tautas nežēlīgā slaukšana, kuras dēl jau 0,5 milj iedzīvotāji zudēti pa 25 gadiem.

 5. gribas mukt no šīs valsts projām. jo dienas, jo pretīgāk, jo dienas, jo smagāk apzināties, kādā bedrē mūs grūž.

 6. un domāju, ka sabiedrībai, kura šo naudu ir nopelnījusi, būtu jāprotestē pret šādu nelietīgu naudas izšķērdēšanu laikā, kad pensionāri dzīvo pusbadā, cilvēki mirst tikai tāpēc, ka nepietiek naudas ārstiem un zālēm. kamēr Latvijā strādājoši izglītoti ļaudis saņem cilvēka cieņu pazemojošas algas, ar kurām NAV IESPĒJAMS iztikt, un VALDĪBA ĻOTI LABI TO ZINA. VIŅI ZINA, KA CILVĒKI MIRST NO NABADZĪBAS, BET NAUDU VIENKĀRŠI IZŠĶIEŽ.Tā nerīkojas NEVIENA TURĪGA VALSTS, tikai Latvijā ir dārgākās gaismas pilis un dārgākie zelta tilti. visvairāk hepatīta un vēža slimnieku, vismazāk līdzekļu veselībai un izglītībai vislielākā ierēdņu armija un visdīvainākā(negodīgākā) vēlēšanu sistēma. šādi paziņojumi CILVĒKUS DZEN AIZVIEN DZIĻĀKĀ IZMISUMĀ.

 7. Nez cik liela loma 100-gades fonda šķērdēšanā būs varenajai grābējai Sarmucim Ēl*ertei, kas ar Dienā ieguldīto valsts naudu ar izcilu bezkaunību padarīja sevi par miljonāri ,pati iestāstīja Dombrovskim, ka viņa esot LTF galvenā dibinātāja, kļuva par kinodīvu un šiverējās pa LTF jubilejai atvēlētajiem fondiem, kas bija gandrīz miljons, bet atskaiti par ko grūti kaut kur atrast. Pēc izgāšanās Rīgas Domē šī būtne atkal varētu piesprukt kārtējai naudas dalīšanai…

 8. A.Balts
  14.01.2017 19:53
  Otrais, papildinātais aicinājums :

  Latvijas Latviešu Biedrība aicina valdību, deputātus, sabiedrību pārskatīt paredzētos tēriņus Latvijas simtgades svinībām! LLB iesaka vispirms vērst uzmanību uz traģisko demogrāfijas situāciju mūsu tautai un veltīt daļu no simtgades svinībām paredzētajiem līdzekļiem šīs problēmas risināšanai. LLB uzskata un iesaka, ka nepieciešams un ar reālu darbību iespējams atgriezt izbraukušos tautiešus. Kā pirmo soli, veltītu valsts simtgadei, būtu no paredzētajiem 60 miljoniem maksimāli lielāko daļu veltīt, uzbūvējot mājas vai dzīvokļus mūsu pamattautas mājup braucējiem (neattiecas uz naturalizētajiem psrs pilsoņiem ) un tos mūsu repatriantiem paiešķirot bez procentu ilgtermiņa kredītā par celtniecības pašizmaksas cenām. Tas būtu kā PIRMAIS un BEIDZOT reālais valsts spertais solis demogrāfijas krīzes reālā risinājumā! Aicinām visu mūsu valsts sabiedrību šo mūsu iniciatīvu aktīvi visur atbalstīt!

 9. Paldies Līces kundzei!
  Ko mēs saprotam ar vārdu “svinēšana”. Svinēšana piecus gadus pēc kārtas? Ko tas nozīmē reāli, dabā? Pirms kaut kā svinēšanas latvieši agrāk sakopa savu sētu. Kaunējās nesakoptā sētā viesus aicināt. Vai mūsu Latvijas sēta līdz simtgadei būs tā sakopta, lai nebūtu kauns visus aicināt?
  Kā tiks tērēti šie 60 miljoni? Pirks tērpus, apmaksās māksliniekus, sniegs koncertus un izrādes, slavēs Latviju un tās valdības un to sasniegumus, šaus raķetes gaisā, dziedās un dejos?
  To visu var un vajag, bet tikai pēc tam, kad sēta sakopta.
  Ieskatieties, kā mēs cenšamies sakopt savu sētu, vai kaut kas tiek darīts arī, lai ikviens Latvijā dzīvojošais būtu ieguvējs? Grūžam miljonus aizlienētu naudu kaut kādos kapu tramvajos, Rail Baltic dzelzceļa elektrifikācijas projektos, kad sliedes daudzviet jau nojauktas un palikušas vien pāris dzelzceļa līnijas visā Latvijā. Kas un kad spēs atmaksāt šos miljonus?
  Vai svinēsim arī par lienētu naudu? Vai arī izšausim gaisā to, ko nodokļu maksātāji samaksājuši, valsts budžetā, lai valsts tiktu godīgi attīstīta?
  Neviens jau mums neko nestāsta, tikai summas uzraksta avīzēs. Viss ir slepens. Bet, ja viss ir slepens, tad mums atliek vien domāt, ka tā nauda tiks izšeptēta par dažām kabatām un ieguvēji būs tikai šo kabatu īpašnieki.
  Tieši slepenība jau ir tā, kāpēc tauta valdošās aprindas uzskata par zagļiem. Godīgus darbus dara atklāti, tikai blēži un zagļi visu dara pa tumsu, slēpjoties.

  • Jums pilnīgi 100% taisnība, visam piekrītu. Visu var un vajag – tikai ar mēru!! Arī kad uz barikādēm stāvējām, domājām par savu Latviju. Bet tagad tās ceļš novīrzījies pilnīgi no mērķa, ja tāds vispār šajos 26 gados ir bijis.
   Jautājums paliek atklāts — vai tie, kam šis adresēts, to lasīs, vai atkal neapsaukās mūs par PSRS laika kaut kādām paliekām, ka tā domājam. Ja izteiksi domas, tad daļa šeit komentējošo darbojas tikai uz citu “aplikšanu”.

 10. dusmīgais - atbilde "Pīkstulis" Atbildēt

  Noteikti esmu darījis daudz, daudz vairāk par tevi ! Turpinu un turpināšu to darīt arī turpmāk ! Kā un kur – tas lai paliek manā pārziņā ! Pavisam ticība Latvijai vēl nav zudusi, jo atceros “Baltijas ceļu”, kurā piedalījos kopā ar daudziem tūkstošiem latviešu ( un ne tikai latviešu ). Atceros barikāžu naktis, kurās piedalījos. Un atceros kā man nācās cīnīties ar Interfronti un kangariem !

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Visprātīgāk ir uz šādiem ”pīkstuļiem” nereaģēt. Tie visi ir izcili demagogi, kas jebkuru aizvedīs pa maldu ceļu. Ja Tu saki, ka 60 miljoni ir nesamērīgi liela summa un, ka nevajag vienaldzīgi noraudzīties kā kāda šaika mēģina izniekot (varbūt pat nozagt) mūsu nodokļu naudu, tad uzreiz atrodas pīkstuļi, kuri paziņo, ka pats esi muļķis. Tas ir padomju laikos labi pārbaudīts stiliņš- apliet patiesības teicēju ar mēsliem, liekot noskurināties un notīrīties. Pa to laiku demagogs savus netīros darbus (zelta tiltu, VID ēku, bibliotēku, Kr. Barona ielu, Stradiņa slimnīcu, Rīgas pili, Rīgas satiksmi, siltumu, tirgu, L Dz., ostu ) ir “sakārtojis” un nozudis krūmos.
   Vai mūsu valstī par “augstu personīgo profesionālo meistarību” kaut viens ir ietupināts tā, pa īstam?!
   Bet ar ”kultūru” ir tā- visi tik “kulturāli” un “ģeniāli”, ka tautai to nesaprast, un, jo ”smalkāk”, jo mazāk kāds ko saprot un labāks kopējais un personiskais cirpums.

 11. Kur vispār tāda ideja radusies – svinēt 5 gadus!? Tak laikam jau tā grābšanas kāre ir tik totāla, ka ar viena gada svinību “apkalpošanu” nepietiek. Un tie stilizētie “tautastērpi” ir vienkārši drausmīgi – īpaši tas puiša īsais krekls. Kāda vaina būtu katram deju kolektīvam dejot savos tērpos? Tikai tā varētu redzēt, cik krāšņi un dažādi tie ir. Tiešām tagad kaut kāda mafija atklāti laupa ne tikai naudu, bet degradē arī latviešu kultūras vērtības. Vēl viena piebilde – ideja par bezmaksas koncertiem jau laba, bet tiem māksliniekiem taču ēšanai un komunālajiem maksājumiem naudiņu arī vajag…

 12. diez vai līdz simtgadei izvilks …

 13. Ne,nu traks var palikt ar to valdibu,doma tau naudu teret uz simtgadi,but cilveki jau ta bada dzivo,labi ka kuri aizlidoja uz citu valsti.To visu valdibu vajag azvest uz Sibiriju,lai padzivo auktuma un bez naudas,tadas maitas,jo talask lv.jo zemak grimst purva,PIPEC!

 14. Korupcija un politmafiozas shēmas ir Latvijas valsts pamats, kāpēc lai 100 gadu neatzīmēt tradicionāli ar treknu “otkatu” galdu dažiem par visu nodokļu maksātaju naudu?

 15. Ja Latvijas simtgades svinēšanai tiks notērēti 60 miljoni eur, ATLAIST Saeimu! Bez iebildēm!

 16. Kartejas dzires mera laika. Tad,kad valsts sligst nabadziba un tas iedzivotaji no bezizejas ir spiesti pamest savas teva majas un doties svesuma pelnit sev iztiku varas viri un sievas dala miljonuspa labi un pa kreisi. Sudina tautas terpus no nezin kadiem audumiem,kas vispar ne tuvu nav realajiem un vel daudzas citas nesaprotamas lietas. Visu jau tapat mes neuzzinasim,kur ta musu nodoklu maksataju naudina bus aizpludusi. Yikai atkal kads jauns miljonars bus uzradies. Ja agrak baznicas uz Ziemassvetkiem vareja trucigais aiziet un paklausities labu makslinieku izpildijumu, tad tagad ari tas nav iespejams. Lauku rajonos, kur nav lielas koncertzales ari retis ,kurs vairs koncerte. Ja esi nabags,tad nav ko klausities augstas raudzes maksliniekus. Tupi sava alas,labi ja patelevizoru vel ko redzi, vai radio paklausies.

 17. Mans priekšlikums,lai no tiem sešdesmit miljoniem piešķir kādu daļu aknu transplantācijai,bērnu rehabilitācijai un citām medicīniskām manupulācijām,lai nevajadzētu tiem,kam tā naudiņa nepieciešama gaidīt un zīlēt vai tauta sametīs vai nē.Viegli arī atskaitīties uz simtgadi publicējot izglābto cilvēku vārdus.Pietiek jau ar paveikto-Visdārgākais tilts.Visdārgākā ekspluatācijai bibliotēka,tāpat arī VID ēka nu un nepārspējamā Bruņinieku iela.Vai nebūtu lieliska dāvana SIMTGADEI<JA TĀ NEBŪTU,KĀ IR!

 18. Nelaist pie naudas čivli un rīgas kultūras pārvaldes aizsēdējušās večas ar dziļā padomju laika izglītībām – vanadziņu, osi, miltiņu u.c.

 19. Pilnīgi piekrītu Tev , Andra ! 60 miljoni ir nesamērīga summa. It sevišķi uz fona, kad smagi slimiem cilvēkiem, priekš ārstēšanās naudu neatrod, taču uz citām lietām mūsu ievēlētie bāleliņi trallina naudu pa labi un pa kreisi ! Šinī ziņā es apbrīnoju ( brīžiem baigās dusmas uznāk ) savu tautu par vienaldzību, ar kādu viņa ļauj visu to darīt ! Būtībā tā ir aizklāta zagšana, jo zināms, ka Latvijā tiek organizēti daž ne dažādi konkursi , kur pretendents, faktiski, jau izraudzīts no “savējiem”. Jo pēdējie, saprotams, “padalās “. Citreiz to sauc no krievu valodas pārņemtā vardā “otkati”. Arī šinī gadījumā man rodas aizdomas, ka plāns jau sastādīts : ko kurš darīs un pa kādu summu.

  • Ko čīksti par tautas vienaldzību?! Pats neesi tauta? Ko esi paveicis lai pārējie nebūtu vienaldzīgi? Klusiņām virtuvē aiz ledusskapja čukstējis?!

 20. nedomāju, kas iesāktais maratons apstāsies, jo nauda vajadzīga visiem, kas grib to dabūt par velti, jo lielāka summa tiks piešķirta, ja vairāk būs ko ieskaitīt personīgajos kontos, neviens taču to nekontrolēs, bet konstatēs tikai pēc gada vai vēlāk, kad būs par vēlu un vainīgo nebūs, kā ar zelta tiltu un citām afērām.
  Ne par velti tās zemestrīces notiek, zemei grūti pieņemt visus grēku darbus, tāpēc arī protestē.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+