×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Visās Latvijas upēs turpina paaugstināties ūdens līmenis

Foto-LETAFoto-LETA

Visās Latvijas upēs naktī uz svētdienu, 14.aprīli, turpinājis paaugstināties ūdens līmenis, īpaši pieaugot vietās, kur izveidojušies ledus sablīvējumi, aģentūru LETA informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidrologi.

Vakar ap plkst.17 Lielupē pie Mežotnes sāka iet ledus, notika blīvēšanās un ūdens līmenis dienas laikā paaugstinājās par 2,3 metriem. Vēlāk ledus izkustējās un tuvojās Staļģenei, kur tas sablīvējies un atsācis kustēties šorīt. Lielupē pie Mežotnes ūdens līmenis šonedēļ kopumā cēlies par aptuveni četriem metriem.

Pie Staļģenes ūdens līmenis pacēlies par 1,75 metriem, bet tagad sācis kristies, jo ledus izkustējies un sācis virzīties uz Jelgavas pusi.

Vakar Lielupes ūdens līmenis posmā Jelgava-Kalnciems paaugstinājās tikai par 16-17 centimetriem diennaktī, upes pietekās Misā un Tērvetē ūdens līmeņi paaugstinājās par 35-45 centimetriem diennaktī, bet Svētē un Bērzē tas noticis straujāk – tur ūdens līmeņi paaugstinājušies par 90-135 centimetriem diennakts laikā.

Kā ziņots, strauja ūdens celšanās vakar sākās Ventā, kur upes augštecē ūdens līmenis aizvadītajā diennaktī paaugstinājies par vairāk nekā vienu metru. Ventas posmā no Leckavas līdz Vārdavai ūdens līmeņi kāpuši par 103-127 centimetriem diennaktī, bet Kuldīgas-Vendzavas posmā tie bija 26-45 centimetri diennaktī. Bārtā, Rīvā, Užavā, Durbē un Abavā ūdens līmeņi paaugstinājušies par 14-51 centimetriem, bet Imulā un Ciecerē par 82-170 centimetriem diennaktī.

Savukārt pie Kuldīgas patlaban ir reta ūdens iešana, tāpēc arī tur ūdens līmenis ir paaugstinājies.

Gaujā ūdens līmenis ir sācis celties straujāk, upes augštecē tie bija desmit centimetri diennaktī, un ledus ir palicis tumšāks. Tāpat ūdens līmeņi paaugstinās mazajās Vidzemes upēs.

Strauji ūdens ir cēlies arī Daugavā Baltkrievijas teritorijā – no 50 līdz 70 centimetriem, kur atsevišķās vietās ir izveidojušās ūdens lāmas, kā arī novērota ledus sakustēšanās. Savukārt Latvijas teritorijā ūdens līmenis ir cēlies straujāk nekā vakar – 30 līdz 40 centimetri pie Piedrujas. Daugavā no Verhņedvinskas līdz Jēkabpilij ūdens līmeņi paaugstinājās par 14-39 centimetriem diennaktī.

Daugavas pietekās Laucesā, Dubnas augštecē, Aiviekstē, Pededzē, Rēzeknē, Ogrē un Lielajā Juglā ūdens līmeņi paaugstinājās 10-31 centimetriem diennaktī, bet Dubnas lejtecē un Ošā ūdens līmeņi paaugstinājās straujāk – 44-62 centimetri diennaktī. Zilupē pie Pasienes ūdens līmenis paaugstinājies par 18 centimetriem diennaktī.

Upes pārsvarā klāj ledus sega, ledus sega ar lāsmeņiem vai torosiem, atsevišķās vietās zem ledus vižņi. Paaugstinoties gaisa temperatūrai virs nulle grādiem upēs virs ledus segas novērotas sniegūdens lāmas, ūdens uz ledus vai tekošs ūdens virs ledus, kā arī parādās piekrasta vaļumjoslas.

Daugavā pie Suražas ledus ir pacelts, pie Vitebskas palikušas palieku piesalas, bet pie Ullas ledus ir sakustējies. Savukārt citos upes posmos pārsvarā izveidojušās piekrastes vaļumjoslas, ūdens uz ledus vai sniegūdens lāmas, atsevišķos upes posmos ledus kļuvis tumšs.

Dubnā pie Sīļiem iet rets ledus, gar krastiem ledus krautņi, tie ir arī Aiviekstes krastos pie Lubānas. Lielupē pie Mežotnes ledus ir pacelts, pie Jelgavas izveidojusies piekrasta vaļumjosla, daudzviet uz ledus ir ūdens. Augšpus Kalnciema novērojumu stacijas ir izskalojumi. Ventā pie Kuldīgas notiek reta ledus iešana.

Sāk applūst Aiviekstes palienes pie Lubānas, un tuvākajās dienās Latvijas upēs turpināsies straujāka ūdens līmeņa paaugstināšanās, iespējama palieņu applūšana. Tāpat ledus strauji zaudēs izturību, iespējamas ledus sakustēšanās un straujākajos upju posmos iespējama arī ledus iešana.

Ledus iešanas laikā upēs būs vērojamas straujas ūdens līmeņa svārstības. Šajā laikā atrasties uz ledus ir ļoti bīstami.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+