×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
21. janvāris, 2018
Drukāt

Visatbildīgākais hobijs: Vai par mednieku var kļūt jebkurš šaudīties gribētājs? (24)

Foto - Kate ŠternaFoto - Kate Šterna

Arī dāmām mednieka taka nav aizliegtais auglis. Prasības ir identiskas.

Vai tiešām par mednieku var kļūt jebkurš šaudīties gribētājs un tas ir tikpat vienkārši kā sarunāt antibiotiku recepti pie ģimenes ārsta?

Latvijas sabiedrība vēl nav pilnībā atbrīvojusies no padomju laiku mantojuma, un medības ir viena no tām slēgtajām un pārējai sabiedrībai maz pazīstamajām cilvēka interešu sfērām, ko raksturo spēcīgi aizspriedumi, novecojuši un pamatā atbaidoši stereotipi. Joprojām ārpus medībām esošās sabiedrības apziņā mednieks ir aprobežots, asinskārs, toties ar modernām tehnoloģijām apveltīts tipiņš, kurš šauj visu, kas kustas, kuram likums nav rakstīts, bet morāle ir kā zobenzobu tīģerim.

 

Kurš drīkst būt mednieks?

Likuma izpratnē par mednieku tiek dēvēta persona, kura pēc atbilstošas apmācības un eksāmenu nokārtošanas ir ieguvusi mednieka apliecību. Uzreiz pēc tam mednieks jau ir tiesīgs medīt, pagaidām bez ieročiem. Viņš var izmantot lamatas un medību rīkus. Ieroču atļaujas tiek kārtotas pēc tam. Turklāt, lai iegūtu atļauju medībās izmantot vītņstobru ieroci, ir jākārto vēl viens speciāls šaušanas eksāmens.

Savukārt, ja mednieka apliecība saņemta pirms trim vai vairāk gadiem un ja cilvēks izcili pārzina sava kluba medību objektus, viņam patīk uzņemties atbildību, vadīt procesus, un medību kolektīvs šo personu respektē, viņam ir iespēja atkal sēsties mācību solā, kārtot nedaudz atšķirīgu eksāmenu un kļūt par medību vadītāju. Bez mednieka ar šādu kvalifikāciju nevar norisināties nevienas dzinējmedības.

 

Mednieku kursi

Iestāties medību kursos faktiski var jebkurš cilvēks, šeit vecuma ierobežojumu nav. Teoriju var apgūt arī pusaudža vecumā. Medību kursus organizē mednieku sabiedriskās organizācijas, akreditētas mācību iestādes un citas juridiskās personas. Jauno mednieku apmācības ilgums ir ne mazāk par 40 stundām. Medību vadītāji pārbaudījumam drīkst gatavoties patstāvīgi. Tā kā medību kursos pamatā iestājas pieauguši cilvēki, mācību grafiks bieži vien ir elastīgs, pielāgots vairākuma interesēm.

Pēc četrdesmit skolas solā pavadītajām stundām topošajam medniekam jāpārzina daudz tēmu – sākot ar medījamo dzīvnieku bioloģiju, slimībām un uzvedību, beidzot ar šaujamieroču un munīcijas lietām un medību suņu izmantošanu. Katram medniekam jāzina atbild es uz vairāk nekā tūkstoš jautājumiem, kas nebūt nav vienkārši un daudzi no tiem ir sastādīti ar nolūku mulsināt prātu un prasa precīzas definīcijas. Eksāmenā būs jāatbild uz 60 nejauši izvēlētajiem un drīkst pieļaut tikai sešas kļūdas, bet medību vadītāji – piecas. Eksāmenu kārto Valsts meža dienestā, bet pirms tam jāsaņem skolas apstiprinājums, ka persona ir gatava kļūt par mednieku.

Ja teorētiskā pārbaudījuma bloks ir veiksmīgi pārvarēts, topošais mednieks tiek pielaists otrajai sadaļai, kas ietver šaušanas prasmju pārbaudi un normatīvajos aktos noteikto drošības prasību ievērošanu rīcībā ar medību šaujamieroci. Vienkāršākiem vārdiem sakot, ja šaušanā norma tiek izpildīta, bet cilvēks nepareizi apietas ar ieroci, viņam eksāmenu var arī neieskaitīt.

 

Šaušanas treniņi pirms eksāmena ir obligāti visiem mednieka apliecības pretendentiem. Foto - Kate ŠternaŠaušanas treniņi pirms eksāmena ir obligāti visiem mednieka apliecības pretendentiem. Foto - Kate Šterna

Šaušanas eksāmeni

Lai sagatavotos šaušanas eksāmenam, jātrenējas šautuvē. Treniņi parasti sākas jau teorijas apgūšanas laikā, kad ir iegaumētas un pārbaudītas zināšanas par drošības prasībām un rīcību ar ieroci. Neliels procents cilvēku apgūst šaušanas tehniku ļoti ātri. Tikpat maz, ja ne vēl mazāk ir to, kam šo prasmju apgūšana prasa milzīgu piepūli un ilgu laiku. To var salīdzināt ar autovadītāja apmācību – vajadzīgs talants un izjūta. Vairākums topošo mednieku apmeklē šautuvi 4 – 10 reizes, kamēr sasniedz nepieciešamo līmeni un ir gatavi eksāmenam.

Divu nedēļu laikā pēc veiksmīgi nokārtotiem teorē­tiskajiem un šaušanas pārbaudījumiem Valsts meža dienests medniekam izsniedz mednieka apliecību.

 

Foto - Kate ŠternaFoto - Kate Šterna

Ieroča iegāde

Pavisam loģisks ir nākamais solis – ieroča iegāde. Līdz šim nokārtotie pārbaudījumi ļauj pretendēt uz gludstobra ieroča (tā sauktās bises) iegādi. Lai iegādātos vītņstobra ieroci jeb karabīni, ir jākārto vēl viens šaušanas eksāmens, gan tikai sākot ar 21 gada vecumu.

Līdz brīdim, kad noskatītais ierocis drīkstēs atrasties deklarētajā dzīvesvietā drošā ieroču seifā, ir vēl tāls ceļš ejams. Ir jāsaņem medicīniskās komisijas slēdziens. Katram medniekam pirms ieroču atļaujas saņemšanas ir jāiziet pirmās medicīniskās palīdzības kursi. Tad seko vizīte policijā, kur Licencēšanas un atļauju sistēmas birojā jāiesniedz iesniegums, kas ļaus saņemt ieroča iegādāšanās atļauju.

Pēc atļaujas saņemšanas un vietējā inspektora ciemošanās deklarētajā dzīvesvietā beidzot var doties uz ieroču veikalu un iegādāties noskatīto ieroci. Piecu darba dienu laikā tas ir obligāti jāpiereģistrē turpat, kur saņemta ieroča iegādes atļauja. Tikai pēc visu šo punktu secīgas un veiksmīgas izpildes persona varēs likumīgi glabāt medību ieroci iepriekš iegādātajā seifā un ar to piedalīties medībās. Jāpiebilst, ka šaujamieroča iegāde tiks liegta personai, kura neatbilst virknei prasību, kas noteiktas Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumā.

 

Pēcvārds

Jā, medības ir hobijs. Jā, katrs pats izvēlas, kļūt vai nekļūt par mednieku. Taču ikviens, kurš nolēmis iet šo ceļu, pārstāj būt vienkārši cilvēks. Viņš uzņemas atbildību, ļoti lielu atbildību par apkārtējo cilvēku, par savu un savas ģimenes drošību un veselību, par dabas resursu lietderīgu un ilgtspējīgu izmantošanu, par dzīvnieku populāciju pastāvēšanu un dabas aizsardzību. Mednieku var apturēt un pārbaudīt jebkurš policijas struktūrvienību pārstāvis. Jebkurā vietā un laikā medniekam ir jābūt adekvātam, mierīgam un skaidrā. Viņa sirdsapziņai jābūt tīrai un dokumentiem kārtībā. Reti kura hobija piekritēji var palielīties ar tik milzīgu atbildības nastu un spēju pildīt tik daudzas likuma un noteikumu prasības, kādas ir jāņem vērā ikvienam medniekam un sporta šāvējam!

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Mūsdienu pasaule nav iespējama bez dzīvnieku skaita regulēšanas. Patīk jums tas vai nē, bet tā ir patiesība. Un mednieki veic to regulēšanu. Un dara to arī priekš tiem, kas medībās neiet, vai pat ienīst medības. Arī tas ir fakts. Un pie reizes mednieki gūst prieku atrodoties dabā. Un nogalināšana medībās ir tikai neliela (sekundes daļa) procesa sastāvdaļa. Daudz vairāk laika aizņem dzīvnieku novērošana, izsekošana, izvērtēšana utt.. Un neesam mēs nekādi asinskāri muļķi bet atbildīgi cilvēki ar savu hobiju un savām tiesībām.

 2. oficiālie šaudīties gribētāji …??????
  Kur konstitūcijā rakstītās vienādās tiesības ?
  Kādi tik iegansti netiek meklēti lai nelaistu medīt !!!

 3. Blaviens seit raksta komentarus tikai pilsetnieki?! Mednieki piebaro,izliek mikroelementus un sali meza,selektivi noskata un izsauj novargusos dzivniekus,lai samazinatu dzivnieku postijumus meza uz lauka un abeldarzos kas nojozti ar zogiem. Maksa nomu par platibam ko apmedi. Ka ari sakop meza zveru bebru raditos postijumus meleoracijai. Ta nau tika sausana,bet liels darbs arpus majas

  • Nerunā par pagājušajiem gadsimtiem?
   Melioratori ibio 🙂
   Arī tie primitīvie slinkie resnvēderi džipos ar gadžetiem: optiku, kamerām, nakts tēmekļiem un gps. Tikai slimos un novārgušos šaujot, ha, un to gaļu tad suņiem izbarojat? Kur nez tās trofejas rodas? Un kāda dabiskā atlase notiek dzinējmedībās?

 4. Lasot komentārus kārtējo reizi pārliecinājos cik nekompetenti,ir raksta lasītāji! Kur jūs”dabas draugi” esiet kad āra temperatūra noslīd zemāk par 0 grādiem pēc celsija, kad sniega sega sasniedz 30cm? Sēžat savās siltajās istabās un ēdat Dāņu antibiotikām piebarotos cūkas gaļu. Joprojām daudziem Latvijā dzīvojošiem medniekiem tas ir iztikas avots! Cik cilvēku tik viedokļi!

  • Dabā viss notiek arī bez cilvēka iejaukšanās,tā kā-nevajag un jo mazāk nelūgta ieeju cita mājās(dzīvniekiem tās ir mājas vistiešākā veidā),jo mazāk tās iemītniekus traucēju.Pietiek viņiem jau ar meža zāģeriem. Piebaro,lai piesietu dzīvnieku medību vietai. Vairākus gadus atpakaļ stirnas redzēju ganāmies apkārtnes pļavās,tagad vairs to nav-aprīti.

   • Dabā jau viss protams notiek bez cilvēka iejaukšanās. Tikai cilvēki ar to nav mierā. Nevienam nepatīk ka bebri mežu nopludina, cūkas un brieži noēd sējumus, aļņi nolauž kociņus utt. Tāpēc dzīvnieku skaits tiek turēts noteiktā daudzumā (lai populācija saglabātos un cilvēka saimnieciskā darbība pārāk neciestu)

    • daba noregulētu dzīvnieku skaitu pāris simtu gadu laikā …..ja pazustu pilsētas un pilsētnieki…..jeb cilvēki…un laukus un šosejas un pilsētas atdotu mežam…..vainīgs ir pilsētnieks , kas grib rīt un grib spožas mantiņas………lauceniekam pietiktu mazdārziņu pie mājas …

 5. Sieviete-dzīvības devēja,bet medniece nogalina.Man nepatīk mednieki,bet sievietes mednieki ir sevišķi riebīgi,diemžēl ne jau es to varu mainīt,kas mīl nogalināt-nogalinās…Un vēl ja meža zvēram jāmirst ko darīsi,bet viņš vismaz kādu bridi brīvībā jutās labi,ko nevar teikt par mājas lopiņiem,kurus moka mēslos,aukstumā,badā un būros…un mēs tādus nomocītus dzīvniekus ēdam…Mednieki ir priviliģēti un tāpēc viņu tik daudz…Tu esi tas,ko tu ēd!

 6. Es labāk aizeju pašaudīt ar pistoli… pa dzelzs vai papīra mēdrķiem.

 7. Aizbrauciet paskatīties vistām acīs, kuras tur būros , lai tās pēc tam nonāk jūsu galdā. Vēl briesmīgāks skats ir lielfermās. Aizbrauciet tur un paskatieties tiem lopiem acīs. Tas ir tiem, kuri pārtikā lieto gaļu.

 8. Es neieredzu medniekus. Ja man kāds cilvēks saka, ka viņš ir kaislīgs mednieks, es riebumā gribu novērsties un cenšos nekad dzīvē viņu vairs nesatikt.
  Viņam taču acīs spīd mirstošu dzīvnieku pēdējais skatiens un ausīs skan pēdējais vaids un nopūta.

 9. ēdiet paši savas maximas ķīmiskās preces un safabricēto tā saucamo gaļu , tapēc meža zvērs ir ar savām maņām , lai nepielaistu mednieku savā tuvumā.

  • Ja mednieks nebūtu aprīkots ar dažādiem tehniskiem līdzekļiem,suņiem un neatdarinātu dzīvniekam neatvairāmas skaņas,ja būtu līdzīgā ekipējumā,tad piekristu,bet šis cīniņš ir nodevīgs no mednieka puses,pie tam viņš jau neēdīs to ko citi,jo viņš ,redziet, ir mednieks un par medījumu nav jāmaksā kā veikalā.

 10. Es tikai nesapratu, kāpēc tur pēcvārdā kaut kas par sirdsapziņu tika iešļupstēts?
  Būtu pieticis ar azarts, adrenalīns, vājuma izpausmes atkarība 😉

 11. vai ir atšķirība ..stirna-cilvēks……zaķis….alnis….lepoties ar to, ka esi slepkava ????
  ēdamais pārpilnas MAXIMAS utt. kur vienlīdzība? zaķim nav šautenes,,nav arī stirnai vai mežacūkai..nav labi. paskatieties dzīvnieka acīs u tad šaujat…stulbums slimnieki

 12. Šī laika ”mednieki” nav nekādi mednieki, HAĻAVAS tīkotāji un dzīvās dabas nīdēji.

   • Kur ir tavs humānums kad tu notriec briedi un tava mašīna ir norakstāma?

    • Tipiska mednieka paraugs, kam loģika tumša bilde.
     Viens neizslēdz otru, humānums nekur nepazūd, normālam cilvēkam žēl gan brieža, gan mašīnas. Un žēl, un dusmas uz sevi.

  • Mednieki ir cilvēki kam daba rūp daudz vairāk kā citiem. Bet pētījumi rāda, ka medniekus un medības visvairāk necieš cilvēki, kas dzimuši un auguši pilsētās (respektīvi ir “tālu no dabas”). Tā lūk!

   • Citu argumentu nevari izdomāt? Protams, kad pašu slimīgo noviržu attaisnošanai reāla pamatojuma nav, tad labāk apmētāt ar kakučiem oponentus un novērst uzmanību. Bet tas jau būtību nemaina, ka tas ir un paliek asinains hobijs.

  • laikam jau runā par konkrētiem paziņām? Tikai tad nevajag vispārināt! Ja nepatīk kāds konkrēts cilvēks, tad tā arī raksti.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +29.4
Alūksne +27.5
Daugavpils +27.2
Saldus +29.0
Liepāja +30.4
Jelgava +28.6
Ventspils +20.2
Limbaži +28
Madona +29.3
Rēzekne +27.6
Draugiem Facebook Twitter Google+