Dabā
Laika ziņas

Visbaltākie Ziemassvētki būs Latgalē un Vidzemē. Atceries sala rekordus? 0

EPA/LETA

Ja vēlaties Ziemassvētkos baudīt kaut nedaudz sniega baltuma, šogad jādodas uz Latgali un Vidzemi. Kurzemē un Zemgalē, ja arī kaut kur sniegs būs, tad pavisam nedaudz. Šogad Ziemassvētki, tāpat kā pērn, būs ar mainīgiem laika apstākļiem un biežiem nokrišņiem.

Latvijas austrumu rajonos šobrīd izveidojusies un nostabilizējusies sniega sega, kas vakar no rīta atsevišķās novērojumu stacijās sasniedza 6–10 cm. Tā kā vakar turpinājās snigšana, sniega segas biezums palielinājies vēl par vairākiem centimetriem, zina teikt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu un klimata daļa speciāliste Laura Krūmiņa. Diemžēl sals, kas līdz šim pieturējies Latgalē un Vidzemē, mazināsies un jau šodien gaidāms atkusnis visā Latvijā.

“Taču 24. un 25. decembrī pieturēsies neliels sals un līdz ar to Vidzemē un Latgalē zemes virsmu pārklās sniega sega,” prognozē L. Krūmiņa. Viņa gan arī brīdina, ka Ziemassvētku vakarā pastāv liela iespējamība, ka nokrišņi lietus formā sasniegs arī galējos valsts austrumu rajonus. “Uz zemes sniegs būs, bet var gadīties, ka Ziemassvētku vakarā līs arī Latgalē un Vidzemē. Snigšanu, tuvojoties vakaram, pakāpeniski nomainīs lietus,” piebilst L. Krūmiņa.

Gaisa temperatūra pakāpeniski mainīsies un, sākot ar Otrajiem Ziemassvētkiem, visā Latvijā tā būs virs nulles. 24. un 25. decembrī naktī vēl piesals, bet dienā gaisa temperatūra jau būs ap un virs nulles.

Jārēķinās arī vēja pastiprināšanos. 25. decembrī gaidāms, ka Latvijas lielākajā daļā vējš brāzmās sasniegs 15–18 m/s, bet piekrastes rajonos sasniegs pat 20 m/s. Tas būs samērā silts rietumu puses vējš, kas atnesīs atkusni. “Ja atklāti, tad šis vējš atnesīs slapjdraņķi,” piebilst laika apstākļu prognozētāja.

Diemžēl šobrīd arī jaunais neizskatās ziemīgāks. Cikloni no Atlantijas okeāna viens aiz otra virzīsies pāri Eiropas ziemeļu rajoniem, līdzi nesot mitrus, drēgnus un samērā siltus laika apstākļus. Gadu mijā vietām Latvijā naktīs nedaudz piesals, bet svētku svinētājiem jārēķinās, ka joprojām saglabāsies slapjdraņķis, piebilst L. Krūmiņa. Ap gadu miju iespējama arī vēja pastiprināšanās līdz 15–20 m/s.

Kopējā ziemas prognozē dominē iepriekšējo gadu tendence, proti, Latvijā stabila un klasiska ziema ar salu un sniegu neiestāsies. Janvārī, februārī, arī martā kādā brīdī sals noteikti iestāsies, bet tas būs īslaicīgs. “Nav šobrīd pamata runāt par ilgstošu un sniegiem bagātu ziemu, bargiem saliem,” piebilst L. Krūmiņa.

Atsevišķās decembra dienās sniega segas biezums Latvijā var sasniegt ap pusi metra un vēl vairāk. Tā ne tikai auksts, bet arī bagāts ar sniegu bija 2001. gada decembris: Vecgada vakarā visu Latviju klāja no 10 līdz pat 52 cm (Limbažos) bieza sniega sega.

Ziemassvētku rekordi

* Zemākā gaisa temperatūra Ziemassvētkos novērota 1996. gadā Zosēnos – 31,5 0C.

* Siltākie Ziemassvētki bija pērn, kad Kolkā gaisa temperatūra sasniedza + 10,3 0C.

* Visbiezākā sniega sega novērota 1981. gadā Vendzavā, kad tā sasniedza 51 cm.

* Četrus gadus Ziemassvētki ir bijuši bez sniega visā Latvijas teritorijā, tostarp 2016. un 2015. gadā.

* Visvējainākie Ziemassvētki bija 2003. gadā, kad vēja brāzmas pārsniedza 25 m/s.

* 2010. gada Ziemassvētkos smidzināšanas, lietus un sasalstoša lietus dēļ gandrīz visu Latviju pārklāja apledojums, kas daudzviet saglabājās vēl 2011. gada sākumā, kad sniegs koku zarus darīja vēl smagākus un tie lūza.

LA.lv