×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. februāris, 2013
Drukāt

Visbīstamākais – “lienošā” divvalodība

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Eiropa mūs pilnībā saprot, un, ja rīt mēs noteiktu, ka Latvijā būs tikai valsts finansētas latviešu valodas skolas, no Eiropas puses mums nekādu problēmu nebūtu, vakar Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (“Vienotība”) sacīja konferencē “Gads pēc valodas referenduma: paveiktais un darāmais”. 


 

To viņa bija sarīkojusi Rīgā ES mājā, aicinot piedalīties politiķus, valodas institūciju vadītājus un citus valodas politikas interesentus.

Kas tad jādara un jāievēro turpmāk? “Skaidri un gaiši – Latvijas Valsts amatpersonām publiskajā telpā jālieto tikai un vienīgi valsts valoda. Bet cik no mūsu amatpersonām to ievēro?” sacīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja filoloģijas doktore Ina Druviete (“Vienotība”), piebilstot, ka to neizprot arī daži tuvākie kolēģi. Kā otru svarīgu nosacījumu viņa minēja iespējamos grozījumus Darba likumā: vēlreiz skaidri, konsekventi jāpamato princips, ka vienīgā valoda, kuras zināšanas ir obligāti prasāmas visās sabiedriskās dzīves jomās, ir valsts valoda. Citu valodu zināšanu nepieciešamība jāpierāda. Ina Druviete izteica noraidījumu Izglītības un zinātnes ministrijas gatavotajiem grozījumiem par latviešu valodas lomas mazināšanu augstskolās.

Par visbīstamāko tendenci profesore nosauca “lienošo divvalodību”. Runa ir par informācijas nevajadzīgu dublēšanu, piemēram, televīzijā. Politiķe izteica neizpratni, kāpēc ģimeņu apmaiņas programmā latviešu bērniem ir jāapgūst krievu valoda un kāpēc publiskajā telpā pašreiz tik aktīvi izskan aicinājumi krievu valodu atkal iekļaut obligāti apgūstamo valodu lokā.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) uzsvēra, ka ir nepieciešams “apvērsums domāšanā”, un atkārtoja aicinājumu – lūdzu, latvieši un arī pārējie – cittautieši –, runājiet latviski. Arī viņa akcentēja domu par latviskajām skolām: “Manuprāt, sadalītā skolu sistēma, divvalodība skolās – tas nav Latvijas valsts panākums. Tā nav uzvara, bet tā ir bijusi piekāpšanās.”

Rīgas domes deputāts Jānis Mārtiņš Zandbergs (“Vienotība”), kas iepriekš dzīvojis ASV un Vācijā un Latvijā dzīvo tikai 15 gadus, ierosināja vienkāršu “recepti” – lai visi latvieši uz trim gadiem “aizmirst” krievu valodu!

Beidzamajā laikā dažādi viedokļi izskanējuši par to, ka trūkstot bezmaksas valsts valodas kursu, un arī vakar diskusijā “SC” politiķe E. Krivcova sacīja, ka tie būtu jānodrošina visiem, kas vēlas tādus apmeklēt. I. Vaidere atbildēja, ka Eiropas Savienības valodas taču cilvēki apgūst, maksājot par tiem paši lielu naudu, un ka par “bezmaksas” latviešu valodas kursiem arī kāds maksā, proti, nodokļu maksātāji.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+