Stikla šķirošanas konteineros pudeles un burkas drīkst arī saplīst. Tur var ievietot arī zāļu pudelītes.
Stikla šķirošanas konteineros pudeles un burkas drīkst arī saplīst. Tur var ievietot arī zāļu pudelītes.
Foto: Artūrs Kaurovs

Visbiežāk cilvēki kļūdās, šķirojot dažādos plastmasas atkritumus 1

Tūjā un vairākos citos piekrastes pašvaldību publiskajos šķiroto atkritumu savākšanas punktos bez maksas var nodot vairs tikai stikla pudeles.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Pašvaldības nespēj tikt galā ar atpūtniekiem, kas šķirošanas konteineros, kas izvietoti ekopunktos, met iekšā ne tikai vienreizlietojamos traukus, čipsu pakas, konfekšu papīrus, salvetes, autiņbiksītes un citus atkritumus, bet dažreiz arī, garām braucot, atved no mājām sadzīves atkritumus.

“Ja dalīti vākto atkritumu konteineru saturs regulāri tiek sabojāts, tad to izvedam nevis bez maksas, bet gan par sadzīves atkritumu tarifu. Ja pašvaldība saprot, ka atpūtnieki ekopunktu ir padarījuši par sadzīves atkritumu izgāztuvi, tad visbiežāk tiek nolemts slēgt šo punktu,” pastāstīja Ziemeļvidzemes pašvaldību izveidotā atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “ZAAO” speciāliste Zane Leimane.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai nodrošinātu iespēju šķirot atkritumus un tādējādi samazināt savas izmaksas par sadzīves atkritumiem, jau sešu pilsētu iedzīvotājiem ir iespēja šķirot atkritumus pie mājām, savā pagalmā. Individuāli dalīti vāktu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojums privātmāju iedzīvotājiem tiek piedāvāts Cēsīs, Valmierā, Saulkrastos, Smiltenē, Limbažos un Valkā.

Šoruden iecerēts šo pakalpojumu piedāvāt arī citu pilsētu iedzīvotājiem, līdz ar to publisko šķiroto atkritumu savākšanas punktu būs vēl mazāk.

Visbiežāk cilvēki kļūdās, šķirojot dažādos plastmasas atkritumus. Piemēram polimēru konteineros nedrīkst likt vienreizlietojamos traukus, jo tiem šobrīd nav pārstrādes iespēju. “Arī jogurta un krējuma trauciņus vai kastītes, kurās no veikala mājās nesta siļķe vai sveramie salāti, jāliek sadzīves atkritumu konteinerā,” piebilst Z. Leimane.

“Dažreiz konteineri ir piegāzti ar pamperiem, domājot, ka tiem ir plastmasas klipšu daļiņas un tamlīdzīgi, taču aicinu šos atkritumus likt sadzīves atkritumu konteinerā.”

Tetrapakas – gan ar foliju, gan bez – var droši likt vieglā iepakojuma konteinerā. Tiesa, šķidrums pirms tam jāizlej un paka jāsaplacina. Iepakojums pirms nešanas uz šķirošanas konteineru nav jāmazgā.

“Mēs neprasām sterilu iepakojumu. Tas nedrīkst būt ar pārtiku, piemēram, ja tīra pagrabu, tad zaptei un gurķiem jābūt izkratītiem, bet nav ar mazgāšanas līdzekli jāmazgā. Pārstrādes process notiek augstā temperatūrā, kausējot nekaitē nedaudz pārtikas,” stāsta Z. Leimane.

“Mēs arī lūdzam izvērtēt ūdens un elektro resursu patēriņu, kas vajadzīgs iepakojuma mazgāšanai.”

Vismazāk problēmu sagādā papīra un kartona šķirošana, lai gan arī te var ievērot dažas lietas. Piemēram, saplacināt kartona kastes pirms ievietošanas konteinerā, lai atkritumu savācējam nav jāved tukšs gaiss. Papīra konteinerā var likt arī glancētos žurnālus un reklāmas bukletus. Tāpat netraucēs arī papīra skavas, jo tās pirms pārstrādes nošķiro ar magnētu.

Tiesa, papīra atkritumu konteineros nevajag mest salvetes un tualetes papīru.

“Arī kombinēti materiāli ir grūti šķirojami. Piemēram, lietussargs. Mums to nav iespējams uz līnijas sadalīt gabalos. Ja cilvēks mājās nodala kātu, tad to var likt metāla konteinerā, bet pārējais sadzīves atkritumos,” skaidro ZAAO speciāliste. Viņa arī teic, ka nevajag baidīties likt sašķiroto atkritumu konteinerā papīrus vai pudeles ar visu maisiņu, jo, pirms atkritumi tiek novietoti poligonā uz šķirošanas līnijas, maisiņi tiek saplēsti ar speciālu iekārtu.

“Nav speciāli jāizkrata atkritumi,” piebilst Z. Leimane.

Stikla pudeļu konteineros nevajadzētu likt “Rīgas balzama” pudeles, jo tās ir no keramikas, nevis stikla.

Konteinerā var likt ne tikai pudeles un burkas, bet arī stikla lauskas. Spoguļus un logu stiklu gan nedrīkst likt stikla iepakojuma konteinerā. Pudelēm drīkst būt metāla korķīši, tie nav jāņem speciāli nost, jo tos poligonā atdala ar magnētu. Bet burkām plastmasas vāciņi gan jānoņem un jāliek sadzīves atkritumu konteinerā.

“Cilvēki arvien gudrāk šķiro savus atkritumus atbilstoši pārstrādātāju prasībām un samazinot izmaksas par atkritumu izvešanu. Žēl tikai, ka joprojām ir cilvēki, kas negodprātīgi piesārņo publiskos ekopunktus, piemēram, uzberot virsū sašķirotajam pelnus, uzlejot krāsu vai rudenī iemetot lapas. Līdz ar to viss materiāls, kas konteinerā ir pareizi sašķirots, kļūst par sadzīves atkritumiem,” piebilst Z. Leimane.

Reklāma
Reklāma

Iedzīvotājiem Ziemeļvid­zemē 20 ekolaukumos ir iespēja bez maksas nodot ne tikai stikla iepakojumu, bet arī papīra, noteikta veida plastmasas un metāla iepakojumu. Ekolaukumos privātpersonas var nodot arī nolietotu sadzīves elektrotehniku, arī lietošanai derīgus apavus, kā arī sadzīvē radušos bīstamos atkritumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.