×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. aprīlis, 2017
Drukāt

Visi nevarēs pārcelties uz Rīgu, lauciniekus brīdina Gerhards (23)

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards . Foto - LETAVides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards . Foto - LETA

Lauku skolas un slimnīcas tiek slēgtas, vietējie ceļi daudzviet kļuvuši gandrīz neizbraucami: tās ir tikai dažas no sekām lauku iedzīvotāju skaita lejupslīdei, kas nozīmē arī mazākas iespējas ieguldīt līdzekļus šo reģionu infrastruktūras uzturēšanā. “Runājot par apdzīvojumu, vienīgais reģions, kur ir iedzīvotāju skaita pieaugums, ir Rīgas apkārtne. No reģionālās attīstības viedokļa nevaram aicināt visus pārcelties uz Rīgu, jo tad lielākā daļa Latvijas paliks tukša un neapsaimniekota (reģioniem zaudējot iedzīvotājus, tie zaudē Latvijas galveno resursu – cilvēkkapitālu),” žurnālam “Mājas Viesis” norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).

Ministrs atzīst, ka administratīvi teritoriālās reformas rezultātā daudzos gadījumos nav izdevies sasniegt reformas izvirzītos mērķus, proti, izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas teritorijas, kurās tiktu sniegti kvalitatīvi pakalpojumi iedzīvotājiem. “Kā risinājumu redzam policentriskās attīstības modeli – lai nodrošinātu alternatīvu Rīgai un emigrācijai ar plašākām darba iespējām iedzīvotājiem reģionos, tika izveidots policentriskās attīstības modelis, kas paredz deviņus nacionālās nozīmes attīstības centrus un 21 reģionālās nozīmes attīstības centru. Šis modelis ir noteikts Latvijas Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam, kā arī iekļauts Nacionālajā attīstības plānā līdz 2020.gadam un Reģionālās politikas pamatnostādnēs līdz 2019.gadam.”

Latvijas ilgtspējīgās attīstības stratēģija līdz 2030. gadam ir interesants dokuments, kur cita starpā lasāma šāda ierēdņu valodas stila pērle: “Depopulācijas teritoriālās dimensijas risinājumi būtu jāmeklē t. s. “inteliģentās saraušanās” virzienā, veicinot iedzīvotāju koncentrēšanos pakalpojumu centros atbilstoši demogrāfiskām, ekonomiskām un sociālām projekcijām, aktivizējot pilsētu un lauku sadarbības formas, attīstot e-pakalpojumus un radot kvalitatīvus dzīves apstākļus jaunu, ekonomiski neatkarīgu iedzīvotāju grupu piesaistīšanai dzīvei Latvijas lauku apvidos.”

Kā uzskata stratēģijas autors, sociālantropologs un bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis, piedāvātais “inteliģentās saraušanās” virziens ir pareizs, bet politiķi ir izvēlējušies to visu atstāt pašplūsmā, nevis mērķtiecīgi vadīt. “Problēma ir apzināta, bet nekas netiek darīts, lai gan ūdens jau smeļas mutē,” secina Ķīlis. Viņš norāda, ka pret reformām bieži vien iebilst pašvaldības, kam Latvijā ir liela vara un milzīga ietekme uz valsts politiku. “Vislabāk tas redzams tieši izglītības sistēmā, jo skolas ir pašvaldību pārziņā. Piemēram, profesionālās izglītības jomā mums bija daudz vieglāk īstenot reformas un veidot konkurētspējīgus izglītības centrus, jo arodskolas ir valsts pārziņā,” secina Ķīlis.

PILNU RAKSTU PAR SITUĀCIJU LAUKOS LASI JAUNĀKAJĀ ŽURNĀLA “MĀJAS VIESIS” NUMURĀ VAI E-IZDEVUMĀ!

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. A VOT GRIBĒŠIM UN VISI PARCELSIMIES JA GRIBEESIM ,SKAIDRS

 2. Skolā mums mācīja, ka demokrātija ir taisnīga, jo tā esot vairākuma vara. Bet, ja tā ir vairākuma vara – kā gan var būt, ka valsti formāli pārvalda un politiskos procesus virza aptuveni 0,1% pavalstnieku, jo apmēram tāds ir partijnieku īpatsvars mūsu kopējā balsstiesīgo pulkā?
  Ja Satversme – Valsts Pamatlikums neko nesaka par partijām un koalīcijām, bet skaidri norāda, ka “Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai”, bet tā kā tautas suverenitāte ir nedalāma un partija pārstāv tikai tautas daļu, tad kā iespējams, ka likums tiek pārkāpts un mūs pārvalda neliela ļaužu grupa?
  Tiek īstenots smags noziegums pret valsti (tautu) – šaura cilvēku loka diktatūra, kopīpašuma izlaupīšana un piesavināšanās, un apmaiņa pret starptautisku VIRSVALSTU naudaszīmju ražotāju – banksteru konglomerātu drukāto produkciju. Tas viss “likumīgi” tiek realizēts ar klusējošu faktiskā cietušā Latvijas pilsoņu kopuma atbalstu visaugstākajā valsts līmenī. Atbilde ir pavisam vienkārša – to nodrošina pastāvošā pseidodemokrātiskā partiju SISTĒMA.

 3. Likvideeja dzelzcela sliedes ar to saakaas migraacijas paniikums.Nobela preemija augshaa.

 4. PALDIES PAR KOMENTĀRIEM! PIEKRĪTU! LAUKI TĪŠU PRĀTU UN AR NOTEIKTU MĒRĶI TIEK IZNĪCINĀTI! ESMU JAUTĀJUSI: KĀDĒĻ UN AR KĀDU NOLŪKU TAS TIEK DARĪTS, ATBILDES NAV!!! NEKAS TĀPAT VIEN NENOTIEK! ARĪ DARBA SPĒJĪGO IEDZĪVOTĀJU AIZBRAUKŠANA IR MĒRĶTIECĪGI REALIZĒTS DARBS NO VALDĪBĀM UN SAEIMĀM! LAIKAM TIEŠĀM SAVA DAĻA TIEK MŪSU POLITIĶIEM! VISI PREMJERI UN SAEIMU DEPUTĀTI 26 GADUS RUNĀ VIENU UN TO PAŠU, BET EJAM TIKAI UN VIENĪGI UZ IZNĪCĪBU! TAGAD NO PALIKUŠAJIEM JĀTIEK VAĻĀ AR NODOKĻU POLITIKAS PALĪDZĪBU?! KAD BEIDZOT BEIGSIM VĒLĒT ŠOS NEKAUNĪGOS, MELĪGOS ĻAUDIS DEPUTĀTOS??? CIK ILGI VĒL DOMĀJAM PAĻAUTIES CERĪBĀ UZ VIŅU SAPRATNI UN GODAPRĀTU??? CIK ILGI VIŅI MŪSOS DOMĀ NESASKATĪT CILVĒKUS UN TURPINĀT SPĪDZINĀŠANAS DARBUS?!

 5. Rungainis, klasikais latviešu ciniķis, jau ir skaidri un gaiši pateicis – nevari NĪN samaksāt, lasies prom. Ja laucinieks brīvi nevar ražot savu produktu, visur dažādi ierobežojumi, nevar tirgū to brīvi pārdot, atkal virsū VID – tad ko Jūs gribiet no lauciniekiem. Viņiem pat citas izejas nav, kā laisties prom. Tik tālu jau savā birokrātijā esam nonākuši, tik daudz stulbumu sastrādāts, ka nespējam tos vairs izpildīt.

 6. Tas norāda uz tikai to, ka jāievieš Nekustamā Īpašuma Ņodokļa atcelšana. Nedrīkst būt ierobežojumi lauksaimniecības attīstībai lauku-piemājas saimniecībās. Tas nozīmē, ka valsts nedrīkst uzskaitīt mājlopus, putnus, nedrīkst interesēties par piemājas laukā izaudzēto ražu utt.. Cilvēkiem, kas dzīvo laukos, jābūt neatkarīgiem no valsts ”interesēm”.

 7. Man ir tāda nojausma ka lauku novadi tiek speciāli iznīcināti lai atbrīvotu vietu ārzemniekiem kuri maksā bargu naudu un kada daļa atlec kādam no musu politiķieml

 8. Un ko Grehards iesaka lauciniekiem-pakārties vai braukt uz Āfriku apmaiņā pret bēgļiem. Visi prot 25 gadus tikai un viernīgi grdri un tukši muldēt, bet kaut viens būtu ko atrisinājis nevis uz papīra, bet dzīvē-reāli-Latvijā! PRETĪGI LASĪT TO MULDĒŠANU!

  • Iesaku katram reģionam specializēties, bet katram lauciniekam individuāli – nodarboties ar VIEDO ekonomiku. Viedā jeb gudrā ekonomika izglābs laukus. Ja neticiet, tad paprasiet profesorei Baibai Rivžai, kura ir viedās ekonomikas guru.

 9. Ja Rīgā vietas nepietiks, dosimies uz Vāciju, Norvēģiju, Somiju, Zviedriju…- pasaule ir plaša! manos laukos jau pat ceļa normāla vairs nav. Skolu slēgs, veikls ir 7 km no mājām. jau kravāju čemodānu – labāk smagā darbā Dānijā, nekā tuksnesī un badā šeit latvijas laukos.

 10. redzi nu, tev vajag deputātus, kas laukos attīsta ekonomiku, ne puzas. Ko nozīmē sadarboties? Jāsamazina administrācijas. ALGOTO MUĻĶU IR PAR DAUDZ.

 11. Nacionālais attīstības plāns darbībā! Bravo, Gerharda kungs!

 12. Ja nevar paņemt Rīga paņems Īrija!

 13. tu esi spunde, kas der visiem caurumiem Atbildēt

  Gerhardēn, atkal esi apreibis no deguna pilieniem? Lūdzu. apreibis nesēdies atkal pie stūres – pagājušo reizi apreibis uzbrauci Dievlūdzejai uz kājas.
  Un vē, Gerhardēn – tu nepavēlēsi kur un kā dzīvot lauciniekiem. Tas, ka tava ideoloģija ir bankrotējusi, tas nenozīmē, ka lauciniekiem tagad sevi jāupurē politisko neveiksminieku labā, lai tikai Latvijas lauki nepaliktu tukši. Kā gan lauki nepaliks tukši, ja laukos saimnieki kalpiem maksā 10 eiro dienā un vēl šie brēc, ka neesot strādnieku?? Un kā gan lauki attīstīsies, ja paklausoties to, ko gerhardēni un citi “eksperti” runā reģionālajās konferencēs par uzņēmējdarbības attīstību, saproti, ka runātāju amats ir runāt un nevis rūpēties par valsts un tautas attīstību.

 14. Latvijas ilgtspējīgās attīstības stratēģija līdz 2030. gadam ir interesants dokuments, kur cita starpā lasāma šāda ierēdņu valodas stila pērle: “Depopulācijas teritoriālās dimensijas risinājumi būtu jāmeklē t. s. “inteliģentās saraušanās” virzienā, veicinot iedzīvotāju koncentrēšanos pakalpojumu centros atbilstoši demogrāfiskām, ekonomiskām un sociālām projekcijām, aktivizējot pilsētu un lauku sadarbības formas, attīstot e-pakalpojumus un radot kvalitatīvus dzīves apstākļus jaunu, ekonomiski neatkarīgu iedzīvotāju grupu piesaistīšanai dzīvei Latvijas lauku apvidos.” – Domādams neizdomāsi…

 15. ūberpolicentriska muldēšana Atbildēt

  Pareiz’, pareiz’! Rīgā nav ko darīt lauķiem, kas nemāk inteliģenti sarauties, lai augsti kungi lepnos limuzīnos garāmskrienot, šiem papēžus nenobrauktu …

 16. tev ir cita problēma: kontingents, kas paliek laukos
  1-ražotāji
  2-plikadīdas/parazīti

 17. Kādi pakalpojumi? Dodiet cilvēkiem darbu, tad arī katrs stūrītis būs apdzīvots.

 18. smieklīgi, vilks dzeloņdrātis vai kā. Kas jums liedz atvērt cukurfabriku????????

 19. Katram savu videomagnetofonu kaktiņa stūrīša vietā!

 20. Tam pilsētniekam arī ēst gribās. Būs tāpat kā ar cukurfabrikām, likvidēs un nu tik būs lētais eirocukurs. Rezultātu var redzēt veikalā, cukurs dārgāks kā Vācijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+