Mobilā versija
Brīdinājums +15.0°C
Janīna, Linda
Svētdiena, 20. augusts, 2017
31. marts, 2016
Drukāt

Anda Līce: Visiem ierakumiem nav jāaizaug (10)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Karu izraisošiem mikrobiem ir līdzība ar slimību izraisītājiem – tie mīt cilvēkā, nevis ārpus viņa. Tie apbrīnojami ātri vairojas, pielāgojas zālēm un turpina savu postošo darbību arī pēc tam, kad lielais karš ir beidzies. Arī nākamgad būs 16. marts – leģionāru piemiņas diena. Ko vēl bez policijas ķēdēm un nožogojumiem pie Brīvības pieminekļa gada laikā plāno paveikt valsts institūcijas, lai vēstures padziļināta izpratne būtu pieejama visiem sabiedrības slāņiem, lai nākamās paaudzes kļūtu izprotošākas un noturīgākas pret apzināti uzspiestiem viedokļiem īpaši tagad, kad Putina Krievijas propaganda vērienīgi atkārto vecās un ražo jaunas spekulācijas ar vēsturi? Mēs nedrīkstam visu gaidīt un pieprasīt tikai no valsts, 16. marts un 9. maijs nav tikai drošības dienestu, bet arī katras ģimenes jautājums. Ko tagad, kad ir pieejami neskaitāmi vēsturnieku pētījumi, notikumu dalībnieku atmiņas, kas jau iestrādātas lugās, mākslas filmās un daiļliteratūrā, mēs stāstām saviem bērniem un mazbērniem par strīdīgajiem vēstures jautājumiem? Tas, ka dzīvojam miera laikā, ir nenovērtējams ieguvums, bet visiem ierakumiem ar aizmirstības zāli nav jāaizaug, tie atgādina – karš, tāpat kā jebkura slimība var atkārtoties, ja neņem nopietni tā izraisītājus.

Padomju nometnē dzīvojušajām tautām propaganda apziņā dzina divus lielus mītus. Pirmais par to, ka padomju tautas visu laiku ir ienaidnieku ielenkumā un viss ļaunums vienmēr nāk no ārpuses. To tagad ar jaunu sparu turpina mūsdienu Krievijas propaganda, un pat pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā patiesība līdz daudzu apziņai jo­projām nenonāk. Otru mītu par padomju armiju kā Eiropas tautu atbrīvotāju tā pa īstam varēja sākt drupināt tikai pēc padomju impērijas sabrukuma. Spilgti un katram saprotami par šo mītu ir pateicis publicists Nikolajs Svanidze. Par to Eiropas tautu atbrīvošanu, kuras Padomju Savienība kara beigās okupēja otrreiz, viņš saka: “Izglāba sievieti un pēc tam viņu izvaroja.” Tā ir atbilde uz jautājumu, kāpēc toreiz okupētās tautas 9. maiju joprojām nesvin.

Velti vecā Eiropa pēc Padomju Savienības sabrukuma vīzdegunīgi nevēlējās ieklausīties padomju okupāciju piedzīvojušo gaišāko prātu brīdinājumos, ka nedrīkst mesties tādas valsts apkampienos, kura nav tikusi galā ar savu pagātni un atmetusi postošo ideoloģiju, bet gluži pretēji – uz tās būvē savu nākotni. Ka, uzticoties tādai valstij, īslaicīgie ekonomiskie ieguvumi neatsvērs vēlākos morālos un materiālos zaudējumus. Eiropa tagad redz, cik grūti ir no šiem apkampieniem atraisīties, un mūsu pieredzi beidzot sāk ņemt nopietni.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Paldies par rakstu!

 2. Patiess vārds. Bet – kā lai nepievienojas 9. maija svinētājiem? Vārbūt ,,trāpīs“ kādu čarku vai lauku pavardā ceptu desiņu!? Štrunts par bitēm!

 3. tantiņa ar vienu kāju kapā, bet vēl kūda uz naidu.

 4. No vieniem apkampieniem citos…
  Vienai paaudzei ir atmiņā šausmas par komunistu ienākšanu Latvijā…otrai paaudzei ir šausmas redzot,kā tiek samaitāti bērni un mazbērni Rietumu iespaidā….Ja vienos laikos bija lopu vagoni utt…tad šodien viss notiek masveidā ar narkotikām ,prostitūciju,genderismu un sazin ko vēl….tam pāri ir parādi,kuru dēļ tāpat ģimenes tiek izmestas uz ielas….vēlāk šos cilvēkus nosauc par laimes meklētājiem bagātākās ES valstīs…katrai paaudzei ir savs un cilvēks kā tāds, nav nekas lielvaru valgos…..

 5. Valsts institūcijas domās pēc gada, kad 16. marts tuvosies un kā iepriekš ies mazākās pretestības ceļu.

 6. Teikšu tieši- Krievijā valda žīdi un viņi , kopš Romas laikiem kūda tautas , bet paši pa to laiku šeftējas!

 7. nauda pāri visam !
  Kamēr paši nedabūs kārtīgu cirtienu,
  tikmēr “nesapratīs” 50 gadu
  okupāciju pārcietušos.
  Diemžēl …

  • spricējošais runcis Atbildēt

   Jautājums pa 16.martu netiks atrisināts kamēr turpināsies no Rietumu un ASV puses Krievijas”stratēģiskā ierobežošana”,kā tagad Vašingtona sauc jauno auksto karu.Ja Rietumi vinnēs jautājums vairs nebūs aktuāls.

   • Ja Rietumi vinnēs jautājums būs traki
    aktuāls – vēl simti miljonu izbadējušos klāt !
    Tāpēc jau krata pirkstu kabatā, nevis
    sper nopietnus soļus.
    Pirra uzvarā neviens nav ieinteresēts.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Benzīntanku kari

Atsevišķās degvielas uzpildes stacijās Rīgā aizvadītajās dienās sākušies īsti “cenu kari” – vietās, kur konkurējošo firmu “Neste” un “Circle K” benzīntanki atrodas viens no otra netālu, degvielas cenas pamatīgi samazinātas – pat par 10 – 15 centiem litrā. Paši degvielas uzpildes staciju pārstāvji atzīst, ka tā ir cīņa par katru klientu. Autovadītāji pat stāv garās rindās, lai tiktu pie lētās degvielas.

Kādiem jābūt mēneša ienākumiem, lai justos pārticīgi?
Līga Rasnača: Mazo algu celšana noteikti nepieciešama (19)Darba devējiem ir iespēja atalgojumu izlīdzināt, jo viens no reformas mērķiem ir ienākumu nevienlīdzības samazināšana.
Draugiem Facebook Twitter Google+