×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. septembris, 2012
Drukāt

Vislabākā apaļā krāsns

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Viens no klasiskajiem malkas krāšņu veidiem ir apaļā krāsns – taupīgās metāla muciņas un masīvas podiņu krāsnis. Apaļa krāsns forma rada mājīgumu un, izrādās, labāk saglabā siltumu. 


 

Skārda krāsns

Pieticīgākās ir tā sauktās bleķa krāsnis, kurām sild­ķermenis iemūrēts skārda apvalkā. Tas vienkāršo krāsns būvēšanu un noslēpj visas spraugas, padarot krāsni drošāku. Atkarībā no krāsns izmēriem tajā ietilpst vairākas tonnas ķieģeļu. Agrāk ar šādām apaļām bleķa krāsnīm tradicionāli apsildīja sabiedriskās telpas, taču krāsnis saglabājušas savus cienītājus arī mūsdienās. Krāsnij piemērotas skārda čaulas var pasūtīt pie skārdniekiem vai nopirkt, piemēram, ugunsdrošības lietu veikalā. Čaulas ir 80 – 120 cm diametrā (jo lielāks čaulas diametrs, jo lielāka jauda). Krāsns augstumu parasti veido, vadoties pēc čaulas augstuma – divām tas ir 220 – 240 cm. Piemēram, lai apkurinātu 50 m telpu, nepieciešama 120 cm diametra un 240 cm augsta 
krāsns. Standarta skārda čaulu komplekts ar durtiņām un pelnu durtiņām izmaksā ap 150 latiem.

 

Parasto čuguna durtiņu vietā izvēlēties stikla durtiņas.

 

“Skārda un metāla elementus var krāsot sudraba vai melnā karstumizturīgā krāsā. Divu krāsu toņu kombinācija radīs lielākas iespējas krāsns dekoratīvai izkrāsošanai, ja viens tonis šķiet pārāk askētisks,” oriģinālu interjera dizaina risinājumu iesaka ugunsdzēsības piederumu veikala “Florians” valdes priekšsēdētājs Juris Vipulis. Šo krāšņu drošību akcentē Latvijas Amatniecības kameras krāšņu podniecības meistars eksperts Andrejs Bogdanovs: “Lai arī krāsns metāla virsma neelpo, tomēr metāla čaulā nav spraugu, pa kuru telpā nonākt dūmiem.”

 

Vietējie podiņi

Apaļās krāsnis tradicionāli apšuva ar podiņiem (retāk atstāja tīrus ķieģeļus). Krāsns podiņi tāpat kā metāla čaula palīdz apslēpt krāsns­ sīkos defektus un plaisas, tāpat pasargā telpu no tvana gāzes noplūdēm, siltuma zudumiem un uzlabo mūrējumam izturīgumu. Speciālisti uzskata, ka krāsns podiņi palielina ikviena krāsns kvadrātmetra siltuma atdevi un lietderīguma koeficientu. Iespējams izgatavot neglazētus (terakota) vai glazētus (majolika) podiņus. No glazētas virsmas vieglāk nomazgāt netīrumus, podiņi var būt vienkrāsaini vai daudzkrāsaini. Neglazētos podiņus nokrāso ar kādu paaugstinātai temperatūrai piemērotu krāsu vai apstrādā ar tonētu lineļļu. Podiņu priekšpuse var būt līdzena vai reljefa. Bieži reljefie podiņi ir teicami tēlnieka darbi, kuros attēlo medību skatus un mitoloģiskos sižetus. Klasiskā krāsns podiņu komplektā ietilpst korpusa, karnīzes un cokola podiņi, kurus liek krāsns lejasdaļā. Tomēr krāšņākās tēlniecības formas redzamas medaljonos un vainagos.

 

Tā kā katram no podiņiem ir savi izmēri, šādas krāsns izgatavošana izmaksās dārgāk nekā parastā, turklāt podiņi jāsasien un jāzina vēl citi knifi, tāpēc krāsns noteikti jāmūrē profesionālim.

 

Gatavas modernas apaļās krāsnis var nopirkt daudzos būvniecības veikalos, taču unikāla vērtība ar Latvijas meistaru rokām ražotajiem krāsns podiņiem. Šobrīd podnieki vietējā ražotnē pasūta galvenokārt neglazētus apaļo krāšņu podiņus (jārēķinās, ka pasūtījumu veic mēneša laikā). Jo sarežģītākus podiņus nepieciešams izgatavot, jo lielāka būs to cena. Viens neglazēts pēc pasūtījuma gatavots podiņš maksās Ls 3,50, glazēti un daudzkrāsaini podiņi būs dārgāki.

Krāsns augstumu ierobežo griestu augstums un vēlamā jauda. Vienā rindā savietojas 17 podiņi. Katra podiņa augstums ir 25 cm, un vidējai apaļai krāsnij vajadzīgi aptuveni 160 podiņi. Apakšējo cokola daļu podnieku meistari parasti veido no dekoratīva akmens, piemēram, šūnakmens. Krāsns podiņu ražotnes “Samiņi” īpašnieks Agris Vīgrants iesaka: “Pirms krāsns podiņu komplektu vest uz mājām, tos vislabāk salikt tieši ražotnē, lai ērtāk precīzi piestrādātu.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+